Informacje

PUBLICYSTYKA. Miałeś kolego złoty róg, a zostały nam wypadające kamienie

Każda poważniejsza sprawa, jak podpowiada życiowe doświadczenie, wymaga wzajemnej współpracy. W samorządzie, co do zasady, to sprawa dość naturalna. Taki np. samorząd Oświęcimia współtworzą mieszkańcy, lokalne instytucje, organizacje, przedsiębiorcy… Tak na chłopski rozum, naprawdę trudno, żeby w stosunkowo niewielkiej społeczności ludzie ze sobą nie rozmawiali albo, co gorsza, bali się odezwać…

Z tych sąsiedzkich rozmów płyną niekiedy wnioski. A może nawet, nie daj Boże, pojawić się jakaś wątpliwość czy pomysł. I co wtedy? Wtedy Drodzy Państwo mamy kłopot. Bo przedstawiciele lokalnej grupy trzymającej władzę, a tak się składa, że od dawien dawna są to Koledzy związani z obozem PO, traktują chyba pomysły i pytania, jak jakiś zamach na ich władzę lub co najmniej kamienie, złośliwie wrzucane do ich ogródka.

Tylko, że to nie jest ich ogródek. Natomiast kamieni, owszem, można powiedzieć, że w okolicy nie brakuje. Na portalu Oświęcimonline akurat kpiarsko ogłoszono licytację kamienia z Rynku. To całkiem dobry przykład. Temat przebudowy oświęcimskiego rynku został zrealizowany fatalnie i po łebkach. Jest to głównie zasługa obecnego włodarza miasta, który przed laty nie słuchał w tej kwestii głosów krytyki. A był to, jak dziś widzimy, jedynie głos zdrowego rozsądku.

Krótko mówiąc, jeżeli szanowni Koledzy związani z PO o coś się dzisiaj w Oświęcimiu potykają, najprawdopodobniej są to właśnie owoce ich wieloletnich rządów. Mnie jednak bardziej irytuje nie to, co Koledzy z PO w Oświęcimiu zrobili, bo tego w końcu nie ma za dużo, a to czego nie zrobili. Mając przez te długie lata, wszystkie niezbędne narzędzia w ręku.

Z kolei mili Koledzy z PiS, miejscy radni Waldemar Łoziński i dr Jakub Przewoźnik, wyszli ostatnio z inicjatywą zadania oświęcimianom krótkiej serii pytań. Niby nic wielkiego. Kilka plakatów z pytaniami wisi na mieście. Łatwo samemu sprawdzić o co chodzi i być może odrobinę się też przy tej okazji zastanowić. Bo dlaczego np. w Oświęcimiu do dzisiaj nie załatwiono tematu odkrytego kąpieliska? Nie da się? Serio? A prywatne firmy już w kosmos latają. Nie mamy w Oświęcimiu miejsca na nieckę z wodą i kawałek plaży? To może trzeba poszukać odpowiedniego kawałka placu np. w otulającej miasto Gminie Oświęcim. Wspólnymi siłami, jak zgaduję, łatwiej byłoby urządzić otwarte kąpielisko i pod wieloma względami byłoby to pewnie nawet bardziej korzystne dla ogółu mieszkańców.

W Oświęcimiu, oględnie mówiąc, nie ma też zbyt obfitego rynku pracy. Tylko czy tak już być musi? W ocenie ww. dwóch Kolegów radnych, Waldemara Łozińskiego i Jakuba Przewoźnika, także w mojej osobistej ocenie, oddajemy pole bez walki. Jeżeli nawet przyjmiemy założenie, że w Oświęcimiu nie mamy już fizycznie dostępu do odpowiednich terenów inwestycyjnych, to przecież korona z głowy chyba nikomu nie spadnie, gdy np. prezydent Oświęcimia, wójt Gminy Oświęcim i burmistrz Brzeszcz siądą razem i zrobią remanent. Może wystarczy sprawdzić kto i gdzie ma jeszcze wolny kawałek przestrzeni. Wspólna międzygminna oferta dla inwestorów, zwłaszcza teraz, w kontekście szybkiego powstawania drogi S1, prawdopodobnie będzie nawet mocniejszym atutem dla kogoś, kto szuka terenu pod nowy zakład czy fabrykę.

Podobnie czyli kulawo wygląda rzecz z międzygminną komunikacją. W Oświęcimiu nie ma nawet dworca autobusowego (a ludzie jeszcze pamiętają, że kiedyś był). W całym cywilizowanym świecie komunikacja publiczna się rozwija. Można więc także i u nas pomyśleć np. o drugim przystanku kolejowym w Oświęcimiu. Są pomysły. Były nawet, o czym mówił niedawno Kolega Maciej Klima, poświęcone tej sprawie opracowania. Kto miałby ten temat solidnie zbadać, jak nie władze miasta?

Przykładów zaniechań jest więcej. Wiadomo, że nie każdy pomysł wypali. Grzech jednak w ogóle nie próbować. Dlatego w Oświęcimiu stery powinno przejąć nowe pokolenie. Tak uważam. Tu nie chodzi o przynależność do jednych albo drugich. Tu chodzi o chęci do działania i mentalność. Bo dotychczasowa koleżeńsko-partyjna formuła, czy też lokalny układ towarzyski, najwyraźniej się wypalił. Prochu wcale nie trzeba wymyślać. Wystarczy czasem popatrzeć jak to wygląda gdzie indziej. Możliwości też ciągle przecież są. Świat idzie do przodu. Moglibyśmy mieć w Oświęcimiu złoty róg, a mamy wypadające kamienie na rynku. To nie musi tak wyglądać.

Paweł Plinta, oświęcimianin

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. Psie – wątpię, aby bardzo bogaty człowiek, jakim jest Grodzki, połasił się na waciki w postaci trzech podróży zagranicznych, co zarzuca mu szczecińska prokuratura.
  Choć nawet ludziom bogatym czasem palma odbija. No i gębę Grodzki ma jakąś taką – nie budzącą zaufania.
  Nie twierdzę, że politycy peło nie kradną. Naiwnością byłoby spodziewać się, że wśród pełowców same aniołki są. Ale złodziejstwo w peło wobec złodziejstwa u pisiorów ma się mniej więcej tak, jak 1 : 27.

 2. Czepiasz się Grodzkiego, a po ulicach Warszawy chodzą dwaj przestępcy, bandyci.Jeden nawet był umierający ,a po wyjściu z więzienia cudownie ożył. Prawdziwi bohaterowie,patrioci buha ha ha ha.

 3. Zulu gula,
  Grodzki ma postawione dwa wnioski o uchylenie immunitetu, jego koledzy siedzą a ty chcesz dowodów? Dodam że kolegów posadzili za nowego peło.

 4. Psy szczekają, karawana idzie dalej :
  .Jeśli masz dowody ,że marszałek Grodzki brał łapówki to zgłoś to do prokuratury. Pan marszałek Karczewski to złodziej ,i oszust. Będąc marszałkiem Senatu nie mógł podejmować innej pracy zarobkowej.Złodziej okradał NFZ i skarb państwa.Zarobił nielegalnie 480 tyś zł. A rezydentom lekarzom podczas strajku mówił, że powinni pracować dla idei ,a nie pieniędzy.

 5. …. to fakt , że generalnie w życiu nie ma nic za darmo 🤔….. natomiast władza czy panstwowa czy samorzadowa serwuje nam obywatelom różnego rodzaju „udogodnienia” . Prześcigają się w tych pomysłach aby zaskarbić sobie przychylność obywateli lub Mieszkancow . To sa tzw. samorzadowi Mikołajowie , którzy za pieniądze publiczne oferują „cos” za darmo 😱 …. MY na własnym podwórku tez mamy takiego „mikolaja” , wczoraj oznajmił wszem i wobec ze będzie się ubiegał o kolejna kadencje . Od 4 lat mamy darmowy parking ( garaz ) dla wszystkich, mozna tam spotkać zaparkowane auta z różnymi nr rejestracjami nie tylko z powiatu oswiecimskiego , choć p. Prezydent komunikować, że to właśnie dla tej części Mieszkańców buduje ten parking , aby zostawiali tam swoje auta i przesiadali się na komunikację zbiorową. To przecież oswiecimski podatnik ,czyli każdy z nas , zaplacil 6,3 mln , reszta z pieniedzy zewnętrznych . P. Prezydent przy każdej nadarzajacej się okazji chwali się tym projektem oraz jak to jest ostatnio obłożony – 80 % !!! . Czy to Park & Ride jest tak „mocno ” zapełniony …. NIE !!!?!!?! , to darmowy garaz dla wszystkich , dlatego warto o tym pamietac przy okazji propagandy emitowanej w mediach które służą władzy lokalnej . Czekam z niecierpliwością kiedy Park & Ride będzie funkcjonował wg. regulaminu oraz zasad przypisanym tego typu parkingom , wtedy dowiemy się czy ten parking byl potrzeby czy zwyczajnie po „gospodarsku” zostały wyrzucone pieniadzy publiczne ??? Informacyjnie , co miesiąc koszt utrzymania tego parkingu to kwota : 29 tys zł!!! Pozdrawiam serdecznie wszystkich Mieszkańców myslacych racjonalnie 🙂👋👋👋👍
  Ps : napisałem wniosek jako radny ( 3 lata temu ) aby taki parking spróbować wybudować na potrzeby Mieszkańców , p. Prezydent nie widzial takiej potrzeby ☹

 6. Przeczytałem dziś na tablicy reklamowej obok ronda Solidarności pytanie (obok wizerunek p. Przewoźnika): Czy jesteś za darmową komunikacją w Oświęcimiu? Co jeszcze nam dacie za darmo?

  Panie Przewoźnik NIE MA NIC ZA DARMO. Za bezpłatne przejazdy autobusem zapłacą wszyscy mieszkańcy. Ja poruszam się samochodem, płacę za benzynę i parkingi i nie mam zamiaru dokładać się jeszcze do bezpłatnych autobusów dla innych. Problem ochrony środowiska i ewentualnie zbyt wzmożonego ruchu w centrum miasta należy rozwiązać inaczej. Może strefy płatnego parkowania, może nowe parkingi P&R, który w Oświęcimiu tak krytykowaliście?

  Fajnie się rozdaje nie swoje. Tej polityce niedawno większość Polaków dowiedziała DOŚĆ. Myślę, że was przy takich pomysłach wkrótce czeka to samo. PiS ma dziś 20% poparcia z tendencją spadkową, PO rośnie do 40%.

 7. Widzisz, Grodzki w łapę a Karczewski na fakturę. Różnica cywilizacji.

 8. Kuż….wa , znowu te kamienie i kamienie . Nie macie w tym PIS-ie innych pomysłów na siebie ???

 9. Anonim :
  To zrób se operację u słynnego senatora lekarza Karczewskiego.Jest niedrogi bierze tylko 480 tyś zł.

 10. Marek
  „w naszym mieście wszyscy politycy są do wymiany”.

  OK. Tylko na kogo?
  Swego czasu popierałeś Waść aktywnie Palikota. A to nie jest dobra rekomendacja, aby uwierzyć w rozum polityczny Waści.

 11. Dziad:
  według mnie, PiS to dno.
  PO nie lepsze.
  Inni również z politycznej kloaki.

  No to jakie widzisz wyjście? Nie chodzić na wybory bo to bez sensu?
  Ktoś jednak te wybory w Oświęcimiu wygra. Będzie prezydentem, który wydawać będzie nasze podatkowe pieniądze. Ja po prostu uważam, że PO jednak lepsze i mam zamiar na nich głosować. Choć bez większego entuzjazmu.
  Ale owszem, ogólnie rzecz biorąc masz rację, szału nie ma.

 12. Chciałem sobie zrobić operacje w Szczecinie ale Grodzki jest za drogi.

 13. Napisał ten tekst PARTYJNY dziennikarz XD
  Pan sam ma swoje lata i w mojej ocenie należy pan do dziadersów-jeśli pan chce zmiany to proszę się nie pchać w politykę.jest pan miałki jak pana „dziennikarstwo”.w naszym mieście wszyscy politycy są do wymiany.

 14. Małpo, czy planujecie oprzeć swoją kampanię na udowadnianiu jakim nieudacznikiem jest JCH?

 15. @ @
  Czepiasz się Waść, dorabiasz dowody pod własne tezy, wrzucasz w moje usta słowa niewypowiedziane.
  Tłumaczę:
  według mnie, PiS to dno.
  PO nie lepsze.
  Inni również z politycznej kloaki.

  Troll to troll w sumie, z kim ja sie na argumenty spieram.

 16. „Mówiąc o słabości wizerunkowej, miałem na myśli słusznie przeminiętą władzę, na szczeblu krajowym.
  Gwoli ścisłości. Obecni nie lepsi”
  To się okaże. Ale raczej na pewno obecna władza będzie lepsza od poprzedniej. Choć nie powinna się tym jakoś szczególnie chwalić. Dlaczego? Bo poprzeczkę miała zawieszoną bardzo nisko.

 17. Tutejszy Tubylec
  „Gdzie ta obiecywana podziemna trasa turystyczna do reliktów dawnego ratusza?” – dodam jeszcze: gdzie obiecana jama Smoka Oświęcimskiego? Nie wiem czy i kto coś takiego obiecywał, ale byłby to kompletny nonsens.

  „Dlaczego włodarz miasta wywodzący się z Platformy (nomen omen) Obywatelskiej i jego (niepo)radni tak bardzo wystraszyli się budżetu obywatelskiego?” – dlatego, ponieważ pis(d)nięci pisowcy okradli Oświęcim polskim ładem tak, że okrojenie i tak już skromniutkiego budżetu miasta o jeszcze „budżet obywatelski” zredukowałoby pole manewru prezydenta do kompletnego minimum. Dlaczego – jak myślisz – nawet niewielkie inwestycje typu ulica za kauflandem czy ulica za szpitalem muszą być robione na raty, przez dwa lata?

 18. Anonim
  „Najśmieszniejsze jest to, że ktoś może policzyć ile dostali kasy niepisowscy włodarze i wyjdzie prawda,” – no to policz. Czekamy. Nic? Żadnych konkretów? Tylko insynuacje? Tak pisiory, w tym to dobrzy jesteście.

 19. Zły Dziad
  Pora na zmiany – byle na lepsze. Waldi Łoziński tego gwarantem.
  Janusz się zastał, obrósł tłuszczem – dobrze, że radny Przewoźnik chudnie w oczach.
  Niestety działania kontrkandydatów nie przekonują – to się zgadza. Wyłączenie tvpiss zaczyna wreszcie dawać niektórym ludziom do myślenia.
  Słabe, blade, przewidywalne, bez polotu – jak to? Kamienie z rynku wypadają, dworzec autobusowy PKS na Krukach – to doskonałe, świeże pomysły.
  No i opcja polityczna, jakby nadszarpnięta, według mnie słusznie, wizerunkowo – no co ty? Wąsik, Kamiński, Sasin, Witek, Pawłowicz, Obajtek – to przecież kryształowo uczciwi Prawdziwi Polacy. A ten dojcz tusk to zdrajca.
  Nie sprawdza się długodystansowo Bezprawie i Niesprawiedliwość – aha, to ty myślałeś, że sztafeta w składzie Kaczyński, Terlecki, Macierewicz z wiekiem nabiera szybkości.
  To mogą być ciekawe wybory, jakby wpadł kandydat spoza obecnej kliki ( kloaki) politycznej – marzy ci się jakiś Kukiz albo Palikot, jak widzę. To cie rozczaruję: doświadczenie uczy, że startujący pod hasłem: dajcie mi władzę. A dlaczego? Bo jeszcze nie rządziłem – praktycznie zawsze okazują się krętaczami i nieudacznikami

 20. @Anonim
  Bardzo mnie to cieszy.
  Mówiąc o słabości wizerunkowej, miałem na myśli słusznie przeminiętą władzę, na szczeblu krajowym.
  Gwoli ścisłości.
  Obecni nie lepsi 🙂

 21. Najśmieszniejsze jest to, że ktoś może policzyć ile dostali kasy niepisowscy włodarze i wyjdzie prawda, że Janusz jest zwykłym nieudacznikiem.

 22. Pora na zmiany.
  Janusz się zastał, obrósł tłuszczem i popadł w samouwielbienie.
  Niestety działania kontrkandydatów nie przekonują.
  Słabe, blade, przewidywalne, bez polotu.
  No i opcja polityczna, jakby nadszarpnięta, według mnie słusznie, wizerunkowo.
  Nie sprawdza się długodystansowo Bezprawie i Niesprawiedliwość.
  To mogą być ciekawe wybory, jakby wpadł kandydat spoza obecnej kliki ( kloaki) politycznej

 23. Dobrze wiesz, że chcący coś wybudować, wyremontować trzeba mieć kasę.A z tym przez ostatnie 8 lat było kiepsko.Rząd PiSu notorycznie blokował dostęp do pieniędzy na inwestycje.Kasę dostawały miasta w których rządził PiS . Co do remontu rynku jest projekt zgoda konserwatora zabytków ale brakuje właśnie pieniędzy na ten remont. To i tak w Oświęcimiu zostało sporo zrobione ,ale malkontenci,i tak będą narzekać, że nic nie zrobił Chwierut przez te ostatnie lata.

 24. @GUMIŚ
  Piszesz że w artykule same „ogrzewane kotlety”, ale pomyśl – przez ile to już lat (nie)miłościwie nam panujący nie jest w stanie sprostać tym problemom choćby po to aby adwersarzom zamknąć usta. Ile to już lat kamienie na Rynku sobie wypadają, przychodzi złota rączka z UM i wkleja te kamyki zaprawą urobioną w wiaderku, raz urobi mu się bardziej szara innym razem bardziej żółta innym razem biało-szara. Czy ten Rynek rzeczywiście tak miał wyglądać? Gdzie ta obiecywana podziemna trasa turystyczna do reliktów dawnego ratusza? Dlaczego włodarz miasta wywodzący się z Platformy (nomen omen) Obywatelskiej i jego (niepo)radni tak bardzo wystraszyli się budżetu obywatelskiego? „Odgrzewane kotlety” dowodzą że problemy w Oświęcimiu przez lata władzy tej ekipy pozostały nierozwiązane, co dowodzi ich nieporadności. Czas na zmiany!!!

 25. Tak dla uporządkowania bo nie mamy pewności chodzi w tekście o osobę Pana doktora Przewoźnika czy doktóra Przewoźnika /bo ostatnio zaprezentowany został kandydat jak można było usłyszeć z ust przedstawiającego Pan doktór Tobiasz Bocheński/. Czy to ten sam stopień?

 26. To są stare odgrzewane kotlety radnych Łozińskiego,i Przewoźnika.Nic nowego nie potrafią wymyśleć. W koło te same pomysły nie warte uwagi. Na co komu Dworzec Autobusowy skoro w Oświęcimiu nie ma autobusów PKS. Kolejny temat to brak terenów inwestycyjnych co za bzdury pan Plinta wypisuje a MSAG, a tereny po ZCHO E brama Uni europejskiej blisko 3 kilometry terenów pod inwestycje.A ulica Gospodarczą obok Fabrycznej non stop powstają hale produkcyjne wprowadzają się nowi inwestorzy, mało ci to się rozglądnij to może to wszystko zobaczysz na własne oczy ,a nie słuchaj innych

Send this to a friend