Informacje

POWIAT. Rusza II etap budowy SOSW za 20 mln zł

Rusza II etap kluczowej inwestycji Powiatu Oświęcimskiego – budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Jak informuje starostwo powiatowe w Oświęcimiu, 20 lutego z udziałem starosty  nastąpiło symboliczne przekazanie placu budowy II etapu SOSW. Starosta podziękował wszystkim zaangażowanym w I etap inwestycji, który dobiega końca. Wyraził nadzieję, że kolejny etap będzie realizowany bez przeszkód.

W ramach II etapu zadania powstaną: stołówka z kuchnią dla całego kompleksu, główna świetlica oraz pomieszczenia administracyjne Szkoły Podstawowej, strefa z pomieszczeniami przeznaczonymi na terapię i rehabilitację najmłodszych dzieci, wydzielona funkcjonalnie strefa z pomieszczeniami do terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci z głębokim upośledzeniem. Ponadto powstanie internat oraz pomieszczenia do hydroterapii. II etap pochłonie ponad 20 mln zł.

Na stronie internetowej starostwa powiatowego można zapoznać się z zakresem prac każdego etapu.

Szacuje się, że łączna kwota przeznaczona na nowa siedzibę ośrodka przekroczy 51 mln zł.

red.

foto: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

47 komentarzy

 1. @Gonzo

  Nie napisalem ze kierowcy tam szaleją
  Chyba ze szalenstwem nazywasz prędkość w zakresie 40-70km/h

 2. Jak wskazuje wujek gogle odcinek Polnej na jakim samochody mogą się teoretycznie rozpędzać to tylko 300 metrów. Więc nie piszcie głupot, że kierowcy tam szaleją.Te 20 km/godz.to spora przesada, można spokojnie postawić znak 30 km/godz. Na Obozowej niech będzie 40 km/h, zresztą tam są aż 3 wysepki zwężające pas jezdni i praktycznie uniemożliwiające szybszą jazdę, na koniec rondo przy skrzyżowaniu z Garbarską. Więc o co chodzi? Zawsze w takich sytuacjach potrzebny jest kompromis między interesem pieszych a kierowców.

 3. @Kierowca

  Rzecz w tym żeby stosowac sie do obowiazujacych przepisów. Ciebie to przerasta – nie wnikam.
  Spokoju życzę

 4. Stefan.b O jakiej agresji opowiadasz? Uwazam, ze na Polnej jest bezpiecznie dla pieszych i tyle..moze podasz mi statystyki ile ofiar wypadkow na Polnej bylo?

 5. A jezdzijcie sobie nawet 5km/h jak chcecie. Dla mnie musieliby postawic 20 takich progow lub fotoradar zebym zmienil decyzje i jezdzil do 20km/h. Takze kredki do reki i pisac petycje. Powodzenia;)

 6. @Do….kosa

  Jeżdżę tamtedy często gdyz mieszkam w tamtej okolicy. Jestem jednym z niewielu, ktorzy jezdza tamtedy przepisowo. Policja i „elki” tez stosuja sie do znakow. Milicji nigdy tam nie widzialem – pewnie dlatego ze od 30lat nie istnieje…

  PS. Witamy w 21 wieku.

 7. Były starosta Starzec nie był wszechwładny, ale pomimo zrobił wszystko, a nawet więcej przy budowie nowej siedziby sosw. Gdyby nie lokalny pis, aktualny starosta wraz z nowym zarządem nie miałby gdzie się promować i uprawiać uszczypliwej polityki.

 8. Biorąc pod uwagę ilość kierowców i ilość pieszych, mamy sytuację jak w PIS , gdzie agresywna mniejszość próbuje włazić na głowę spokojnej większości…To odnośnie komentarza poniżej.

 9. Ten znak jest uklonem w strone pieszych, zeby mogli przeczlapac na druga strone ulicy w dowolnym miejscu bez mandatu…jechales kiedys autem jako kierowca? Bo jechac taka droga 20km/h? Nawet milicja tyle nie jezdzi tamtedy…

 10. @Kierowca

  Powodem do jazdy z prędkością 20km/h są znaki D-40 na ulicy Polnej.
  Ps. Widocznie malo widziałeś…

 11. Taki z ciebie rodzic trollu, jak ze mnie fizyk jądrowy. W okresie przedwyborczym Szydłowa obiecała, że rząd mocno dofinansuje budowę szkoły. Ale gdy Starzec przerżnął wybory, nasza złotousta o obietnicy nagle zapomniała. Teraz powiat został z tą inwestycją sam. Sprawa była wałkowana wiele razy i teoretycznie wszyscy w Oświęcimiu o tym wiedzą. Ale może nie?

 12. Prog na ul. Polnej jest glupim pomyslem. Po obu stronach jezdni jest chodnik, jeden nawet oddzielony pasem zieleni lub parkingiem. Nie widze powodu by jechac tam 20km/h. A nie widzialem tam jeszcze zeby ktos piratowal nawet 70km/h..

 13. Dyrektor Polak powinien szkołę nazwać imienia Lecha i Marii Kaczyńskiej , gdyby nie PIS ten projekt nigdy by nie ujrzał świata dziennego .

 14. W sumie mógłbym napisać ci coś złośliwego, ale mi się nie chce.

 15. Droga Masterkoso. Ja tylko wyrażam moje zdanie i zachęcam do dyskusji. Mam nadzieję, że czyta to paręset osób i daje im to do myślenia. Natomiast progi – cóż – mamy demokrację. Jeśli ktoś na Zasolu uzna to za dobry pomysł, niech zbierze podpisy pod takim projektem albo pod takim hasłem wystartuje w wyborach do rady miasta. Ja uważam, że pomysł z progami jest głupi. I tym się Masterkoso różnimy. Tyle.

 16. @ @Masterkosa

  Wyssasz z palca kolejne teorie a pozniej na sile szukasz dla nich uzasadnienia. Tej z progami i spalinami nie powstydzilaby sie sama Greta Thunberg. Krok po kroku zapedzasz sie w kozi róg…

  Nigdy nie narzekalem ze mi tu źle. Nie zamieniłby Oświęcimia na zadne inne miasto.

 17. Hamowanie przed progami i dodawanie potem gazu generuje dodatkowy hałas i chmury spalin. Na to masz ochotę? Zresztą, co mi tam, chcecie mieć wszędzie progi – proszę bardzo. I tak nie mieszkam na Zasolu.

 18. Jak sięgnę pamięcią mieszkańcy Zasola znani są z tego, że najgłośniej narzekają i źlamdają jak to im jest w Oświęcimiu źle. Jakieś 10 lat temu narzekali, że drogi mają dziurawe. No to teraz mają nówki, płaskie jak stół,. To znowu źle. Trzeba było zachować poprzednie dziury i bylibyście szczęśliwi?

 19. @ @Masterkosa

  A wózek dziecięcy pewnie też miałeś na gąsienicach? Stad ten sentyment…

  Jesli bedziesz zwalniał przed progami to nie musisz obawiać sie o zawieszenie. No chyba że smigasz furmanką.

 20. @Tysiąclecianin
  Te progi na całej długości mi się pojawiły przed oczami.
  Da się zrobić – wystarczy porządny ciężki sprzęt puścić, to zrobią koleiny 🙃

  A na serio – progi to na prawdę głupi, głośny i smrodliwy pomysł.
  Tak jak bardziej śmierdzi spalinami na skrzyżowaniach i rondach tak samo jest na progach.

  Rodzicom zrobili próg niedaleko ich domu i to jest porażka. Szczególnie autobusy i ciężarówki są uciążliwe.

  Na pewno są inne sposoby, dużo sensowniejsze

 21. Ja w imieniu większości mieszkańców Tysiąclecia domagam się ustawienia progów na całej długości naszej ulicy. Jest tam szkoła do której chodzą małe dzieci, kościół do którego chodzą emeryci, potem znowu szkoła, park dla matek z wózkami i wreszcie multimed gdzie znów emeryci. Progi powinny być co najmniej co 50 metrów, bo kierowcy jeżdżą jak wariaci.

 22. My mieszkańcy Kruków domagamy się przeniesienia linii kolejowej i obwodnicy, żeby nam nie hałasowało i nie smrodziło, gdzieś, gdziekolwiek, może być na Zasole.

 23. My mieszkańcy Dworów II domagamy się przeniesienia oczyszczalni ścieków na Zasole. Dlaczego mamy wąchać ich wydzieliny?

 24. Bardzo lubię takie głosy jak Tadka, który wypowiada się w imieniu większości mieszkańców.

 25. Transport publiczny.Ścieżki rowerowe.Większa aktywność fizyczna . Zieleń , cisza .

  Mój sąsiad jedzie do marketu odległego o 400m. samochodem. A potem sapie na schodach…

 26. Rada Osiedla od 2 kadencji walczy o te progi lub chociaż wyniesione przejścia, jak dotąd bez skutku. Teraz może będzie okazją ponowić temat i posłuchać głos większości mieszkańców Zasola. Nikt samochodu na progu nie uszkodzi jak pojedzie przepisowa szybkością. Jak pojedzie jak wariat to już jego problem. Życzę większej determinacji Radzie.

 27. Dobrze. Przekonałeś mnie. Na moim osiedlu Chemików też przydałyby się takie progi, mnóstwo progów, na Dąbrowskiego, Olszewskiego, Słowackiego, właściwie wszędzie. Też mamy wiele szkół I przedszkoli. Skoro już wprowadzimy autobusy gąsienicowe na Zasolu, to no Chemików też będą jak znalazł.

 28. @ @Masterkosa

  Aleś ty oderwany od rzeczywistosci – nie mieszkasz na zasolu a udajesz zorientowanego.

  Na ulicy polnej niedawno pojawil sie prog zwalniajacy ale to nic nie dalo bo powinno ich tam byc kilka. Jesli stanie tam patrol z suszarką to wielu kierowców (byc moze ty tez) straci prawo jazdy (71 km/h w strefie zamieszkania wlasnie to oznacza)

  Nie ma znaczenia ze brak tu ” dróg przelotowych”
  Ważne jest to ze znajduje sie tutaj kilka szkół i przedszkoli a przepisy ruchu drogowego (zwlaszcza jesli chodzi o prędkość) łamane są tu notorycznie.

 29. Mówisz? Rozwiązanie jest proste – ustawić tam policjantów z suszarką, niech sprawdzą czy rzeczywiście kierowcy szaleją po zasolańskich drogach. Nie mieszkam na Zasolu, ale często tam bywam i jakoś nie zauważyłem, żeby był to jakiś problem.
  Zasole jest osiedlem, przez które nie przebiegają żadne drogi przelotowe. Ulice służą tam głównie samym zasolanom. Progi – proszę bardzo, jestem przekonany, że po ich zainstalowaniu sami mieszkańcy, którzy rozwalą sobie we własnych samochodach zawieszenie, zlinczują cię przy pierwszej okazji.

 30. @Rys -corten jest na całej powierzchni a nie punktowo i plamami. To niestety rdza.

 31. Ale głupia jesteś Janka aż żal. Mieszkasz w Oswiecimiu ze takie bzdury piszesz?

 32. Progi to nie jest najlepszy pomysł. No chyba, że chce się zapewnić utrzymanie mechanikom. Niektóre miasta rozwiązały problem szaleńczej jazdy przez podniesienie przejść dla pieszych. Mają łagodniejszy najazd, a mimo to zmuszają do spowolnienia jazdy. Nie zwolnisz, rura wydechowa zostaje na przejściu.

 33. @ @Janka

  Czy ty w ogóle wiesz o czym mówisz? Prawdopodobnie nie mieszkasz na zasolu. Mało kto jezdzi tu poniżej 40 km/h.
  Ulica polna (znajdujaca sie w strefie zamieszkania – max 20 km/h) to miejsce w ktorym jedynie „elki” utrzymują dozwoloną prędkość.

 34. To może w ogóle zlikwidować ruch samochodowy na Zasolu? Dzięki temu zagrożenie spadnie do zera.
  Poza pieszymi mieszkają jednak na Zasolu także samochodziarze. A jest nas więcej! Czyli mamy więcej głosów!
  Pogotowie ratunkowe będzie musiało kupić specjalnie dla Zasola nowe karetki terenowe, żeby dojechać do chorych. Trzeba też będzie kupić nowe zasolańskie autobusy gąsienicowe, żeby mogły poruszać się z jakąś prędkością na tych progach.
  Na Zasolu ulice to wąskie uliczki osiedlowe, na których i tak nie da się rozwinąć większej prędkości oraz Dworcowa/Obozowa, na której jest mnóstwo wysepek, zwężeń i nawet mini rondo. Nie da się tam jechać szybciej niż 40 km/godz.
  Czy statystyki policji potwierdzają, że na Zasolu jest więcej wypadków? Kiedy tam w ogóle był jakiś poważniejszy wypadek?

 35. Super że bedzie basen na Zasolu. Chyba udostepniony bedzie mieszkańcom? A z progami to macie 100% racji….

 36. Skoro na drogach tylu wariatów to rzeczywiście te progi poprawią bezpieczeństwo. Nie ma na Zasolu Rady osiedla? Trzeba złożyć wniosek z odpowiednim uzasadnieniem. Nowe wlasze w starotwie na pewno zrealizują.

 37. Proponuję wszędzie zrobić progi. Wtedy średnia prędkość poruszania się po Oświęcimiu spadnie do 16 km/godz.

 38. Pani Tamaro 4 szkoły, 3 przedszkola i dom kultury. 8 placówek oświatowych i wszyscy decydenci mają to w nosie.

 39. Więc robi się 2 lub 3 progi. Nikt jeszcze nie wymyślił lepszego sposobu na ograniczenie szybkości a tam są 4 szkoły.
  . Potrzeba wypadku żeby do kogoś dotarło

 40. @Ciekawski To nie rdza, to Corten. To celowy zabieg uwzględniony w projekcie.

 41. Było uzgodnienie z poprzednim starostą i byłą panią naczelnik od inwestycji że przy szkole podstawowej nr 5 powstanie przejście wyniesione. Zmienili się ludzie, nowi nie kontynuują zamierzeń poprzedników- szkoda.

 42. Progi to jest beznadziejne rozwiązanie.
  Wszystkie auta hamują, a potem przyśpieszają = dodatkowy hałas + spaliny.

 43. @Jola Ja czekam na progi zwalniające na Dąbrowskiego, gdzie w weekendy motory robią wyścigi. Tak co 15 metrów.

 44. Może powstaną wreszcie te oczekiwane przez wszystkich progi na Obozowej. Wszędzie zostały wykonane na wniosek mieszkańców a w pobliżu szkół gdzie auta pędzą jak szalone nie da się? Co tam jest grane?

 45. A co z tymi pieknymi panelami, ktore byly szare a juz wiekszosc zardzewiala? Czemu zdjec tego pieknego budynku nie pokazaliscie?

Send this to a friend