Informacje

POWIAT. Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”

Od 15 kwietnia do 30 września 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie czekał na wnioski od jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych dotacjami na realizację projektów geotermalnych. Nowy program przyczyni się do rozwoju geotermalnego potencjału Polski. Do rozdysponowania w pierwszej rundzie jest 150 mln zł (budżet to 300 mln zł).

Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” będzie pomagał realizować przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia do wykorzystania pozyskanego ciepła lub energii do ogrzewania.. Program przewidziany jest na pięć lat (2020-2025), ale umowy będą podpisywane do 2022 r.

Nabór wniosków odbędzie się w trybie konkursowym. O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.

W nowym programie Narodowy Fundusz stawia na bardziej racjonalne wydatkowanie środków oraz zmniejszenie komplikacji towarzyszących przygotowywaniu projektów robót geologicznych, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby dotowanych odwiertów geotermalnych. Powinno to pozwolić na uzyskanie lepszych efektów w zakresie rozwoju geotermii przy mniejszych nakładach finansowych i mniejszym ryzyku udostępnienia zasobów wód termalnych. Po rozpoznaniu złóż termalnych kontynuacja przedsięwzięć może nastąpić w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Polska Geotermia Plus”.

Geotermia to w polskich warunkach najlepsze, najczystsze odnawialne źródło energii. Jest zdecydowanie najbardziej ekologiczne. Oprócz tego, że jest bezemisyjne i nie generuje odpadów, ma też szereg innych zalet: jest w pełni dyspozycyjne, całkowicie bezpieczne, niekontrowersyjne, akceptowalne społecznie i nie ingeruje w krajobraz.

Regulamin i szczegóły naboru znajdują się na stronie:

http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/udostepnianie-wod-termalnych-w-polsce/ogloszenie-o-naborze-/

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

 1. W ogóle nie wiem, po co Oświęcimianom jakieś eko ogrzewanie. Szedłem teraz przez Osiedle. Sezon grzewczy, większość klatek otwarta jak szeroko. Bywam w Tychach. Tam jest to wyjątkiem. Poza tym, po co tym ludziom domofony? Nie wiem, to jakiś sabotaż, czy głupota?

 2. Ogrzewanie gazowe dla indywidualnego odbiorcy jest o 40% tańsze niż ogrzewanie z PEC.

  PS Prezes PEC musi mieć przecież europejskie wynagrodzenie, przecież jest w tej samej partii co Donald Tusk i Janusz Chwierut.

 3. @”górnik” Ciepło dostarcza Sołowow, nie górnicy. Sołowow przechodzi na gaz, dlatego pod gazociąg dla niego pół parku zniknie. Poza tym, po przejściu na gaz, blokersi zapłacą 30% większe rachunki.

 4. Ciekawe, jak ma się trwałość 3 km odwiertu do wstrząsów na naszym terenie?

 5. Analiza parametrów hydrogeotermalnych wód geoterlmalnych w naszym regionie wykonana z wykorzystaniem programu Petrel wskazała, że istnieją perspektywy budowy nowych instalacji
  geotermalnych o mocy powyżej 5 MW bazujących na wodach tego zbiornika na obszarze
  40 gmin.

  PS Czy lobby węglowe pozwoliłoby na taką inwestycję w regionie?

Send this to a friend