Informacje

POWIAT. Ponad 90 osób objętych kwarantanną

Zarząd Powiatu w Oświęcimiu pragnie podziękować mieszkańcom za podejście ze zrozumieniem do decyzji o ograniczeniu pracy Starostwa i jednostek organizacyjnych w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Na dzień 19 marca kwarantanną na terenie powiatu oświęcimskiego zostały objęte 92 osoby. Aktualnie w naszym powiecie nie ma żadnego potwierdzonego laboratoryjnie przypadku zakażenia koronawirusem.

Z danych uzyskanych przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu wynika, że najwięcej osób izolowanych pochodzi z Oświęcimia.

Objęci kwarantanną:

  • Miasto Oświęcim – 44 os.
  • Gmina Oświęcim – 6 os.
  • Gmina Osiek – 2 os.
  • Gmina Brzeszcze – 5 os.
  • Gmina Kęty – 16 os.
  • Gmina Chełmek – 9 os.
  • Gmina Zator – 6 os.
  • Gmina Przeciszów – 4 os.

Przypominamy, że podstawowym środkiem ochronnym przed koronawirusem jest właściwe mycie rąk. Niezwykle istotne jest unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi, ewentualnie zachowanie odpowiedniej odległości, a najlepiej niewychodzenie z domu.

Osoby, u których występuje duszność, gorączka, kaszel, czyli objawy sugerujące możliwość zarażenia się niebezpiecznym wirusem proszone są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną – tel. 604 197 624, lub z NFZ, tel. 800 190 590 (całodobowa infolinia).

W żadnym razie nie powinny kierować się do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, który nie posiada oddziału zakaźnego. Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego, od 16 marca pacjenci zarażeni wirusem SARS – CoV-2 z terenu całego województwa małopolskiego trafiają do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Placówka przy ul. Wysokie Brzegi w Oświęcimiu podjęła niezbędne działania, by chronić personel medyczny przed niebezpieczeństwem zarażenia się koronawirusem. Ponadto zwróciła się do mieszkańców z apelem o ograniczenie zaplanowanych wizyt w poradniach szpitala. Dyrekcja placówki wstrzymała z dn. 14 marca przyjęcia planowe na oddziały zabiegowe i zachowawcze oraz porody rodzinne. Zarządzenie o ograniczeniu przyjęć planowych nie dotyczy pacjentów, którzy w ocenie lekarza Izby Przyjęć wymagają pilnej hospitalizacji.

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego Zarząd Powiatu w Oświęcimiu podjął decyzję o przeznaczeniu na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu (Szpital Powiatowy) 180 tys. zł na zakup środków ochronnych.

Warto wspomnieć, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w związku z zagrożeniem epidemiologicznym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu i będące w jego strukturach podmioty podjęły szereg działań profilaktycznych. PCPR jest w stałym kontakcie ze starostą Marcinem Niedzielą i wicestarostą Pawłem Kobieluszem, którzy na bieżąco monitorują sytuację związaną z koronawirusem.

Szczegółyhttps://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/powiatowe-centrum-pomocy-rodzinie-trzyma-reke-na-pulsie/

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Podstawowym środkiem ochrony przed wirusem jest przestrzeganie zasad kwarantanny .

Send this to a friend