Informacje

PUBLICYSTYKA. Gmina Oświęcim z najwyższą stawką za wywóz śmieci. Panie Wójcie o co chodzi?

Mieszkańcy gminy Oświęcim skarżą się na wysokie ceny za wywóz nieczystości, likwidację karty dużej rodziny i likwidację wywozu odpadów zielonych.

„Krajobraz w Naszej Gminie zdecydowanie się poprawił od kiedy są wywożone zielone odpady, od czasu gdy przestały być wyrzucane byle gdzie i zalegać na przypadkowych terenach. Obawiam się jednak, że taki stan rzeczy nie potrwa długo, ponieważ nasz Wójt Mirosław Smolarek od tego roku zlikwidował taką możliwość” – stwierdza oburzona tym faktem mieszkanka Zaborza.

Niestety nie tylko brak możliwości wywozu odpadów zielonych jest powodem oburzenia mieszkańców gminy. Spora podwyżka jaką zafundował Mirosław Smolarek – Wójt Gminy Oświęcim oraz likwidacja karty dużej rodziny w sposób szczególny uderza w rodziny wielodzietne. Nasuwa się pytanie, czy to jest nowa forma wspierania rodziny? Czy to jakiś nowy program „prorodzinny” w wykonaniu Wójta?
– Rodzina pięcioosobowa, taka jak moja jeszcze w tamtym roku przy cenie wyjściowej 35 zł mogła skorzystać z ulgi za kompostownik 7 zł i z ulgi na kartę dużej rodziny 4 zł na osobę, czyli opłata wynosiła 24 zł. Od tego roku cena wzrosła do 41 zł! Ulgę za posiadanie kompostownika Wójt zmniejszył z 7 do 2 zł, a kartę dużej rodziny całkowicie zlikwidował. Takie działania uderzają we wszystkie rodziny, a w sposób szczególny w rodziny wielodzietne. Panie Wójcie, nie każdy zarabia około 20 tys. zł miesięcznie jak Pan, nie każdego stać na tak drastyczne podwyżki! – grzmi radny gminy Oświęcim Tomasz Mydlarz.

Mieszkańcy apelują, radni interweniują a wójt nic sobie z tego nie robi. To taki mały wycinek słabego zarządzania gminą, a przecież takich, czy też podobnych obszarów braku skuteczności w gminie jest znacznie więcej.

Swoją drogą, zastanawiam się jak to jest z tym wywozem nieczystości? Gmina Oświęcim ma stawkę wyjściową 41 zł, a na przykład gmina Miedźna 32 zł. Obie te gminy obsługuje ZUK, przy czym do gminy Miedźna jest zdecydowanie dalej. Bardzo ciekawy temat, prawda? Ale to już w kolejnym artykule…

Waldemar Łoziński

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. Smolarek-słaby wójt, bez pomysłu na gminę, umie tylko wyciągać pieniądze od mieszkańców. Opłaty w Gminnej Spółce Wodnej wzrosły o ponad 200%!!

 2. Marku, nie pogrążaj się. Przecież każdy może wejść na stronę Miedźnej i zobaczyć jak jest. Chyba przydałby ci się odpoczynek. Skorzystaj z ładnej pogody.

 3. Pękasz Waldziu? Tylko na obelgi cię stać? Jak na pisiorka przystało.

 4. Kłamałeś, że Miedźna dotuje aktualne stawki. Nie dotuje. Nie musisz przepraszać. Po prostu nie kłam więcej.

  Dobrej nocki 🙂 Niech ci się Donald przyśni 🙂

 5. Niby Waldi gdzie? Czy w Miedźnej dopłacano pół miliona do wywozu śmieci? Dopłacano. Czy kolejna podwyżka stawek za wywóz śmieci sprawi, że system będzie się domykać? Proste obliczenie wskazuje, że nie, więc to bardziej chciejstwo albo propaganda wójta.
  Czy w Polance Wielkiej też rządzi Smolarek?
  Opłaty za wywóz śmieci ponoszone przez samorządy zależą jeszcze od kilku innych czynników, np. terminów w jakich kończą się kontrakty z firmami odbierającymi śmieci. Także istnieje możliwość pewnego manewru ustalając większe lub mniejsze widełki za odbiór śmieci niesegregowanych. Nie mam dostępu do takich danych i szczegółowych kalkulacji kosztów poszczególnych gmin i przypuszczam, że ty Waldi dostępu do nich nie masz też. Uważam jednak, że skoro nie tylko Smolarek podniósł opłaty do powyżej poziomu 40 złotych, to raczej jest to właśnie realistyczna kalkulacja i że inne gminy, gdy pokończą im się stare kontrakty i nie będą chciały dopłacać do wywozu z własnych budżetów, też znajdą się na poziomie 40 zł od mieszkańca.

 6. Panie Marku, znowu pan kłamie. Parę linijek niżej jest bowiem napisane: „Podwyżka ta (dopowiedzmy – do 32 zł za osobę), przy założeniach generowania ilości odpadów na poziomie z roku 2022, pozwoli na pełne sfinansowanie systemu w ramach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przy jednoczesnym braku finansowania wydatków z innych środków budżetu gminy. Decyzja ta powinna zabezpieczyć środki na wspomniane wcześniej samofinansowanie się systemu.”

  Zatem gmina nie dopłaca a jest taniej niż w gminie Oświęcim.

 7. Wyjaśnienie dlaczego w Miedźnej jest taniej, mamy tu (ze strony gminy): „Cały gminny system gospodarki odpadami powinien się samofinansować. Tymczasem za okres obowiązywania poprzedniej umowy z budżetu gminy do systemu odbioru śmieci dopłacono ok. 500.000,00 zł.”
  Oto cała tajemnica.
  Niektóre rady gmin, żeby nie denerwować wyborców przed wyborami, uchwalają niższe stawki za wywóz śmieci i dopłacają brakującą kwotę ze swojego budżetu, choć przez to rzecz jasna mają mniej pieniędzy na inne zadania.
  Z kolei inne gminy decydują się podnosić stawki i nie dopłacają w ogóle lub minimalnie, jak na przykład Polanka Wielka, w efekcie – tam 41 zł na osobę.

 8. Strasznie nudni są Pan Marek/Pani Sylwia. Szacunek dla pisowcow – oni przynajmniej podpisują się pod swoimi tekstami. A działacze PO anonimowo jako @, Flip Flap, Łold i Dżejkop i Oswiecinski pasztet.

 9. @as

  W głębi duszy czuję, że PiSowi przydałaby się odstawka od koryta w Warszawie. No ale wtedy czytam przemyślenia pana Marka i mi przechodzi 😉

 10. Właśnie. Przecież i tak zawsze mamy rację. A oni to wrogowie Ojczyzny.

 11. Nie dyskutujcie z chwierutowymi niemcami. To żołd. Ostrzegałem wielokrotnie,

 12. Ale przecież pieniądze ukradzione samorządom w Warszawie są. Więc co stoi na przeszkodzie aby PiS z gminy Oświęcim zwrócił się do rządu o wdrożenie tarczy „trawa i gałęzie plus”? Bo przecież to są wasze gminnooświęcimskie pieniądze, prawda?

 13. Panie Waldku – sugeruję, że mieszkańcy gminy Miedźna też od grabieży podatkowej rządu pis tak samo muszą jakoś płacić więcej, aby jej wójtowi budżet się spinał. Tylko jeszcze się nie zorientowali jak i z której strony są grabieni. To tak, jakby mąż który zaczął zarabiać o połowę mniej miał pretensje do żony, że w lodówce zamiast szyneczki jest kaszanka. I jeśli się uprze, to owszem, żona szyndczkę kupi. Ale nie opłaci abonamentu za internet . Zresztą, przecież Waldku wiesz, jak to działa.

 14. „– Rodzina pięcioosobowa, taka jak moja jeszcze w tamtym roku przy cenie wyjściowej 35 zł mogła skorzystać z ulgi za kompostownik 7 zł i z ulgi na kartę dużej rodziny 4 zł na osobę, czyli opłata wynosiła 24 zł. Od tego roku cena wzrosła do 41 zł”

  – beneficjentko 500plusów! Jak cię nie stać na bachorki to oddaj je do adopcji albo ogranicz rozmnażanie.

  Się wam już w głowach poprzewracało od tych waszych wszystkich ulg. To nie wina Wójta tylko Twoja skoro nie panujesz nad kalendarzykiem i nie umiesz potem zadbać o bachorki. Proponuję też pójście do pracy to z pewnością rozwiąże Twój straszny problem.

 15. @Damian

  Zadając takie pytania staje pan po jednej stronie z PiSem.

 16. Wykonuję pracę za ZUK wywożąc odpady zielone na PSZOK. Muszę poświęcić swój czas wolny oraz paliwo. Gdzie mogę ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych za wywóz odpadów zielonych na PSZOK? Skoro płacę za wywóz śmieci, a one są niewywożone to oczekuję, że będę miał zapłacone za to, że muszę wykonywać pracę, która do mnie nie należy.

 17. Czytam komentarze i widzę że pan „@” też nie rozumie. Mamy najdroższe śmieci z okolicznych gmin i to się Smolarkowi zarzuca, wójt się nie stara ulżyć mieszkańcom tylko ciągle narzeka jak to mu jest ciężko dopiąć budżet i dlatego takie stawki. Tak na marginesie, płacimy za odpady po 39 zl w gminie mieszka około 18000 ludzi więc za rok 2023 gmina teoretycznie dostanie 8,5 mln. Przetarg wygrał ZUK za 10 miesięcy na 6,2 mln. Tak z grubsza licząc odpady kosztują gminę 7,5 mln rocznie, to co z brakującym milionem? Mam wrażenie ktoś tu nas robi w ……

 18. Panie Marku, sugeruje pan, że Miedźnej problem dziur w dachu nie dotyczy ? Że tam długie ręce Kaczyńskiego nie sięgają ? Że to problem endemiczny dla Oświęcimia i okolic ? A może po prostu Miedźna jest lepiej zarządzana ?

  Dobrego weekendu 🙂

 19. Czego Marian nie rozumie?
  Zalecam Marianowi przeczytanie mojego wpisu raz jeszcze.
  Gdyby jednak nadal nic, to mam taką prostą propozycję do Mariana: niech wskaże Smolarkowi skąd wziąć pieniądze na obniżenie cen wywozu śmieci czy na odpady zielone. Może wyciąć coś z listy inwestycji albo remontów?
  Nie wiem co tam jest potrzebne w gminie, ale przypuśćmy, że zrobiła się dziura w dachu w szkole. Więc jeśli Smolarek nie załata tej dziury, to będzie miał kasę na wywóz trawy i gałęzi. W ten tylko sposób można manewrować przykrótkim budżetem. Ponieważ Smolarek nie ma drukarni pieniędzy jak rząd pis w Warszawie.

 20. No dobrze panie Marku. Ale jak to jest, że w Miedźnej można a w gminie Oświęcim nie. Tam władza złego PiSu nie sięga ?

 21. @gość Napisz, gdzie mieszkasz, żeby w twoją stronę rozszerzyć. Śmieci zwożone z kilku powiatów, jak kiedyś po interwencji radnych mieliśmy się okazję dowiedzieć.

 22. Zauważalna ostatnio wielka ruchliwość radnych pis na forach z czegoś wynika. Prawdopodobnie partyjna góra zagroziła im, że jeśli znowu przerżną wybory, to żegnajcie ciepłe posadki w delegaturze urzędu marszałkowskiego. pa pa stanowiska asystentów w biurach poselskich. Bo jeśli starzy pisowscy „muszkieterowie” okażą się znowu nieudolni, to po co ich utrzymywać? Znajdą się inni, młodsi, sprytniejsi. Stąd panika i nagła nienotowana dotąd aktywność Waldemara i spółki.

 23. Pis zabrał samorządom realnie połowę budżetu, a ceny usług rosną. Więc samorządy tną wydatki wszędzie tam, gdzie mogą.
  Proste.
  Oczywiście można nie podwyższać opłat np. za wywóz śmieci. Ale wtedy trzeba by nocą wyłączyć np. część oświetlenia na ulicach, albo dać sobie spokój z zimowym utrzymaniem dróg, itp. Syndrom krótkiej kołdry.
  Przyznaję, że zagrywka pis z przymusowym podwyższeniem wójtom i burmistrzom pensji do 20 tysięcy była piarowsko genialna.
  Przypominam tylko, że radny Łoziński również głosował za wysokimi podwyżkami dla samorządowców (i dla siebie hipokryta zresztą też). Nie chce mi się sprawdzać, czy radni pisowscy gminy tak samo głosowali za podwyżką dla Smolarka, ale zakładam, że się raczej nie mylę.
  Ciekawe czy mieszkańcy Oświęcimia skarżą się także na horrendalnie wysokie ceny wszystkiego w sklepach??? Bo z felietonów radnych pis wynika, że nie, wcale. Radni pis unikają tego tematu jak ognia.

 24. A Koalicja Obywatelska dzisiaj krzyczy głośno ,że PiS=DROŻYZNA ! To jak to panie wójcie jest?

 25. Dziękujemy panu Piotrowi Rymarowskiemu z towarzystwa na rzecz ziemi za blokowanie od ponad dziesięciu lat budowy spalarni śmieci na syntosie. Dzię-ku-je-my. Teraz wiecie pod jaki adres zawozić swoje śmieci.

 26. Czyżby wysypisko śmieci się zatkało? To trzeba je poszerzyć i znowu będą przyjmować wszystkie odpady.

 27. Wystarczy wdrożyć System EKO AB – zapraszam do kontaktu 601 773 432.

 28. Witam wszystkich zielonych może byśmy zrobili akcję z trawą umówili się i każdy weźmie po worku trawy podjedziemy szybko pod gminę i każdy wysypie worek pod drzwi niech sobie wójt wywozi może zmądrzeje ?

Send this to a friend