Informacje

POWIAT. Powiatowy Zespoł Zarządzania Kryzysowego spotkał się ws. Ukrainy

Starosta Andrzej Skrzypiński zwrócił się do włodarzy miast i gmin w naszym powiecie o zabezpieczenie miejsc dla uchodźców uciekających z Ukrainy przed rosyjskim agresorem. Na dzisiejszym spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w oświęcimskim starostwie poszczególne służby zdały raport o stanie przygotowań.

Starosta zrelacjonował włodarzom spotkanie z wojewodą. Małopolski włodarz poprosił starostów o przygotowanie bazy danych z miejscami dla uchodźców. Do ich dyspozycji muszą być lokale z dostępem do energii, wody i węzła sanitarnego.

Powstaje aplikacja, w której będzie można umieścić dane na temat bazy mieszkaniowej dla uchodźców.
– Wojewoda powiedział, że docelowo możemy się spodziewać nawet miliona uchodźców w naszym kraju. Z myślą o tych biednych ludziach musimy im zapewnić godne warunki, w tym niezbędną pomoc medyczną, szczególnie dla osób poszkodowanych przez rosyjskiego agresora – powiedział starosta Andrzej Skrzypiński, dodając że Szpital Powiatowy w Oświęcimiu i szpital w Chrzanowie zabezpieczyły po 30 miejsc dla osób potrzebujących pomocy medycznej.

Pomoc ze strony władz centralnych i samorządów zostanie też udzielona rodzinom Ukraińców pracujących w naszym powiecie, którzy w obliczu rosyjskiego zagrożenia chcą ściągnąć do Polski swoich najbliższych.

Komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej raportowali, że obie służby oprócz bieżących, statutowych zadań objęły szczególnym monitoringiem strategiczne miejsca. Swoje zadania na bieżąco wykonują pozostałe służby, instytucje pomocowe i inspekcje. Kompleksową ochronę wzmocnił Synthos, o czym poinformował obecny na spotkaniu prezes spółki Zbigniew Warmuz.

Powiat Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. W Polsce dominuje przekaz wspierania Ukrainy za wszelką cenę. Kto przypomni o zbrodniach UPA na Polakach na Wołyniu w 1943 r. Kto przypomni, że wciąż żyją zbrodniarze UPA,, którzy uchodzą w niemałej części narodu ukraińskiego za „gierojów” .. Kto przypomni aktualne konflikty interesów czy działania Ukrainy wymierzone w polski interes. I tak w nieskończoność.

Send this to a friend