Informacje

POWIAT. Służby w gotowości na koronawirusa

Dziś w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie wicestarosty Pawła Kobielusza z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu w osobach Edwarda Piechulka i Andrzeja Jakubowskiego oraz dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Andrzejem Stasiukiem. Spotkanie miało na celu wymianę informacji na temat przygotowania powiatowych służb i placówek medycznych w związku z epidemią koronawirusa.

Jak podkreślono, na razie nie ma żadnych powodów do niepokoju. Powiatowe służby działają zgodnie z procedurami przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Stosowne instrukcje są dostępne na stronie internetowej ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam również znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania z pacjentami z podejrzanymi objawami.

Wedle ministerialnej instrukcji, takie osoby powinny się zgłaszać do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

W Oświęcimiu takowego oddziału nie ma. Najbliższe placówki, które dysponują wspomnianymi oddziałami zlokalizowane są w Tychach, Olkuszu, Cieszynie, Krakowie.

***

W ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl

Instrukcja postępowania wydana przez Ministerstwo Zdrowia

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

 • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

 • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

 1. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

 • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to: bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Źródło: www.powiat.oswiecim.pl / foto RL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

 1. ” Jedna forma zarazy przenosi się szybciej od wirusa – strach „

 2. kobiel to jednak swój chłop. nawet przed wirusem ochroni.

 3. Niestety w dalszym ciągu brak konkretnych informacji i rozwiązań. Czy w Polsce mamy możliwość postawienia przenośnych poczekalni ? Ile jest dostępnych wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych ? Ile do dyspozycji jest respiratorów ? Czy jest plan na szpiale polowe ?
  Polecam wywiad z dr Pawłem Grzesiowskim

 4. To nie ma żadnego znaczenia,ile maseczek zdążycie zgromadzić. Wirus przejdzie i pójdzie dalej. Nic go nie zatrzyma. Jedyne co sensownie mozecie dla siebie zrobić to przygotować się osobiście na kryzys,dbać o siebie,wysypiać się,nie chlać i nie żreć byle czego.Zadbać o starszych rodzinie . Że o wzajemnych relacjach nie wspomnę,bo to przecież oczywiste.Nasze życie jest bardzo proste. I nie ważne jak bardzo sami próbujecie je sobie wzajemnie skomplikować…

 5. Dzięki głosie rozsądku. Wreszcie ktoś pisze do rzeczy.
  Tak czy inaczej – czy ktoś z rządu zlecił już masową produkcję maseczek w Polsce? Wszystkie takie zakłady chyba nie zbankrutowały?

 6. FB Damian Maliszewski ;
  Jak podaje Dziennik Łódzki, w szpitalu Biegańskiego przebywa kobieta chora na koronawirusa. Wróciła z Tajlandii, była w Warszawie. Ministerstwo Zdrowia jednak zaprzecza.
  Senat debatuje i z debaty wynika, że jest jakaś zarażona osoba, ale powtarzają testy genetyczne.

  Do tej pory nie ma szeroko zakrojonej obiecanej kampanii informacyjnej w mediach na temat wirusa, na temat zabezpieczeń i generalnie tej całej nowej dla nas sytuacji i to uważam za skandal.
  To jest hodowanie chaosu i paniki. Brak informacji.

  To jedno. Drugie, w kwestii korzystania z maseczek i nieścisłości na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, które nie zaleca z nich korzystać.

  Dlaczego osoby zdrowe, które pracują na lotniskach i personel w szpitalach zakaźnych mają obowiązek używania maseczek, dla tych osób maseczki są skuteczne, a dla „zwykłych” osób nie są. Jak to możliwe?

  Już pisałem wczoraj, że wirusem ludzie zarażają się jeszcze w fazie bezobjawowej, wtedy, gdy nie wiedzą, że są chorzy, więc nie rozumiem komunikatu ministerstwa „Nie zalecamy, zalecamy tylko chorym”. Nie ma w nim ani grama logiki.

  Czy chodzi o to, że „nie zalecamy, bo maseczek nie mamy. Gdybyśmy mieli, to byśmy zalecali”?.

  Co do skuteczności maseczek:

  New York Times podaje, na dzień 14 lutego, że w Chinach zachorowało 1716 osób związanych z personelem medycznym z czego 6 osób zmarło.

  Dr Xinghuan Wang, dyrektor i profesor na Wydziale Urologii Szpitala Zhongnan Uniwersytetu Wuhan, powiedział Live Science, że przeprowadzono badanie i w jednym oddziale personel medyczny nie stosował masek (Było to wtedy, kiedy nie wiedziano czym jest kornoawirus), w drugim stosował. W pierwszym oddziale bez masek zaraziło się 10 z 215 lekarzy. W drugim z maskami z 280 pracowników nie zaraził się nikt, mimo, że przez szpital „przewinęło” się 730% więcej chorych. Czyli na podstawie badania stwierdzono, że maski N95 są skuteczne.

  To dla wszystkich „ekspertów”, którzy naczytali się komentarzy na Facebooku i czują, że mogą komuś radzić, albo odradzać. Dane, dane i jeszcze raz dane. I piszę to ja, głąb matematyczny.

  Jeśli już ktoś z całą pewnością przekonuje innych do swojej racji, zachęcam do sprawdzania kilku źródeł. Przede wszystkim do analizowania komunikatów ministerstwa. Są pozbawione logiki i niespójne i warto głośno zadawać w tej kwestii pytania. Chodzi o zdrowie i życie, nie o dobór szminki do sukienki.

  Kolejna kwestia, to porównywanie koronawirusa do grypy, że grypa groźniejsza. Jeżeli jeszcze raz ktoś na mojej tablicy napisze tę bzdurę, zacznę rozważać usuwanie takich osób ze znajomych. Nagle namnożyło się tysiące specjalistów.

  DANE:

  Po pierwsze koronawirus przenosi się 15 razy łatwiej niż grypa. Po drugie śmiertelność przy grypie sezonowej wynosi od 0,1 do 0,5% . Czyli umiera 1-5 na 1000 osób, przy czym 90% zgonów, to osoby powyżej 60 roku życia.
  W przypadku COVID 19 śmiertelność wynosi 3,5%.
  Śmiertelność: wiek powyżej 60 lat – 3,6% zgonów
  wiek powyżej 70 lat – 8% zgonów
  wiek powyżej 80 lat – 15% zgonów.
  Na 100% zarażonych COVID 19, 15-20% osób jest w stanie ciężkim.
  W Polsce w okresie od 1 do 31 stycznia 2020 zarejestrowano 204,726 zachorowań na grypę. Odnotowano 5 zgonów.
  Na Koronawirusa 80 tys chorych i 2700 zgonów. Dane dotyczące grypy ze strony NIZP i z Państwowego Zakładu Higieny.

  Jeszcze ktoś ma ochotę porównywać grypę do COVID 19?

  Dezinformacja się szerzy. To generuje panikę, ale winą za ten stan rzeczy obarczam rządzących. Nie radzą sobie. Wprowadzają ludzi w błąd i nie mówią krok po kroku i ze spokojem co należy robić. W sklepach nie ma już środków antybakteryjnych. W aptekach nie ma maseczek. Rząd wie o wirusie od 2 miesięcy. Od dawna wirus jest w Europie. Zaskoczył rządzących, jak co roku drogowców zaskakuje zima.

  Chaos nie wyniknie z tego powodu, że pojawią się przypadki COVID 19 w Polsce, ale z powodu niekompetencji władz. Gdzie są spoty informacyjne w telewizji? Dlaczego komunikaty wydawane przez MZ są niespójne, pozbawione sensu?

  Do Polaków apeluję, żeby śledzili na bieżąco informacje w internecie. Żeby dbali o higienę wręcz do przesady i, żeby zachowali spokój. Bo jak na razie nic strasznego się nie dzieje, poza tym, że rządzą nami nieudolni kretyni.

  Do ludzi, którzy za maski liczą sobie już 900 zł na allegro – karma wróci.

 7. Rozumiem, że powiat rozważa ponowne otwarcie oddziału zakaźnego. Inaczej nam zostanie tylko meldunek na Wiklinowej. Przy tej organizacji i mentalności ludzi to nam tylko pozostanie.

Send this to a friend