Informacje

POWIAT. „Zryw wolności Polaków strącił rządy nieprawości i dzielenia rodaków”

Andrzej Skrzypiński

Za nami emocjonujące chwile związane z wyborami parlamentarnymi. – Po ośmiu latach znoszenia upokorzeń strona opozycyjna ma wreszcie powody do zadowolenia. Wyraźnie wygrała wybory. Większość Polaków zmęczona prymitywną polityką PiS prowadzoną na wielu płaszczyznach, nazwaną w skrócie „wstawaniem z kolan”, dała odpór tej władzy – mówi z nieskrywanym zadowoleniem starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Sternika Powiatu Oświęcimskiego poprosiliśmy o komentarz będący podsumowaniem tegorocznych wyborów parlamentarnych.

„Bardzo cieszy wysoka, blisko 75-procentowa frekwencja. Szczególnie mobilizacja wśród młodego elektoratu, który w większości poparł wizję i sposób rządzenia państwem proponowane przez stronę opozycyjną.

Ważnym aspektem tych wyborów jest także to, że dotychczasowa władza zanotowała spadek liczby głosów oddanych nań w stosunku do poprzednich wyborów o kilkaset tysięcy głosów. Natomiast demokratyczna opozycja uzyskała w tej elekcji wynik o przeszło 3 miliony głosów lepszy niż cztery lata temu. Ta władza niszcząc podstawy państwa prawa, niszcząc więzi międzyludzkie, relacje z innymi państwami, w tym z sojusznikami, prowadząc politykę udawanych gestów, pseudomocarstwową, angażując struktury państwa i spółki Skarbu Państwa w swoją kampanię wyborczą i referendalną poniosła sromotną porażkę. Od 16 października możemy mówić, że drugi po 1989 roku zryw wolności Polaków strącił rządy nieprawości i dzielenia rodaków.

Zmiany są widoczne także na naszym lokalnym podwórku. PiS ma o jednego posła mniej z naszego okręgu w zestawieniu z poprzednimi wyborami. Żaden z kandydatów do parlamentu tego ugrupowania z powiatu oświęcimskiego nie dostał się do Sejmu. W przeciwieństwie do list Koalicji Obywatelskiej, z której kolejny raz do parlamentu mandaty uzyskali Dorota Niedziela, mieszkanka Kęt, i Marek Sowa z Bobrka (Gm. Chełmek). Oboje od wielu lat zaangażowani w sprawy lokalnych społeczności.

Cieszy mnie szczególnie wynik KKW Trzecia Droga, z którego częścią, czyli Polskim Stronnictwem Ludowym tworzymy koalicję rządzącą naszym powiatem, którą uzupełnia Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018, reprezentowana w zarządzie powiatu przez wicestarostę Pawła Kobielusza.

Źródło: powiat oświęcimski / foto: materiały Facebook

Poprzedni artykułNastępny artykuł

62 komentarze

 1. Kto to jest giertych – aś ty jest głupi. To przecież minister w pierwszym rządzie pis i główny wtedy koalicjant Kaczyńskiego..

 2. Ciekawe gdzie się podziali nasi bez- radni Waldi, i Jakub co boją się pokazać ludziom.Pewnie im wstyd za przegrane wybory.Nie ma żadnych felietonów.Pewnie schowali się do nory.

 3. Masz rację są takie osoby mają siedzibę na ulicy Górnickiego, i mają ksywę trzej muszkieterowie.Działają na szkodę miasta, i mieszkańców Oświęcimia.

 4. Wedle konstytucji prezydent wiele aktów prawnych „niezwłocznie podpisuje” – w domyśle – musi podpisać. Ale twórcy konstytucji nie przewidzieli co się stanie, gdy prezydent jednak nie podpisze. Bo mu się na przykład długopis zepsuje. I co to znaczy „niezwłocznie”? Może to rok albo dwa? Przećwiczyliśmy to już z Szydłową, więc Duda nie będzie miał oporów.

 5. Teraz może być bardzo śmiesznie. I niestety dość ponuro.

  Wielu pisowców poobsadzało stanowiska, z których trudno będzie ich wykurzyć. W dodatku w trakcie swoich rządów pis cichcem pouchwalał ustawy przedłużające kadencje swoich nominatów do 6 – 8 lat. Taki na przykład Glapiński – nie do ruszenia.

  Duda będzie maksymalnie zwlekał z dotrzymaniem terminów powołania koalicyjnego rządu. A kiedy już będzie musiał, zacznie wetować po kolei wszystkie uchwalone przez nowy sejm projekty ustaw.
  Teoretycznie prezydent nie może zawetować tylko ustawy budżetowej. Ale może ją skierować do trybunału konstytucyjnego, a tam znane jaja są.

  Co może zrobić w takiej sytuacji opozycja? Niewiele. Chyba że Trzaskowski z powodu awarii odetnie dostawy prądu, wody i ciepła do pałacu prezydenckiego. Wszystkie limuzyny prezydenckie nagle skierowane zostaną na przegląd techniczny. Wojsko wycofa wartę sprzed pałacu z uwagi na konieczność przeprowadzenia pilnych ćwiczeń. Takie tam.

  Wtedy Bąkiewicz zorganizuje Narodowy Ruch Obrony Prezydenta, który zaciągnie przed pałacem Wartę Patriotyczną. Emerytki zaczną donosić Dudzie baniaki z wodą i świeczki. Księża odprawią ciurkiem wielokroć dwudziestoczterogodzinne nabożeństwa za zbawienie Polski od zarazy lewactwa, niemczyzny i tęczowości.

  Tak może być.

 6. Jachira owszem tytanem intelektu nie jest. Ale ma przynajmniej fajne cycki. I raczej na pewno nie będzie ministrem, jak Janusz „Dzban” Kowalski.

 7. @ Co Ty piszesz o tych głosach na Suskiego, Kowalskiego i innych, że niby pustaki. A jak do Sejmu wchodzi Jachira, Sterczewski to Cię nie boli? To są dopiero kwiatki intelektualne. I to niby Ci wykształceni na nich głosowali. Weź się uderz we własne piersi i przyznaj, że mogli wejść lepsi.

 8. Wiedzą, ponieważ interesują się gospodarką, życiem publicznym, szukają informacji z różnych źródeł, nie tylko oglądają tvpiss. Pewnie i szkoły lepsze skończyli. Bo widzisz, panie Wredny, prawda jest taka: można oczywiście oddać rządy w państwie kucharkom (jak mawiał Lenin) – z całym szacunkiem dla ich ciężkiej pracy. Ale wtedy kraju szkoda.

  Jest pewna rzecz, która gdy ktoś o niej wspomni, niesłychanie was pisowców wkurza: w wyborach na opozycję głosowali ludzie z wykształceniem wyższym, a na pis z podstawowym. Jednak – to fakt. Nic pan nie możesz z tym zrobić. Więc: czy to normalne, aby w dość dużym państwie jednym z najważniejszych polityków partii rządzącej był Marek Suski, absolwent Pomaturalnego Studium Zawodowego Technik Teatralnych, specjalność: lalkarstwo? Który uzasadniał potrzebę budowy lotniska w Radomiu, ponieważ z Radomia będzie Polakom bliżej na wakacje w Tunezji? Jak mogliście głosować za posłem Kowalskim, który swą umiarkowaną inteligencję ma wypisaną na twarzy? I tak dalej, że o Mejzach i Bąkiewiczach nie wspomnę. Choć Mejza to trochę inny, równie dla pis typowy przypadek.

  A teraz: „wiedzą, że kłamią”. To tylko inwektywa. Jakiś przykład? Gdzie niby okłamałem czytelników tego forum?

  Wiesz na czym polega tzw. paradoks kłamcy? Nie? To sobie doczytaj.

 9. ZIBI i @ jak zwykle odlatują. Ale to już taka POwska i opozycji retoryka – wszystko wiedzą lepiej i więcej. Nie ważne że kłamią, ważne by inni w to uwierzyli. A że wierzą to i takie mamy wyniki wyborów a nie inne.

 10. Wolność to będzie jak PO-wska mafia zostanie na wieczne czasy wykopana!
  PO=totalna degradacja, demontaż i niszczenie państwa. Największe dno i patologia polityczna.

 11. Anonom:
  Prawdziwą targowicę to mamy na lokalnym rynku już od 8 lat .Sa to lokalni działacze PISU z ul. GÓRNICKIEGO cały czas plują na prezydenta miasta szacują, opluwają, i wymyślają niestworzone rzeczy. Działają na szkodę miasta, i mieszkańców Oświęcimia. Zdrajcy!!!

 12. A co powiesz trollu na to:

  „A gdy otworzył czwartą pieczęć,
  Słyszałem głos czwartego zwierzęcia mówiący: Chodź, a patrzaj!

  I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było Tusk.
  I piekło kroczyło za nim”.

 13. Trzecia kadencja PiS oznaczałaby 3 biliony długu i 150 miliardów spłat rocznie.

  Wyborcy PiS (70+) powinni to pamiętać. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ludzie też byli zadowoleni z polityki Gierka. Potem już trochę mniej.

 14. Przecież nie jesteś młody.

  Będzie źle. Na przykład patoli nie będzie już stać na tyle harnasi i tyle paczek czesterfildów. Może więc niektórzy pójdą do pracy?

 15. A co tam słychać u pana radnego Przewożnika, i Łozińskiego nigdzie ich nie widać może po wygranych, i przegranych wyborach schowali się do nory.

 16. PO I Tusk = bieda, niszczenie Polski i Polaków. Za niemieckie i ruskie brudne pieniądze. Pan Skrzypiński jest zaledwie nieświadomą pacynką nic nie wartą.

 17. Wredny :
  Około 2 bln długu publicznego co daje 40 tyś zł na jednego mieszkańca Polski ,i co zatkało kakao.

 18. Już wkrótce przekonacie się co znaczy powrót PO i Lewicy do władzy. Będą się cieszyć kapitaliści, już mówią o powrocie handlu w niedzielę – BRAWO sprzedawcy, którzy głosowali na platformę i lewicę lub nie poszli do wyborów. Emeryci stracą 13 i 14 Brawo jeśli nie poszliście do wyborów lub głosowaliście na platformę lub lewicę. Już wkrótce nie będzie wyprawki szkolnej, podręczniki będą ponownie płatne, a nie dawane przez szkołę, brawo rodzice którzy zagłosowali na platformę lub lewicę. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać… Za to będziecie mieli przecież pseudowolność i aborcję o którą tak bardzo walczyliście na ulicach.

 19. Wredny – 2 biliony długu. Rata spłaty kredytu – prawie 70 miliardów rocznie. Proponujesz kontynuację?

 20. Ten facio odleciał. W czasie rządów PO-PSL byliśmy na klęczkach, a nawet leżeliśmy plackiem. Przez ostatnie 8 lat z nich wstaliśmy, zaczęliśmy pokazywać siłę i dumę, zaczęto się z nami liczyć. Społeczeństwo zaczęło korzystać z dochodów państwa a nie jak za ich czasów kasa była rozkradana a oni na nic kasy nie mieli. Facio granatem oderwany od rzeczywistości. Pod sufitem solidnie wyprany i chce prać mózgownice innych. Jak opozycja znów zasiądzie przy korycie ponownie staniemy się pachołkami tych ze wschodu i zachodu. Może jak młodzi jak straca pracę i nie będą mogli znaleźć innej i zauważą braki w portfelach na koniec miesiąca to coś zrozumieją, chociaż i to nie jest takie pewne.

 21. Nie kłam Skrzypinski i nie szczuj!!
  Uszanuj tysiące wyborców, którzy zagłosowali nie na was, a utrzymują ciebie ze swoich podatkow

 22. Panu Skrzypińskiemu chyba pomyliło się
  powstanie styczniowe 1863 r. z wyborami
  demokratycznymi w Polsce 2023 r.,
  kiedy wypowiada się na temat
  rzekomego obecnego „zrywu wolności”.

 23. Pis niedługo zacznie się rozpadać. Gdy Kaczyński nie okazał się takim geniuszem, za jakiego pisowcy go uważali. Okazał się starym dziadem, który nie ogarnia. Ziobro już szykuje się, aby mu się rzucić do gardła.

 24. W tej chwili właśnie Orban spotyka się z Putinem, mówi o „operacji specjalnej” wojsk rosyjskich na Ukrainie. Orban – idol Kaczyńskiego.

 25. Józek co ty bredzisz PIS przegrał wybory bo ludzie mieli już dość okradania Polaków, i i zadłużania Polski ( 2 bln) .Dzielenia na swoich , i totalnych koniec niszczenia małych, i średnich przedsiębiorstw, ponad 350 tyś. zbankrutowało już w tym roku.Rozdawnictwo, i kolesiostwo ,fikcyjne stanowiska we firmach Skarbu państwa. Niż demograficzny jak w 1952 roku .

 26. „Młody elektorat”, na chwilę obecną, nie wierzy temu kto mówi prawdę, ale temu, kogo bardziej lubi. Dlatego PiS przegrał.

 27. Nie wiem, czy słyszałeś, ale Klaus Schmidt z Bremen powiedział wczoraj: „tych Polaczków jest u nas stanowczo zbyt wielu”. Skandal! Czy to nie jest wystarczający powód, aby dokonać Polexitu?

 28. Pan radny doktor Merta jest beznadziejny musiał skomleć o karetkę dla swoich mieszkańców Zatora od dyrektora Oświęcimskiego ZOZU bo sam nie potrafili jej załatwić u partyjnych kolegów z PISU.Totalna porażka tego pana.

 29. Pozwolę sobie na kilka uwag. „Młody elektorat”, na chwilę obecną, poparł „wizję” odsunięcia PiS-u od władzy. A co poparł naprawdę, o tym przekona się za jakiś czas.

  Proszę pamiętać, że Prawo i Sprawiedliwość, tracąc co prawda poparcie części wyborców uzyskało najlepszy wynik spośród wszystkich komitetów wyborczych. Jeśli przyjąć za prawdziwe Pana rozumowanie, że wynik Prawa i Sprawiedliwości to rezultat „niszczenia państwa prawa, … itd.”, to jak opisałby Pan – w kontekście prostej zależności wyniku wyborów od jakości rządów – spektakularną porażkę Platformy Obywatelskiej z roku 2015? To co Pan napisał do kwadratu?

  Co do relacji z „sojusznikami”. Czy udało się już Państwu nakłonić przyjaciół z Landratsamt Dachau, by podzielili się informacją o swojej wizycie w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau z czytelnikami swojego konta na fb? Wszak to raczej Niemców należy uczyć o niemieckich zbrodniach, nie Polaków.

  Istotą systemów totalitarnych była min. manipulacja językiem. Nadawanie słowom nowych znaczeń. Określenie „demokratyczna opozycja” niczym nie różni się od słów „demokracja socjalistyczna”.

  Proszę nie obrażać pokolenia Solidarności. Państwa ruch, którego symbolem pozostanie wulgarne „ośmiogwiazdkowe” hasło, nie ma nic wspólnego ze zrywem wolności.

 30. @Pin , jak obecna podwyżka dla dyrektora szpitala ma się do zarobków w roku 2022 dwóch najważniejszych radnych powiatowych z PiS . Radny Adam Merta w u. roku zarabiał średnio miesięcznie ponad 36 tys. zł / brutto/ pełniąc obowiązki dyrektora Ośrodka Zdrowia w Zatorze . Szef klubu radnych PiS Jarosław Jurzak zarabiał w ub. roku średnio ponad 32 tys. zł pełniąc obowiązki prezesa Nadwiślańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Brzeszczach / kwoty z publicznych oświadczeń majatkowych radnych na rok 2022 / . Pierwszy zatrudnia kilkanaście osób , drugi kilkadziesiąt a dyrektor szpitala kilkaset . Jaki mieniem zarządzają radni a jakim dyrektor , jakie inwestycje realizował dyrektor a jakie w/w , itp.itd . Proporcjonalnie powinien zarabiać o wiele więcej od radnych PiS a jednak daleko mu nawet po podwyżce do zarobków z ub. roku .

 31. Widać tu na tym forum całą bandę Pisowskich troli..Jeśli wam tak żle w tym Oświęcimiu to się wyprowadżcie będzie żyło sie mieszkańcom lepiej bez tych waszych zdradzieckich mord. Skończy się panowanie tego pajaca Kmity , i jego przydupasa Bochenka.

 32. Czekamy na rzekę pieniędzy wpływających od nowego rządu do Oświęcimia. JCh będzie mógł spokojnie za te pieniądze zbudować most duchów. Będzie to sztandarowa inwestycja zaraz po cafe rynek.

 33. Teraz Janusz odetchnie. Pieniądze poleją się strumieniami. Na bilbordy nie trzeba będzie wydawać kasy. Janusz tą kładkę na Sole w końcu zbuduje;)

 34. A ja się pytam, gdzie pieniądze z KPO, które miały być w Polsce na drugi dzień po wygranych wyborach przez Donalda?

 35. Teraz wielkie słowa, ale przyjdzie po tej gorączce czas ochłonąć i zderzyć się z rzeczywistością jak rządzić we trzech kiedy wszyscy ciągną w inną stronę. Jak rządzić kiedy pisu już nie ma i wszystko anty pis przestaje mieć znaczenie. Jak rządzić nie mając żadnego programu dla ludzi (KO).

 36. Teraz Andrzej będzie mógł spełnić swoje marzenie o byciu prezesem lotniska w Balicach.

Send this to a friend