Biznes, Informacje

POWIAT. W Oświęcimiu nie będzie dworca autobusowego

dworzec autobusowy w Libiążu

W Oświęcimiu dworca autobusowego nie będzie, zamiast niego powstanie „czterostanowiskowy przystanek” koło lodowiska. Jest odpowiedź prezydenta Oświęcim Janusza Chwieruta.

Miasta powiatowe pretendujące do roli ważnych ośrodków komunikacyjnych, posiadają w swojej tkance miejskiej małe lub większe dworce autobusowe, zapewniające minimum udogodnień dla podróżujących (zadaszenie, ławki, toaleta, mała gastronomia etc.). W sąsiednim Bieruniu, Libiążu, Chrzanowie, Pszczynie i nawet w Kętach kilka lat temu zostały wybudowane odpowiednie dworce autobusowe, jako jedno miejsc odpraw pasażerskich.

Problem braku takiego miejsca w Oświęcimiu dostrzegł radny miejski Jakub Przewoźnik. W swojej interpelacji zwrócić się do prezydenta Oświęcimia z pytaniem o powstanie dworca autobusowego w mieście.

Poniżej odpowiedź Janusza Chwieruta:

 

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. W kampanii, to nawet pana lubiłam, potem mniej, z czasem wogóle, ale za to pana nawet polubiam” dworzec autobusowy mógłby powstać na parterze tego parkingu P&R wraz z zapleczem gastronomicznym”. Może teraz załatwi pan zmianę zasad parkowania w Rynku w strefie gdzie nie wolno vis a vis ING Pracuję w banku i też chciałabym parkować na krzywy ryj a nie płacić. Parkują tam policjanci po cywilu, strażnicy po służbie, byznsmeni cieniasy w audi, radni/radne, ale też żony włodarzy. Wszyscy myślą że założenie maski na nos czyni ich anonimowymi. Kierujący radiowozami Policji nie widzą, Straż Miejska nie ma ludzi, mało zarabia, ciągle odwozi pijanych do izby, albo śledzi dym z komina i wogóle jest im źle.

 2. Odpier**** się od Pana Prezydenta.
  Kto jak nie on załatwił wam robotę w Katowicach ?
  Kto jak nie on załatwił wam szpital w Bielsku ?
  Kto jak nie on dał możliwość uczęszczania waszym dzieciom do liceum i na studia w Krakowie ?
  Kto jak nie on załatwił białego orlika w Pszczynie ?
  Albo dworzec autobusowy w Libiążu ?

  A do tego ukwiecone ronda i komfortowa toaleta na Starym mieście.
  Walcie się trolle !

 3. Czyli w samo sedno.Zabolała prawda,bo miała zaboleć was oderwanych od rzeczywistości i przyzwoitości.

 4. Ble, ble, ble, Polska w ruinie. Wiesz, na dłuższa metę robi się to nudne.

 5. POwskie Miasto POkoju nie będzie budowało jakiś dworców dla PiSowskiego plebsu.Proste,bo POwcy podrœżują tylko służbowo własnym badziewem na kredyt.😁

 6. Wniosek o zbudowanie za państwowe pieniądze prywatnego przystanku kolejowego Energylandia został w kwietniu z hukiem odrzucony, ponieważ przystanek ten miał powstać w odległości niecałego kilometra od istniejącego już dworca w Zatorze. Aż tu nagle teraz – nieoczekiwana zmiana miejsc: rząd kazał jednak pkp przystanek zbudować. Powody mogły być dwa: albo
  – łapówka, albo
  – projekt klepnięto po linii partyjnej: pisowskie władze Zatora dostają wszystko, czego tylko chcą.

 7. Wszyscy mieszkańcy Oświecimia, którym marzy się przystanek kolejowy na Krukach, powinni wysilić sie i zapytać prezydenta Chwieruta, czy złożył stosowny wniosek do rządowego programy budowy „przystanków kolejowych”. W Zatorze powstanie stosowny o nazwie „Energylandia”.

  PS jeśli chce zobaczyć mapę wszystkich polskich przystanków kolejowych wystarczy wpisać „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”

 8. W mieście mamy już małe centrum przesiadkowe tylko dobudować parking koło prokuratury a budkę z pączkami zamienić na poczekalnie z szaletem. Na podobnych zasadach działał stary dworzec w Katowicach. Poniemieckie plany przewidywały przystanek kolejowy na krukach i tam całe centrum. teren po bakutilu skażony nadałby się. jednak trzeba zbudować drogi tam a nie pod Kauflandem itp. Jednak ktoś płaci i wymaga aby interes się krencił

 9. Panie Janie Pomysł z wykorzystaniem parkingu wielopoziomowego jest sensowny ale nikt o tym nie pomyślał z władz miasta i powiatu, jak również o potrzebie pasażera Jedyny czyny kosmiczny kibelek to Klasztorna, ale do tego przybytku trzeba przyjezdnym dawać mapkę aby trafili.

 10. Jeśli spodziewasz się, że będę się z tobą wdawał w obrzucanie obelgami i wyzwiskami – to się mylisz. Zakładam, że jesteś w tym dużo lepszy.

 11. Panie radny. Coś się pan tak uparł. Czy jakikolwiek z moich argumentów jest nieprawdziwy? To proszę mi łaskawie wyjaśnić ile peronów czy stanowisk taki dworzec pana zdaniem miałby mieć – np. siedem? Po co? Busy wracające z Krakowa stają na chwilę (pół minuty) przy dworcu pkp, ludzie wysiadają, po parę osób i bus jedzie dalej. Podróżni wtedy albo czekają na podwózkę kogoś z rodziny (z przedmieść lub pobliskich wsi), albo łapią autobus mzk do centrum, albo czekają na którąś z „dwudziestek” do Brzeszcz. Tak to działa. Po prostu. To nie Kraków, gdzie ruch jest sto razy większy. Gdy wieje albo pada, chowają się w budynku stacji, odległym o 10 metrów. Tyle.
  Nabija się pan z bezsensu P&R Chwieruta. A czymże byłby pański dworzec busowy? Takim samym bezsensem. Albo raczej i większym.
  Warto się przyzwyczaić do myśli, że kośćcem komunikacji z i do Oświęcimia będą pociągi pkp, w miarę szybkie i o niebo od busów wygodniejsze. To ma właśnie sens. Sensu natomiast żadnego nie ma wywalanie mnóstwa kasy na bezużyteczny dworzec, tak jak na szybki tramwaj w Oświęcimiu, na metro czy na lotnisko.

 12. „lepszą zmianą, drużyną białoczerwoną i największym patriotom” – oj biedny (ale wierny) burku. Dworzec autobusowy nie ma barw partyjnych.

  Nie dał ci dzisiaj pan do miski ? Bo jakoś tak żałośnie skamlesz.

 13. @obywatel/drogowiec – i znowu dziś trollujesz. W kółko to samo. Napisz jeszcze, że jesteś lepszą zmianą, drużyną białoczerwoną i największym patriotom.

 14. Skoro miejsc pracy mamy szukać w okolicznych miastach bo w Osw „się nie da”, lodowiska „się nie da”, edukacja się sypie a naprawić „się nie da”, dworzec autobusowy „się nie da”, służba zdrowia w Osw jest w takim stanie, że wszystko poważniejsze niż ból głowy trzeba leczyć poza Osw, bo w Osw „się nie da”, itd. itp.

  Mam na działce całkiem sprawne taczki. Napompować koło i można użyć…

 15. Poco nam dworzec jak jest w Berlinie Tak mawia kumpel J,CH wieśniaka z pod Kęt tam sobie postawili przystanek autobusowy pomimo że tam jest Burmistrz.

 16. Dworzec autobusowy jako obiekt to wyjątkowo nietrafiony pomysł. Dowodzi jedynie megalomani autora interpelacji. Jednocześnie wskazuje że bieżące plany sa panu Jakubowi obce.

  Od ponad dekady o wiele lepiej sprawdzają się centra przesiadkowe. Stanowią tańszą alternatywę dla dworca. Ponadto najczęściej łączą w jednym miejscu (lub kilku kluczowych) różne środki transportu. Ponadto konieczny jest też prosty i niezawodny system informujący (aplikacja?) skad i dokąd można odjechać.
  W dobie transportu zdominowanego przez prywatnych przewoźników tym bardziej sprawdzi się centrum przesiadkowe.

 17. @xyz , ….W założeniu można się zgodzić z Twoja argumentacja !!!! Nie wiele busów, głównie przelotowe itp , to co napiszesz o potrzebie powstania P&R , jakie korzyści ma ten parking dla mieszkańców, generuje tylko koszty !!!! …. A powstał bo ????? Bo taki kaprys miał nasz „umiłowany dobry gospodarz” ….. dodam że jakby POMYŚLAŁ p. Prezydent to dworzec autobusowy mógłby powstać na parterze tego parkingu wraz z zapleczem gastronomicznym ….. Ale niestety z niekorzystną dla mieszkańców , nie pomyślał !?!? 😱😱😱😱😱😱

 18. Powinien być dworzec autobusowy w takim miejscu turystycznym nie rozumiem tego takiej szansy na rozwój.

 19. Tak, trollu. W Oświęcimiu nie ma lodowiska. I aby wsiąść do busa trzeba w tym celu jechać do Pszczyny. Skąd nadajesz? Z Kobierzyna?

 20. A ile busów zaczyna trasę od dworca PKP? Zero. Wszystkie tylko przejeżdżają obok. Więc nie potrzebna jest żadna pętla, prawda? Busy jadą albo do Krakowa i wtedy zbierają pasażerów z całego Oświęcimia: os. Chemików, Stare Miasto, Zasole, Dworzec. Albo jadą w kierunku na Zator i startują spod Muzeum przez Zasole, Dworzec, Stare Miasto, Chemików itede. Więc: jakie busy potrzebują pętli na Dworcu?
  Jaka jest częstotliwość ruchu busów w tym rejonie? Około 3-4 na godzinę. Jak wielki dworzec jest potrzebny żeby obsłużyć tak wstrząsającą liczbę przejazdów i ile peronów taki dworzec powinien mieć? Może z dziesięć?
  Należy zakładać, że nasi dzielni kolejarze skończą kiedyś (za rok?) remont torów do Trzebini. Wtedy będzie można dojechać z Oświęcimia do Krakowa w godzinę (tak obiecują). Przypuszczalnie wykończy to busowa konkurencję – kto będzie chciał jechać do Krakowa godzinę czterdzieści w cuchnącym, ciasnym busie z kolanami pod brodą? Chyba niewielu. Taki jest w końcu sens tego remontu. Więc jak – wybudujemy akurat piękny, wspaniały dworzec busowy, po którym będzie hulał wiatr?
  Od czasu do czasu przejeżdżam obok dworca autobusowego w Libiążu. Tylko że nie widziałem na nim nigdy żadnego autobusu.
  To mniej więcej tak, jakby mieszkańcy Gorzowa Chrzanowskiego zaczęli domagać się wybudowania dworca PKP z prawdziwego zdarzenia, najlepiej z trzema peronami. Taki dworzec rozsławiłby imię Gorzowa na całą Polskę. Tylko po jaką cholerę trzy perony w Gorzowie, skoro przejeżdża tam jeden pociąg na godzinę?

 21. Po co nam lodowisko na Zasolu jak możemy jechać do Pszczyny.Po co nam przystanek autobusowy jak możemy jechać do Libiąża lub Chrzanowa. Za to Ci z tych wyżej wymienionych miast mogą przyjechać naprzykład zaparkować samochód na wspaniałym i w dodatku pustym parkingu przy dworcu PKP.Gratulacje Panie Prezydencie!

 22. Aż ręce spadają z klawiatury. Dno. Już dawno powinien być dworzec autobusowy (busowy) przy PKP. Traciło się po trochu dostępne miejsca ale są taki nadal. Najważniejsze aby wszystkie autobusy i busy odjeżdżały z tego samego miejsca. Będzie piętnasta przebudowa zatok przy PKP, trudno. Autobusom postój czy pętlę można zorganizować w pobliżu PKP i wystarczy jak na chwilę podjadą do zatoki. W Krakowie autobusy też długo nie stoją. Tłumaczenie,że coś zależy od kogoś innego jest żenujące. Od tego są lokalne władze aby uzgadniały, pozwalały i do ich obowiązku należy to, aby były aktualne rozkłady jazdy oraz mają obowiązek kontrolowania przewoźników. Nie mają obowiązku wydawać wszelkich zezwoleń ale też powinny potrafić koordynować transport. Mam nadzieję, że przy dworcu PKP będzie zbiorczy rozkład jazdy wszystkich busów, autobusów przejeżdżających przez Oświęcim i że wszystkie będą zatrzymywały się przy PKP. Może lokalne władze poszły z jakimś duchem czasu i udostępniając mieszkańcom niezliczoną ilość hulajnóg, o które coraz częściej się potykamy, gwarantują dotarcie na peryferie pomiędzy różnymi środkami lokomocji.

 23. Po co komu dworzec autobusowo-busowy w Oświęcimu skoro jest Libiążu, Ketach lub Krakowie? Przecież oswiecimianie nie musza nigdzie dojeżdżać, bo JCh gwarantuje dobrze płatne miejsca pracy w Oświęcimiu. Takiego mamy Dobrego Gospodarza… Przecież nie trzeba robić nic! Tylko sadzić kwiatki na rondach, odpalać Wieści z Ratusza, wieszać bilbordy. Najważniejsze że nam w PO jest dobrze! Tak trzymać JCh

 24. Tak trollu, jeśli przegracie wybory, to nie dostaniesz już więcej kasy za trollowanie. I na pewno nikt cię nie zatrudni.

 25. A orientujesz się jakie mianowicie autobusy międzymiastowe przejeżdżają przez Oświęcim? Bo ja mam wrażenie, że żadne. Z Oświęcimia jeżdżą co najwyżej busy – jak chcą.
  Proponujesz może gdzie miałby powstać taki dworzec autobusowy? Na łąkach za Kauflandem? Na Krukach przy Szpitalnej? Gdzieś koło Castoramy? Jeśli tak, to jak zmusić busiarzy, żeby się tam zatrzymywali i najważniejsze – komu będzie się chciało drałować tak daleko na piechotę?
  W centrum miasta jakoś nie widzę rozsądnej lokalizacji, wszystko dość mocno zabudowane.

 26. Brawo JCh ! Jak tylko wygramy wybory to na złość PiS-owi zlikwidujemy też dworzec kolejowy.

Send this to a friend