Informacje

POWIAT. Za spalanie odpadów na posesji – mandat i prelekcja o ochronie środowiska

Policjanci z Ogniwa Patrolowego oświęcimskiej komendy Policji,  nałożyli mandat karny na 20 – letniego mieszkańca Polanki Wielkiej, który pod osłoną nocy, wbrew zakazowi, spalał odpady na swojej posesji. Oprócz mandatu sprawca wykroczenia musiał wysłuchać prelekcji dotyczącej zakazu spalania odpadów, obowiązku ich segregacji oraz szkód dla środowiska naturalnego.

Dziś w nocy (26/27.08.2021) tuż przed godziną 23, policjanci  otrzymali zgłoszenie dotyczące zadymienia w rejonie jednej z ulic na terenie Polanki Wielkiej. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazany rejon, gdzie  szybko zlokalizowali posesję,  na której właściciel rozpalił ognisko,  w którym spalał odpady. Policjanci poinformowali mężczyznę o obowiązującym zakazie spalania odpadów na terenie posesji, a następnie nakazali ugaszenie ognia. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem karnym, po czym w krótkiej rozmowie mundurowi przypomnieli  20 latkowi o obowiązku segregacji odpadów, a także szkodach dla środowiska naturalnego, które wywołuje nieodpowiedzialne postępowanie z odpadami.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Odpadach, a także zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach osoba, która spala śmieci lub odpady zielone w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub też wysoką grzywną w przypadku skierowania sprawy do sądu.

Policjanci i strażacy przypominają, że zabrania się także wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób, albo spowoduje wysokie straty materialne,  podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Służby apelują do osób,  które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie o niezwłoczną reakcję i telefon pod numer alarmowy 112.

KPP Oświecim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Wreszcie ktoś zaczął myśleć nad karami za spalaniem odpadów na wsiach. Jeszcze odpady ze szambo które zalewają sąsiednie posesje ze szkodą dla ludzi i środowiska naturalnego. Może ktoś w końcu tym smrodem się zajmie. W którym wieku my mieszkamy ?

Send this to a friend