Kultura

OŚWIĘCIM. Pogranicze światów. Ruch emigracyjny w Oświęcimiu na przełomie XIX i XX w.

„Jechaliśmy na Kraków, Oświęcim, «na Biesiadecką». W tym czasie prawie wszyscy wyjeżdżający do Ameryki z naszej okolicy jechali albo na Misslera, na Bremen, albo na Biesiadecką. Po wykupieniu szyfkart w Oświęcimiu, wpakowano nas do wagonów czwartej klasy”.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową „Pogranicze światów. Ruch emigracyjny w Oświęcimiu na przełomie XIX i XX w.”

Miasto Oświęcim, na pograniczu trzech zaborów, stanowiło ważny przystanek na trasie emigrantów zmierzających do nowego świata, jakim wydawała się Ameryka. Ruch emigracyjny skupiał się na stacji kolejowej w Oświęcimiu, zwanej „bramą do Ameryki”. Rozwój sieci kolejowej z bezpośrednimi połączeniami do Mysłowic, Krakowa, a nawet Wiednia stwarzał duże możliwości dla podróżujących.

To tutaj w 1901 r. zostało założone jedno z najstarszych biur podróży na terenie Galicji – biuro Zofii Biesiadeckiej. Na potrzeby ruchu emigracyjnego, władze Oświęcimia podjęły decyzję o budowie na Zasolu stacji kontrolnej oraz kompleksu zwanego osadą barakową.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 sierpnia (czwartek) o godz. 18.00 (wstęp wolny).

Wystawa będzie wzbogacona o eksponaty ze zbiorów Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku oraz  prywatnych kolekcjonerów Łukasza Szymańskiego, Mieczysława Jakuczka, Krzysztofa Kamińskiego, Mariana Kocemby, Grzegorza Zemły i Władysławy Wysogląd.

Doświadczenia związane z emigracją są naszą wspólną historią. Miliony osób przebywających obecnie poza granicami Polski to potomkowie emigrantów, którzy wyruszyli za ocean w poszukiwaniu nowej, lepszej przyszłości.

Kurator wystawy: Karolina Wójcik

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Zamek w Oświęcimiu do dnia 28 listopada 2021 r.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend