Informacje

OŚWIĘCIM. Dla ludzi z PiS od rzeczywistych potrzeb ważniejsze jest kolesiostwo i klientelizm

Miasto myśli o podniesieniu atrakcyjności inwestycyjnej terenów przy ul. Unii Europejskiej, a także o usprawnieniu ruchu i poprawie bezpieczeństwa przy ul. Fabrycznej co ma związek z rozwojem Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowe Dwory”. Ma w planach przebudowę infrastruktury drogowej oraz sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej na odcinku prawie 2 km w ciągu ul. Unii Europejskiej oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Unii Europejskiej z ul. Fabryczną i ul. Foksa. Koszt inwestycji jest spory, dlatego samorząd stara się o fundusze zewnętrzne i złożył wniosek do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wnioskował o blisko 21 mln zł. Przedsięwzięcie kolejny raz zostało odrzucone.

– Jestem zbulwersowany odmową wsparcia tego projektu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Uważam, że to nie przypadek, lecz świadoma decyzja ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Decyzje o przyznaniu pieniędzy zapadają głównie na szczeblu wojewody i posłów. To arbitralny, zupełnie pozbawiony kryteriów i zasad podział pieniędzy. Pominięcie nas w tym rozdaniu świadczy, jak wojewoda Łukasz Kmita i poseł Rafał Bochenek nie lubią Oświęcimia, jak bardzo szkodzą miastu, choć obaj starają się o mandat poselski z naszego okręgu. Ich partyjni koledzy z małopolskich samorządów nie mają takich problemów, do nich pieniądze płyną strumieniem. Przykładem są między innymi Myślenice, które otrzymały w ostatnim rozdaniu rekordowo wysoką kwotę blisko 130 mln zł na tajemniczo brzmiący projekt: Zmiana zagospodarowania terenów przemysłowych i infrastruktury towarzyszącej w przestrzeni publicznej w strefie przemysłowej. To nie jest przypadek, że Myślenice, gdzie burmistrzem jest Jarosław Szlachetka, poseł PiS w poprzedniej kadencji, otrzymały tak horrendalnie wysokie dofinansowanie. Nasz wniosek jest konkretny i ma służyć rozwojowi gospodarczemu Oświęcimia. Ma też poprawić komunikację i bezpieczeństwo kierowców. Jak widać dla ludzi z PiS od rzeczywistych potrzeb ważniejsze jest kolesiostwo i klientelizm. To niedobrze, gdy o tym co należy zrobić w mieście, czy gminie, czego chcą mieszkańcy decydują politycy z Warszawy czy Krakowa. To podważanie zasad samorządności, powrót do centralizacji władzy – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

86 komentarzy

 1. J…ć PO – nie umiesz sobie sam poszukać w necie? Pięciolatki potrafią. Dla ułatwienia podpowiem – to pewien historyk z IPN-u. Jakim cudem go jeszcze nie wywalili – nie wiem.

 2. U ryżego była deflacja pod koniec ich rządów chyba że 2 lata , a za PISU ostatnim roku inflacja była około 25 % .Dlatego zasiłek pogrzebowy trzeba było podnieść.

 3. Normalne to Partia Oszustów, pamiętasz OFE bo ja tak i nigdy im tego nie wybaczę powinien za to siedzieć, w biały dzień ukradł 150 mld!

 4. Co tu dużo mówić Bieda głosowała na PiS a Bogaci głosowali na inne partie tak trochę na przekór może dla rozrywki ? ( coś innego może lepszego )

 5. Jak to tak? Przecież to niemożliwe! Przecież to niesprawiedliwe! My w pisie jesteśmy prawdziwymi patriotami, miłującymi Ojczyznę. A oni to zdrajcy na usługach brukseli i niemiec. Głupi naród! Jak on nam mógł zrobić cos takiego!

 6. Spokojnie trollu. Przecież pan prezes na pewno coś wymyśli. W końcu jest geniuszem. W tej tzw. koalicji zaraz się pożrą, o stołki, o pieniądze. Albo peeselowców się przekupi oferując im 50 stanowisk wiceministrów i 100 miejsc w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Nie bój nic.

 7. Dorota Kania w poniedziałek miała mówić na naradach, żeby się nie przejmować, że wyniki exit poll na pewno nie są prawdziwe. Potem twierdzić miała, że PiS pewnie dogada się z PSL-em, bo ludowców można przeciągnąć na swoją stronę. Jednak wraz z kolejnymi zapowiedziami opozycji, że stworzy rząd bez PiS-u, zapał Kani maleje — podkreśla nasze źródło związane z Polska Press.

 8. Euforio pisowska – ależ ja wcale nie chcę waszych programów socjalnych. Sam pracuję, sam zarabiam. Dotarło? NIE CHCĘ.

  Ja chcę tylko abyście mi dali spokojnie żyć, nie łupili podatkami i aby inflacja nie zżerała moich oszczędności.

 9. Może część beneficiętów 500+ ,i reszta nierobów wezmie się do roboty, a nie tylko wyciągać łapy darmowy socjal.

 10. Proszę się nie martwić tusk wszystko zlikwiduje i skończą się marzenia, pozostanie kocyk i Soła.Za dużo wyjeżdżało za granicę i na dodatek z dziećmi, jak mówił stuhr, wstydził się polskiej mowy.

 11. Oj, będziecie jeszcze narzekać i płakać,
  jak skończą się programy socjalne
  i nie „bendzie piniendzy”,
  ale taki sami zgotowaliście sobie los
  przy urnie wyborczej

 12. „Czekam na paliwo po 10 a chleb po 30zł” – Gdyby w Polsce działał wolny rynek, pewnie takie byłyby ceny już teraz. Ale pis: pożyczał albo drukował pieniądze i za nie sztucznie utrzymywał niskie ceny, np. energii elektrycznej. Wyborcom to się oczywiście podobało. Tylko że nie da się tak robić w nieskończoność. Albo mamy kapitalizm, albo komunizm. A komunizm ze sztywno regulowanymi przez rząd płacami i cenami średnio się udał.

  Paliwa po 5.99 – to była taka ordynarnie bezczelna przedwyborcza zagrywka pisiorów, że nawet ich zwolennicy się w tym połapali. Kosztowała budżet ładnych parę miliardów. Jakie widzisz wyjście: nadal drukować i dopłacać?

  Ceny chleba za rządów pis i tak już wzrosły dwukrotnie. Tak się dzieje wtedy, gdy za gospodarkę biorą się amatorzy i populiści. Najpierw drukują i rozdają. Lud woła: jeszcze, jeszcze. To drukują i rozdają coraz więcej. Lud woła: brawo, chcemy jeszcze więcej.

  W ten sposób funkcjonowała przez pewien czas gospodarka Zimbabwe. Skończyło się to cenami stu miliardów kwachów (to taka ichniejsza waluta) za bochenek chleba. A pieniądze miały wartość tylko opałową.

 13. Wolne niedziele – przecież nikt nie zabiera nikomu wolnych niedziel. Większość ludzi w Polsce chce mieć możliwość robienia zakupów także w niedziele. Personel sklepów otrzyma za nie dni wolne, jak w kodeksie pracy. Jest pomysł, aby za pracę w niedziele wypłacać sprzedawcom dodatkową premię – i to jest uczciwe postawienie sprawy. Sklepy w niedzielę pis pozamykał aby przypodobać się kościołowi, żeby więcej ludzi chodziło na msze. Jak widać nie bardzo się udało.
  13.,14.emerytura – zamiast propagandowego rzekomego „prezentu od rządu pis” emerytom po prostu wzrosną emerytury. Co w tym widzisz nie tak?
  800+ dla każdego dziecka – oczywiście kłamiesz. 800+ zostaje. Ale ponadto trzeba coś zrobić dla zapobieżeniu katastrofie demograficznej Polski. Pis po prostu rozdawał dodrukowywane pieniądze, z żadnym skutkiem; przyrost naturalny jak spadał, tak spada. Nie wiem co trzeba zrobić, prawdopodobnie jednak nie chodzi o to, że – jak przekonywał Kaczyński – młode kobiety piją wódkę. Być może trzeba rozpocząć wielki program budowy niedużych mieszkań dla młodych małżeństw na wynajem, z umiarkowanym czynszem. Wprowadzić darmowe przedszkola i żłobki. Ale od tego są specjaliści, aby zdiagnozować przyczyny i zaproponować realne środki zaradcze. Bo to, co jest – po prostu nie działa.
  Podwyżki dla budżetówki – oczywiście kłamiesz
  60 tys. kwoty wolnej – nie wiem, ale zapewne znowu kłamiesz
  Dobrowolny ZUS – w programie Trzeciej Drogi jest „dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością”. Nie wiem, czy to realne. Rząd będzie koalicyjny, więc jego działania będą wypadkową propozycji programowych i możliwości budżetu. A na razie nie wiadomo nawet dokładnie jakie jest rzeczywiste zadłużenie państwa.

 14. Wolne niedziele – NEIN
  13.,14.emerytura-NEIN
  800+ dla każdego dziecka- NEIN
  Podwyżki dla budżetówki-NEIN
  60 tys. kwoty wolnej-NEIN
  Dobrowolny ZUS-NEIN

 15. Wy…liście PiS i co dalej,
  brak sensownego programu
  dla Polski. Tyko je…ć PiS
  to za mało, a jedynie to
  dla was było siłą napędową.

 16. Dzięki trollu, raz jeszcze serdecznie Ci dziękuję.

  To może jeszcze:
  – kierowca ciężarówki, transport, spedycja, wielkopolskie
  – kierowca kategoria B, dolnośląskie
  – magazynier/dostawca, Auchan, praca fizyczna, mazowieckie
  – magazynier/zaopatrzeniowiec, praca fizyczna, mazowieckie
  – kierowca ciężarówki z plandeką, zagranica

  Wszystkie te posady czekają na oświęcimskich liderów pis. Bo przecież Duda nie będzie wiecznie odkładać momentu powołania nowego rządu.

 17. Czyżby złośliwość admina? Obok oferty pracy w sam raz dla byłych pisowskich wiceprezesów spółek skarbu państwa ds. nicnierobienia, na przykład: pracownik domu pogrzebowego, praca fizyczna, podlaskie. Super!

 18. „Oświęcimianin” – ciekawe czy głupi z wyboru, czy z urodzenia?

  Wróć – to jednak wcale nie jest takie ciekawe.

 19. Sami – „Czekają nas ciężkie czasy” – zgadza się. Jest nad czym płakać. I jest nad czym rozdzierać szaty. My pisiurki stracimy nasze absurdalne, zbędne, ale za to doskonale płatne posadki. A przecież miało być, że „raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy”. Tak nam obiecał pan prezes. I co teraz mamy robić? Bo przecież nic nie umiemy. Zostaniemy kelnerami? Koledzy wuefiści mogą przynajmniej wrócić do szkół i uczyć fikołkowania w przód, albo z drabinek zwisów prostych. A reszta?

  Straszne.

 20. Janusz dzwoń do Donalda miał odblokować już wczoraj kasę z Brukseli. Hahaha. Albo do tego pana hodowcy królików coś się z nim spotkał bo miał być senatorem. Zwykła ściema i żałosny lament przed utratą fotela prezydenta.

 21. ….”Wybory 2023. Exit poll. Jak głosy rozkładały się wg. wykształcenia? Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości przeważały osoby z wykształceniem podstawowym – 63,7 proc. oraz zasadniczym zawodowym – 62,2 proc. Wyborcy partii rządzącej z wykształceniem wyższym stanowili – 22,6 proc., ze średnim oraz pomaturalnym – 38,5 proc.

  Wyborcy KO to najczęściej osoby z wykształceniem wyższym – 39,6 proc. oraz średnim i pomaturalnym – 30,4 proc. Osoby z wykształceniem zasadniczym wśród wyborców KO stanowiły 18,2 proc., a podstawowym – 15,6 proc. 

  Czy tutaj naprawdę trzeba coś więcej tłumaczyć? Przecież te liczby mówią same za siebie.

 22. Skończyły się wybory to i skończyła się promocja na Orlenie Cena benzyny 95 w hurcie wzrosła o 24 złote.

 23. Chyba coś w tym jest bo wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz oświadczył, że najpierw muszą ogarnąć Święto Niepodległości.

 24. Jak to sobie PiS sprytnie wymyślił by utrzymać się przy władzy. Im później zbierze się Sejm tym mniej czasu będzie na uchwalenie ustawy budżetowej. W przypadku jej braku Prezydent rozwiąże Sejm i będą nowe wybory. Raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy.

 25. Czy to prawda, że bezpieczny kredyt 2 % zaczyna się sypać z powodu braku kasy? Podobno Tusk zabrał kasę. Tak twierdzą pisowcy.

 26. ryży wziął 40 mln kredytu od comerzbank, co obiecał? Przywróci VAT na żywność,kichawa mówiła koniec z zakazem handlu w niedzielę, młodzi głosowali za
  ryżym niech z………ą! Czekamy co dalej!

 27. w końcu dostaniemy z UE pieniądze tak potrzebne cudownie wreszcie nam ludziom spokojnie wystarczy pieniędzy do końca każdego miesiąca i jeszcze nam zostanie.

 28. ZIBI ale ty jesteś mądry inaczej, jedź na Pileckiego i popytaj. Co ma PIS do nic nie robienia w tej sprawie przez p. prezydenta przez 10 lat.

 29. Ci co tak się martwią o nasz region – spokojna wasza rozczochrana. Słońce Andów zasiądzie na kacykowym klocku, i będzie na lewo rozdawał kasę, no bo przecież nie na prawo. Sypnie się tu grosz i ziomalom się polepszy. Może nazwą jakąś ulicę jego imieniem, może jakiś park a najlepiej postawić popiersie, nie co ja mówię – pomnik. A może usłyszymy”NA TO NIE MA PIENIĘDZY”

 30. Pisowskich trolli i także tych z Górnickiego nic te wybory nie nauczyły…. spokojnie, drugą i trzecią nauczkę dostaniecie na wiosnę…wymiecie was miotła, że ho ho….. gardła was będą boleć od tego wycia… żal wam d..y ściska, że nie możecie sfałszować wyników….jak to mówiła ta od męża na OIOMie…. musimy anulować bo przegramy…reasumpcja hahahahahahaha…. pewnie o to się duet Flipa i Flapa modlił ostatnio….

 31. Odnoszę wrażenie, że PiS szykuje coś grubszego. Takiej nagonki na inaczej myślących w TVP jeszcze nie było. Nawet przed wyborami. Zresztą zbawiciel pytany o przegraną stwierdził, że będzie jeszcze rządził 40 lat. W tej sytuacji odejście generałów ma inny wymiar. Oby się tylko nie przeliczyli. Ludzie nie będą tak potulni jak po ogłoszeniu stanu wojennego. Mam nadzieję, że Wojsko nie da się wpuścić w maliny, bo po ekscesach w Warszawie Policji nie wierzę.

 32. ZIBI brawo !!!

  Oni chcą tylko skłócić mieszkańców, a dobro tego miasta mają za nic – tylko swój prywatny interes.

  p.s.
  A dla wszystkich mieszkańców, którzy byli w niedzielę przy urnach wielkie ukłony za frekwencję !!!

 33. Kiedy wy pisowcy zrozumiecie, że rząd nie ma własnych pieniędzy, tylko obraca pieniędzmi podatników. Wam się chyba wszystkim spaliły szkoły jak hotinowi.

 34. XYZ:
  Osiedle Pileckiego to była kiełbasa wyborczą PISU żeby negatywnie nastawić mieszkańców tego osiedla przeciwko Chwierutowi. Waldi, i Jakub w tym palce maczali A Bochenek , i Kmita im w tym pomagali. .

 35. I prawdopodobnie jeszcze długo tak będzie. Śmiem twierdzić, że Prezydent Morawieckiemu powierzy stworzenie nowego rządu. Obym się mylił.

 36. A czy pan prezydent wspomniał że dostał w ubiegłym tygodniu 7,5 mln zł od rządu na przebudowę ul. Pileckiego. Chyba potrzeby mieszkańców są ważniejsze niż te propozycje.

 37. Pis to nie tyle partia, co mafia. Prawie im się udało opanować kraj na dziesięciolecia. Niewiele brakowało.

 38. Zryw wolnościowy w 2023 r.,
  chyba go dokonała postkomuna,
  która znowu dostała się do sejmu.⁸

Send this to a friend