Informacje

POWIAT. Sytuacja jest dramatyczna, apel dyrektora szpitala

– Sytuacja w naszym szpitalu jest dosyć dramatyczna. Każdego dnia mamy 50-60 pacjentów z potwierdzonym Covidem. Powierdział Edward Piechulek dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Starosta oświęcimski Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz poprowadzili dzisiejsze posiedzenie online Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu poświęconym aktualnej sytuacji pandemicznej w naszym powiecie uczestniczyli włodarze miast i gmin powiatu oświęcimskiego, dyrekcja szpitala, komendanci policji i straży pożarnej, dyrektor PCPR oraz szef Sanepidu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu Andrzej Stasiuk powiedział, że codziennie w naszym powiecie mamy po kilkadziesiąt nowych osób z potwierdzonym laboratoryjnie zakażaniem koronawirusem SARS-CoV-2.

– Na razie pracujemy na dwie zmiany – dodał.

Niepokojąco zabrzmiała wypowiedź Edwarda Piechulka, dyrektora Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

– Sytuacja w naszym szpitalu jest dosyć dramatyczna. Każdego dnia mamy 50-60 pacjentów z potwierdzonym Covidem, z tego od 10 do 20 dziennie zostaje w naszym szpitalu lub jest transportowana do placówki tymczasowej, bądź też trafia do jakiegokolwiek innego szpitala na terenie naszego województwa – powiedział Edward Piechulek.

Na terenie szpitala funkcjonuje kilka oddziałów covidowych, przekształconych z innych oddziałów.

– Mamy oddział II wewnętrzny przekształcony na covidowy. Tam jest 40 łóżek. Mamy rehabilitację neurologiczną przekształconą na oddział covidowy. Tam mamy 30 łóżek. Przekształcona na oddział covidowy w części została także chirurgia ogólna (17 łóżek). Również oddział ginekologiczny zmienił swoje przeznaczenie na covidowy (25 łóżek). Pediatria, z wydzieloną częścią, dla 6 małych pacjentów z Covidem. OIOM – aktualnie 24 łóżka covidowe. Do tego dochodzą łóżka covidowe na obserwacyjnym. W zasadzie nie ma momentu, by te łóżka stały puste – nie krył dyrektor E. Piechulek.

W ostatni weekend powiatowa placówka przekazała do szpitala tymczasowego w Krakowie (EXPO) 6 pacjentów, a tydzień wcześniej 11. Byli to pacjenci z lekkim przebiegiem COVID-19.

Szef powiatowej lecznicy powiedział, że pacjenci z obecną mutacją COVID ciężej niż „jesienni”  przechodzą chorobę i są dłużej hospitalizowani. Ponadto wymagają podania bardzo dużej ilości tlenu.

– Mamy zbiorniki na 9 ton tlenu. Przez dobę schodzi nam aż 4 tony – zobrazował obecną sytuację dyrektor.

Obecnie w szpitalu jest ponad 140 pacjentów covidowych, a w sąsiednim Chrzanowie – 160.

Szef placówki w Oświęcimiu przyznał, że choć na rzecz tych pacjentów wygospodarowano bardzo dużą część szpitala, potrzeby są jeszcze większe. Największym problemem są niedobory personelu medycznego. Do tego dochodzi zmęczenie i wyczerpanie lekarzy i pielęgniarek.

Dyrektor Piechulek zaapelował do włodarzy miast i gmin, którzy zarządzają na swoim terenie przychodniami POZ o pomoc dla szpitala ze strony medyków tych jednostek.

– Prosimy o pomoc zarówno ze strony lekarzy, jak i pielęgniarek. Przyjdźcie do nas na 8 -12 godzin, niech to będzie raz na dwa tygodnie, czy chociaż raz na miesiąc. Każda para rąk jest nam potrzebna. To jest Szpital Powiatowy, w tym szpitalu otrzymuje się pierwszą pomoc. Nie damy sobie sami rady, jeśli nie pomoże nam POZ – podkreślił dyrektor szpitala w Oświęcimiu.

– Nie chcemy tej pomocy za darmo. Podpiszemy stosowne umowy i zapłacimy godziwe pieniądze – dodał Edward Piechulek, nie kryjąc, że przed nami wszystkimi trudny okres 2-3 tygodni.

W szpitalu wciąż funkcjonują dwie tzw. interny czyste, czyli oddziały wewnętrzne, na których leżą pacjenci niecovidowi. W sumie to 60 miejsc. Trafia tam gros starszych, mocno schorowanych pacjentów.

– Za wszelką cenę tak organizujemy pracę naszego szpitala, by nie ograniczać dostępu dla pacjentów niecovidowych. Czyli dla pacjentów neurologicznych, kardiologicznych, ortopedycznych, internistycznych. Ale żeby to wszystko utrzymać, musimy mieć pomoc z zewnątrz – zaznaczył Edward Piechulek.

W tej dramatycznej sytuacji związanej z trzecia falą pandemii, nie próżnują powiatowe służby.

Robert Chowaniec, komendant powiatowy Policji powiedział, że funkcjonariusze prowadzą obecnie nadzór nad przeszło 4200 osób w naszym powiecie, którzy są w izolacji i na kwarantannie. Przyznał że tylko niespełna tysiąc z nich pobrało stosowną aplikację. Powiedział, że 12 funkcjonariuszy aktualnie przechodzi COVID.

Policję w codziennych czynnościach wspiera kilku żołnierzy. Komendant Chowaniec zadeklarował pomoc szpitalowi, podkreślając że wśród pracowników komendy jest kilka osób z uprawnieniami ratownika medycznego.

Ryszard Dudek, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu poinformował, że liczba chorych strażaków jest śladowa. Nierzadkie są sytuacje, że strażacy dowożą pacjentów do szpitala swoim sprzętem. Powiedział, że zostanie rozpatrzona prośba dyrektora szpitala w zakresie dalszego wsparcia lecznicy.

Włodarze podkreślili, że przychodnie na ich terenie są w dużej mierze zaangażowane w prowadzoną od dłuższego czasu akcję szczepień. Dyrektorzy POZ sami poszukają dodatkowego personelu do prowadzenia szczepień.

– Wszyscy jesteśmy świadomi, że sytuacja jest naprawdę poważna – podsumował wicestarosta Paweł Kobielusz, przyłączając się do apelu dyrektora szpitala, życząc uczestnikom posiedzenia wytrwałości w tym trudnym czasie oraz składając życzenia z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych.

Źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Baranie ty masz swoich fachowców a ja mam swoich. Tyle tylko, że będąc w warunkach ekstremalnych nie zaraziłem się dzięki radom moich fachowców, a Ty tak. I nie mam na myśli Civida.

 2. @#@!%^% i tym się różnimy bo szacunek należy się każdemu. Chodząc bez maski na powietrzu w dużym odstępie narażam kogoś? Ogarnij się człowieku. Piszesz o tych „fachowcach” którzy to dostają kasę od firm farmaceutycznych? Zejdź na ziemię i wyłącz tv- włącz myślenie! Dalej zero konkretów więc nie ma sensu dalej pisać. Życzę zdrówka!

 3. Morawiecki okłamując starszych ludzi przed wyborami, że nie muszą sie bać koronawirusa naraził ich na utratę zdrowia i życia.

 4. Baranie nie zamierzać wyręczać fachowców. Oni się tyle natłumaczyli i jak widać bez efektów.
  Życzyłem ci zdrowia tak po katolicku bo twoja wypowiedź też nie jest życzliwa. Ktoś, kto naraża innych nie zasługuje na szacunek.

 5. Bylam na stacji paliw crab w oswiecimiu około 19.30. Co widze. Młody czlowiek wychodzi ze zgrzewka piwa bez maseczki prawie na zaparkowany w pobliżu wejscia samochod policji . zero reakcji panow policjantow. Wiec nie dziwię się że powiat oświęcimski ma tyle przypadkow zachorowań. Szanujmy się wzajemnie. Szanujmy służbe zdrowia . pozdrawiam

 6. O widzę że pojawiły się znowu tzw.cwaniaczki komputerowe. To ja cwaniak bo siedzę przed kompem,smartfonem i nie boję się niczego. Mogę obrzucać każdego błotem.Jestem tchórzem :))!

 7. @#@!%^% Jak zwykle zero konkretów . Akurat kiedyś pracowałem w pyle i wiem coś na ten temat, a covid już przeszedłem ale dzięki bo teraz widać jak na dłoni jakim jesteś człowiekiem skoro życzysz komuś choroby,a ja Tobie życzę zdrowia i tym się różnimy . „Przytomny” ocknij się wreszcie i przestań kablować jak kiedyś SB.

 8. @Baran

  Chodząc w masce wdychasz głównie swój oddech. To tłumaczy dlaczego nie chcesz jej nosić….

 9. Chinole i Japońce w miastach całe życie chodzą w maseczkach przeciwsmogowych i im jakoś to nie szkodzi?

 10. Baranie chirurdzy od lat wykonują operacje w maskach i żyją. Co do skuteczności masek zapytaj górników innych ludzi, którzy pracują w zapyleniu. Życzę szybkiego zapoznania z covidem. 🙂

 11. Pieprzysz jakbyś dziś gotowanych ziemniaków nie zjadł.
  Na strajkach tylko jedną część stanowiły kobiety. Druga część to pseudokibice i młodociane bandziory. Próbujesz nam wmówić, że oni obmyci łaskami nie roznosili wirusa?
  A co powiesz na wybory (zorganizowane „na rympał)? A co powiesz na wysłanie dzieci do szkół we wrześniu?

 12. @tak sądzę – to źle sądzisz. Demonstracje kobiet zostały spacyfikowane pałami przez policję ok. 2 miesięcy temu. Epidemię 3 fali i wielki wzrost zachorowań mamy teraz. Myślenie nie boli, spróbuj.

 13. @Baran – rzeczywiście. Życzę ci, aby policja wreszcie zabrała się do roboty i wlepiła ci mandat 10 000 zł. Jeśli są barany które twierdzą, że jeżdżenie lewą stroną ulic nie jest niebezpieczne, że zakaz sprzeciwia się wolnościom obywatelskim, jest im tak wygodniej, a poza tym w Anglii tak jeżdżą i nic złego się nie dzieje – to najpierw należy spróbować ich przekonać, ale potem, jak nie skutkuje i do tępych łbów nie dociera, wsadzać do więzienia.

 14. Cytat na dziś

  „W analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował człowieka, ratował przed śmiercią w samotności”. – Nie słuchajcie tych brzęczących much, które posługują się fałszem i opowiadają bajki”
  Koniec cytatu.

  Aktualnie jestesmy na 13 miejscu na świecie (liczba przypadków) i po mału zmierzamy do pierwszej dziesiątki. Nie ma co. Wstajemy z kolan…

 15. Wściekłe babska, które brały idiotyczny udział w beznadziejnie głupim tzw. „Strajku Kobiet”,
  z pewnością przyczyniły się do wzrostu epidemii

 16. masterkosa,brzmi to jak komentarz Budki do najnowszego sondażu wyborczego 😆

 17. Cytat na dziś:

  „Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada!”

 18. Zamiast zwalać jeden na drugiego sami spojrzyjcie w lustro. A co do jednego komentarza, tak jestem baranem chodzącym na powietrzu bez maski i widzę ten wzrok na siebie innych . Chcesz to sobie chodź w masce, ja Tobie tego nie zabraniam. Po drugie udowodnij mi że poprzez założenie maski się nie zarażę i nie zarażę innych. Po trzecie ile jest chorób przez to że chodzimy w maskach i wdychamy to co wydychamy?! Po czwarte wyłącz tv-włącz myślenie!

 19. „Niech jadą!” – krzyknęła w Sejmie posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz podczas wystąpienia Lidii Gądek z PO, mówiącej że lekarze chcą pracować dla Polski i nie chcą wyjeżdżać z kraju.

  „Jeżeli uczciwie głodują, to schudną” – tak poseł PiS Stanisław Pięta odpowiedział na pytanie dziennikarzy, jak skończy się protest lekarzy rezydentów.

  A w finale :

  posłanka PiS Joanna Lichocka wzywająca Niemców: „Oddajcie lekarzy!”.

  🙂 🙂 Pis w pigułce. Narobić na dywan a potem płakać ze brzydko pachnie.

 20. Cytat na dziś.

  „Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się koronawirusa i epidemii. To dobre podejście, bo COVID-19 jest w odwrocie, już nie musimy się go bać.”

 21. Szpital na granicy wytrzymałości, a oświęcimianie nadal się szwendają się po ulicach bez maseczek. Spróbuj takiem zwrócić uwagę, to by cię żywcem z… Brylują w tym młode panienki. Jak ktoś chce popełnić samobójstwo niech idzie do lasu ze sznurem. Niestety barany chcą popełnić samobójstwo rozszerzone.

Send this to a friend