Informacje

PUBLICYSTYKA. Miasto Oświęcim prawie jak marzenie. Zależy dla kogo

Jaki jest najlepszy samochód? Służbowy. Jaka jest najlepsza inwestycja? Taka, którą nam sfinansuje ktoś inny. Z tego punktu widzenia okazała oświęcimska obwodnica z nowym mostem na Sole, wpinana do otwierającej komunikacyjne możliwości drogi S1, jest kapitalnym dla miasta przedsięwzięciem. Budowa ruszyła. I jest to wreszcie przedsięwzięcie o półmiliardowej skali, która odpowiada potrzebom i ambicjom rozwojowym Oświęcimia.

Oświęcim to nie jest pipidówa. Oświęcim ma wszystko, żeby w tej części kraju być jak mały Kraków. A w każdym razie gospodarczo gonić Tychy. Do wszystkiego trzeba jednak ludzi i chęci.
Ojców sukcesu, związanego z S1, jest na pewno wielu. Doświadczenia ostatnich lat wskazują natomiast, na co Drodzy Państwo są twarde dowody, na szczególne zaangażowanie dwóch osób. Są to doskonale nam tu wszystkim znana b. premier Beata Szydło oraz jej energiczny kolega, pracowity minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podzielam tu zdanie pana prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, który uważa Andrzeja Adamczyka za najlepszego od dekad na tym właśnie ministerialnym stanowisku.

Tak się składa, że minister Adamczyk oraz pani Beata Szydło są związani z PiS. Dla niektórych w Oświęcimiu może to być prawda niepopularna. Rozumiem, ale tak to jest. Powiem więcej. Beata Szydło może być również określana matką chrzestną dwóch kolejnych znaczących dla Oświęcimia przedsięwzięć. Myślę o nowej, nowoczesnej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu oraz stworzonym niedawno Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. To dzieła istotne. Jedne z najciekawszych w ostatnich latach na Ziemi Oświęcimskiej inwestycji.

Krótko mówiąc, nazwijmy to konserwatywny PiS, coś nowego, cennego do rozwoju miasta dołożył. Chciałoby się zawsze więcej. Jasna sprawa. Bardziej jednak trapi mnie dziś pytanie, co dla Oświęcimia zrobili w ostatniej dekadzie ci nasi nowocześni, wolnorynkowi i demokratyczni koledzy z PO. A wypadałoby, żeby zrobili najwięcej. Bo to przecież oni w Oświęcimiu rządzą.
Asfalt jest. Zgoda. Kwiatki na rondach są. Trawa rośnie sama. Pięknie. Dzieciom w szkołach na głowy nie pada. To bardzo ważne. Działa OCK i Galeria Książki. Szpital niesprywatyzowany. Zamek się nie zawalił. Miasto utrzymuje klub. Komenda Policji stoi. Mamy nawet most do Bobrka. No i pączkują blokami Stare Stawy. To się naprawdę chwali. Czego chcieć więcej? To zależy. Jeżeli Oświęcim ma być, powiedzmy 30-tysięcznym miasteczkiem, przede wszystkim dla naszych szanownych seniorów, jest już prawie jak marzenie.

Nie wiem tylko tego jednego. Czy nam w Oświęcimiu rzeczywiście o ten kierunek rozwoju chodzi? Miasto z oświęcimskim potencjałem nie ma powodów, by już z samego założenia celować pod względem organizacji w skansen czy park spokojnej starości. Tymczasem pełną parą, albo może siłą bezwładu, zmierzamy dokładnie w tę stronę.

Wielką codzienną siłą napędową Oświęcimia powinna być np. wzajemnie korzystna współpraca z okalającą nas gminą Oświęcim. Dzieje się coś? Robimy? Cisza i pustka dookoła. Oświęcim powinien kipieć salonowo i gospodarczo wspólnymi, popularyzującymi naukę i biznes przedsięwzięciami z olbrzymią firmą Synthos. Dzieje się coś? Bo wbita w klomb skromna tabliczka z napisem „Synthos Partner Miasta”, czy jakoś tak, to chyba jednak trochę ubogo…

W Oświęcimiu nie da się postawić dworca autobusowego. A gdzie indziej się da. W Oświęcimiu przesypia się energetyczną rewolucję opartą m.in. na odnawialnych źródłach energii. Gdzie indziej rosną farmy fotowoltaiczne. Oświęcimski samorząd nie wygenerował w ostatnich latach, bodaj żadnej, naprawdę innowacyjnej dla rozwoju lokalnej gospodarki inicjatywy. To zdumiewające, biorąc pod uwagę to rzekomo wolnorynkowe i stosunkowo młode centrum dowodzenia związane z tutejszym magistratem…

Prezydent miasta administruje. Prezydent mówi, że się nie da. Prezydent twierdzi, że wszystkiemu winny jest rząd. Prezydent nie potrafi traktować jak ludzi swoich własnych pracowników. Muszą błagać, bać się, łykać wstyd i łzy, muszą protestować, żeby po latach pracy i daremnego oczekiwania, wyprosić wreszcie u pana prezydenta bodaj mizerną podwyżkę. Sorry. Jest jednak innowacja. Prezydent przecież bardzo kreatywnie, sądząc po reakcjach, wylicza pracownikom ich średnią wynagrodzeń… Ludzie, co to się porobiło?

W Oświęcimiu, tak sobie myślę, wiele rzeczy stanęło na głowie. Koledzy z PO, nie tylko pan prezydent, mogliby dziś trochę odkurzyć właśnie te wartości i ideały, na które tak chętnie powołuje się w tym środowisku. Byliście nadzieją tego miasta. Czy na pewno o taki Oświęcim Wam chodziło? Może warto spojrzeć w lustro.

Paweł Plinta, oświęcimianin

 

 

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/KurierOswiecimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Masz na myśli wodnistą ciecz 0,5% z promocji? Mleko łowickie 3.2% najtaniej od 4 zł aż do ponad 5 zł.

 2. @ , litr mleka w markecie 3,45 zł.

  demagogia prosto jakby ze śmietnika…

 3. ZIBI
  Co do elewacji to racja, pomysł jakby ściągnięty z gdańskiego Centrum Solidarności. Nie wiem czy prawda bo mówił lokalny przewodnik, że tamta elewacja kosztowała połowę kosztów całości. Ostatnio modne co brzydkie, a jak modne to drogie.

 4. Maly Krakow? Wystarcza mi dotychczasowe korki, wiekszych nie potrzebuje…turystow nawet w nadmiarze…kultura, rozrywka tez jest…praca rowniez…i najwazniejsze-jest spokoj…dla spragnionych wielkomiejskich atrakcji „rzut beretem”…nie marzy mi sie metropolia z Oświęcimia…

 5. Czyżby red. Plinta wieszczył jakąś rewolucję? Po której pisu nie będzie, czyli według niego – „nic nie będzie”? Czy ludzie w końcu wyjdą z patelniami na ulice? Hm, możliwe. Bo masło w markecie po 8,70 zł, litr mleka 2% między 4,50 a 5 zł, i tak dalej i tak dalej.
  Ale to na pewno wina niemców, tuska, chwieruta, brukseli, złych ludzi, nieprawdziwych Polaków, zdrajców i całej masy wrogów, przed którymi stale przestrzega swoich wyborców Pan Prezes.

 6. Panie Pawle czyżby tow. Jarosław przygotowywał się do likwidacji samorządów? Ciekaw jestem z jakich źródeł ma Pan informacje, że kolejnej kadencji samorządów nie będzie.

 7. Oj panie Plinta próbuje się Pan wkupić w szeregi pisiorów wiadomo wybory za pasem trzeba walczyć o miejsce na liście
  Ale nie tędy droga nie pisząc artykuły pokroju radnego łozińskiego

 8. Tak czekałem, aż ktoś w tej drugiej sprawie się wypowie, ale skoro nikt …

  Interpelacja poselska nr 30148 poseł Sowa i posłanka Niedziela z 7.03.2019 r. do prezesa Rady Ministrów w sprawie budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu

  „Planowany koszt robót dla I etapu wynosi 17 691 895,21 zł. Z informacji przekazanej przez starostę oświęcimskiego wynika, że ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na realizację I etapu, dotychczas powiat oświęcimski otrzymał w 2017 roku dofinasowanie w kwocie 657 068,00 zł. (mniej niż 5% całości kosztów, czyli na dokumentację i waciki) Niestety w odpowiedzi na kolejną prośbę o wsparcie (z dnia 19.04.2018 roku) włodarze powiatu otrzymali zawiadomienie od wojewody, iż Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pismem z dnia 29.11.2018 roku poinformowała o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o rządowe wsparcie budowy.

  Podobna sytuacja powtórzyła się w trakcie prac nad budżetem państwa, kiedy to posłanki i posłowie PiS odrzucili poprawkę przyznającą środki na budowę SOSW w Oświęcimiu w wysokości 37 mln zł na rok 2019. Tym samym osoby najbardziej potrzebujące nie tylko pozostały bez wsparcia, ale wręcz zostały oszukane przez najważniejsze osoby w państwie”.

  Interpelacja posłów Marka Sowy i Doroty Niedzieli, w sprawie budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu (nr 30146)
  – od prezesa Rady Ministrów – 217 dni po terminie, odpowiedzi – brak.

  Dlaczego „oszukane”? Ponieważ Beata Szydło w grudniu 2017 r zadeklarowała władzom powiatowym mniej więcej tak: oczywiście spokojnie zaczynajcie budować, dla dzieci wiadomo, środki z budżetu rządu się znajdą. Obiecuję.

  No to powiat zaczął budować. Ale niedługo potem nastąpiła niespodzianka.

  Zainteresowani jak było – mogą sobie tu oglądnąć materiał: POWIAT. Wicepremier Beata Szydło na wigilii w SOSW z 21.12.2017 r.

 9. Och stek przekłamań w tym artykule. S1 z obwodnicą została ujęta w programie budowy dróg 2014-2023, w tedy to zapewniono finansowanie i budowę tych dróg. Troje premierów obiecało tą drogę przed wyborami, a każdy g. robił.
  Budowa ruszyła teraz a nie 10 lat temu ze względu na protesty zielonych ( Ślepowron) czy UNESCO ( obóz) czy kopalnia w Brzeszczach.
  Tyle lat trwało przepychanie przez urzędników i sądy. Nie ma tu udziału prominentów żadnej partii. Jak wiadomo przed wyborami obiecać można wszystko.
  Jeśli pomogli tej drodze prominenci poproszę o wskazanie interpelacji poselskich, czy innych dokumentów związanych z tą sprawą gdzie jest podpis, pieczątka czy cokolwiek.
  Za chwilę będa nam mierni politycy lokalni wmawiać że wschód słońca to też przez tego czy innego miernotę w rządzie. Ech.
  Lizusy.

 10. Plinta kiedyś wlewał swoją żółc na Chwieruta gdy pisał w Oswiecimskie24. Dziś zgorzknialca przytulił PIS. Notabene ciekawe ile mu płacą w tym Urzędzie Marszalkowskim. Takimi tekstami to on pociągnie PIS na dno. Tak trzymać panie Pawle!!!

 11. Dzięki Panu Plincie dowiedziałem się właśnie kto jest odpowiedzialny za budowę Specjalnego Ośrodka szkolno wychowawczego na zasolu .Tak szpetnej.i brzydkiej szkoły w Polsce chyba nie ma. Rodzice wstydzą się. że ich chore niepełnosprawne dziecko musi chodzić do zardzewialej i brzydkiej szkoły. Elewacja szkoły wygląda jakby ktoś płakał rudymi łzami .Osoba która zatwierdziła ten projekt musi być z siebie dumna .że zaprojektowała takiego paszkwila wstyd na całą Polskę. Wewnątrz szkoły jest super wszystkie meble .I wyposażenie jest na najwyższym poziomie sale są dobrze wyposażone dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. I mają własny basen.Nauczyciele są super bardzo zaangażowani w edukację dzieci.

 12. Całkowicie się zgadzam. W Oświęcimiu nie ma też np. metra. Co gorsza Chwierut jest odpowiedzialny na niestworzenie u nas Doliny Krzemowej. A przecież taka Dolina mogłaby stać się kołem zamachowym oświęcimskiej gospodarki, gdzie wysokopłatną pracę znaleźliby z pewnością znani i doskonale wykształceni oświęcimscy wynalazcy (na przykład hotin, wyborcapo, gwiazdor, paw itp).
  Nie ma też w Oświęcimiu dworca autobusowego tak jak w Krakowie (skandal!), w którym krzyżowałyby się setki połączeń krajowych i międzynarodowych. A przecież takie dworce mają np. Libiąż czy Chrzanów, skąd odjeżdżają co godzina po trzy busy i jeden lajkonik. Tłumy pasażerów przewalają się przez nie bezustannie, co mogą jedynie z zazdrością obserwować niezdworcowani przejeżdżający przez nie oświęcimianie.
  Nie ma w Oświęcimiu miejskiej farmy fotowoltaicznej, dzięki której mieszkańcy otrzymywaliby miejską siecią elektryczną prąd za darmo. Jak bowiem powszechnie wiadomo prawie wszystkie miasta w Polsce, a na pewno wszystkie rządzone szczęśliwie przez pis, takie farmy mają.
  W dodatku Chwierut nie umie naciągnąć Synthos na jakieś duże pieniądze. Przecież każdy wie, że Sołowow chętnie rozdaje kasę na prawo i na lewo, ponieważ jest bogaty. Więc co mu szkodzi. Wiec nie powinien mieć żadnych oporów i dać. A Chwierut w tym kierunku – nic.
  A poza tym w Oświęcimiu nie ma opery, nie ma operetki, teatru z prawdziwego zdarzenia, sieci tramwajowej albo trolejbusowej, skoczni narciarskiej, krytego stadionu, szybkiej kolei miejskiej, lotniska i co najmniej dwóch albo trzech autostradowych ringów. Co oczywiście jest skandalem. A za to wszystko odpowiada Chwierut.

 13. Dlaczego nie będzie kadencji? Czy pan prezydent wybiera się gdzieś? Kogo namaszcza?

 14. Następnej kadencji nie będzie więc pracownicy magistratu nie są już potrzebni jako potęcjalni wyborcy pana Janusza Ch…..który co za tym idzie ma ich w serdecznym poważaniu,Tym samym wyszło jaki to człowiek-mierny ,bierny ,ale wierny oczywiście nie mieszkańcom i miastu tylko najaśniejszej Obywatelskiej gdyż Marek,Dorota i Paweł patrzą czy nada się na powrót do sejmu czy tez może do jakiejś miejskiej spółki ,za prezia od bilbordów.

 15. Nic tylko narzekanie. Jak mi coś nie smakuje to tego nie jem. Jak komuś nie pasuje Oświęcim to powinien się z niego wyprowadzić. Panie Plinta proszę wystartować w następnych wyborach. Chętnie Pana poprę, a potem zacznę rozliczać z działania, bo gadaniem nikt niczego nie zbudował.

 16. I to jest oczywista,oczywistość ale nie dla zapyziałych POwców zakochanych w Tusku i Chwierucie.

Send this to a friend