Informacje

POWIAT. Pół miliarda dla małopolskich gmin, burmistrz Kęt nie wytrzymał

Łukasz Kmita

Ponad 500 milionów to łączna kwota jaką otrzymały gminy w Małopolsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Burmistrz Kęt

To jest ta realna pomoc, którą rząd Premiera Mateusza Morawieckiego otacza samorządy. Wiemy, jak bardzo ważne są inwestycje, będące kołem zamachowym dla rozwoju naszych małych ojczyzn. Wiemy również, że te inwestycje pozwolą utrzymać miejsca pracy, bo przecież inwestycje będą realizowane przez lokalne firmy. Dzięki decyzji o uruchomieniu tych środków samorządy mogą się rozwijać nawet w tym trudnym czasie pandemii – mówił Łukasz Kmita wojewoda małopolski.

0,5 miliarda to łączna kwota jaką otrzymały gminy w Małopolsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 294 022 077,85 zł wyniki naboru w ramach RFIL dla gmin górskich, 220 071 871,88 zł II konkurs RFIL.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. To pieniądze, które pozwolą realizować idee zrównoważonego rozwoju.

Gminy z powiatu oświęcimskiego, które otrzymały wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych od początku istnienia programu:

 • Gmina Zator, kwota wsparcia: 6 000 000,00 zł, termomodernizacja trzech szkół: w Zatorze, Podolszu i Graboszycach wraz z kuchnią w Zatorze i budową boiska.
 • Gmina Zator, kwota wsparcia: 2 834 644,80 zł, inwestycja polega na przebudowie Przedszkola w Zatorze wraz z otaczającym terenem oraz zagospodarowaniu przestrzeni przy ul. Słowackiego na cele kultury, wypoczynku i rekreacji. Inwestycja będzie służyła poprawie komfortu, warunków przebywania i rozwoju fizycznego dzieci.
 • Gmina Brzeszcze, kwota wsparcia: 1 150 000,00 zł, przebudowa dróg ul. Prusa oraz ul. Królowej Jadwigi w
  Brzeszczach w ramach realizacji inwestycji przebudowane zostaną drogi w układzie komunikacyjnym osiedla tzw. „Starych Bloków” w Brzeszczach.
 • Gmina Brzeszcze, kwota wsparcia: 740 000,00 zł, budowa drogi pożarowej do budynku Szkoły Podstawowej nr
  1 w Brzeszczach.
 • Gmina Brzeszcze, kwota wsparcia: 1 400 000,00 zł, zadanie inwestycyjne obejmuje roboty budowlane związane z remontem dachu budynku Basenu „Pod Platanem”, wymianą klimatyzacji oraz wymianą złóż filtracyjnych dla filtra stacji uzdatniania wody.
 • Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu (Oświęcim): kwota wsparcia: 11 500 000,00 zł, przedmiotem inwestycji jest budowa boiska lekkoatletycznego oraz boiska do piłki nożnej przy Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Inwestycja obejmie prace budowlane i nadzór inwestorski. W ramach inwestycji powstaną m.in. boisko piłkarskie, piłkochwyty, bieżnia, bieżnia do skoku w dal, stanowisko do pchnięcia kulą, boiska do siatkówki plażowej, trybuna z zapleczem socjalnym, ogrodzenie, chodniki, drogi dojazdowe, miejsca postojowe.

 

Krzysztof Klęczar

Równocześnie w dniu dzisiejszym Krzysztof Klęczar burmistrz Kęt w emocjonalnym liście zwrócił się do Premiera RP Mateusza Morawieckiego o interwencję w sprawie podziału środków Funduszu:

Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

List otwarty

reprezentując samorząd Gminy Kęty, w obliczu poczucia zlekceważenia, a wręcz zakpienia z potrzeb i oczekiwań Mieszkańców, którzy w demokratycznych, bezpośrednich wyborach powierzyli mi rolę gospodarza Gminy Kęty, zwracam się bezpośrednio do Pana licząc, że wyrażony przeze mnie głos blisko trzydziestu czterech tysięcy Obywateli zostanie usłyszany i wysłuchany!
    Do napisania tego listu ostatecznie skłoniła mnie publikacja decyzji, dotyczących przyznania samorządom kolejnej puli środków w ramach funduszu walki z pandemią Covid 19.  Kolejny raz, niestety okazało się, że wiele gmin, w tym Gmina Kęty, pomimo złożenia wniosków aplikacyjnych, nie uzyskało żadnego wsparcia.
Panie Premierze, nawet wykazując olbrzymie pokłady dobrej woli nie da się nie zauważyć, że w kolejnych rozdaniach pieniądze dostają wciąż te same gminy, a o ich przyznaniu, również w mediach społecznościowych, ochoczo informują politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością. Ten fundusz, zamiast realnemu wsparciu dla Obywateli, służy wspieraniu lokalnych liderów PiS, co jest dla mnie oburzające i niedopuszczalne. Przypominam bowiem, że podatki, bez względu na polityczne sympatie wszyscy płacimy takie same, nie może więc być tak, że środki finansowe otrzymują tylko ci, na których lokalni liderzy jednej partii patrzą życzliwym okiem. Na taką postawę, nawiązującą do najczarniejszych czasów polskiej polityki, zgody być nie może!
    Pytam więc w tym miejscu, jakie były kryteria wyboru gmin, które dostały dofinansowanie? Dlaczego sąsiednia, porównywalna wielkością Gmina z Powiatu Wadowickiego kolejny raz otrzymała wielomilionowe wsparcie, a Kęty, czy wiele innych samorządów z Powiatu Oświęcimskiego znów wyłącznie decyzje odmowne? Czy nas i naszych Mieszkańców pandemia dotknęła mniej? A może zadania, o które wnioskowaliśmy dotyczące inwestycji drogowych i oświatowych są mniej ważne, niż te w ościennych powiatach? Niestety, jedynym pasującym kluczem dla tych decyzji jest klucz polityczny, środki bowiem płyną do gmin i powiatów, gdzie włodarze związani są z PiS. Widzimy to nie tylko my, samorządowcy. Widzą to także parlamentarzyści, dziennikarze, niezależne podmioty, jak choćby Fundacja Batorego, ale przede wszystkim, Obywatele. Panie Premierze, dość tego! Apeluję o opamiętanie i refleksję!

    Wciąż staram się wierzyć, że jako Prezes Rady Ministrów, w dobie pandemii, będąc na pierwszej linii walki z wirusem umknęło Pana uwadze to, co wyczyniają Pana partyjni koledzy na niższych szczeblach. Apeluję i wzywam Pana, by przypomniał im Pan czym są zasady solidarności i pomocniczości, które leżą u podstaw polskiej samorządności oraz o tym, że dzieląc pieniądze należące do wszystkich obywateli, stosowanie klucza partyjnego jest nie tylko nieetyczne, ale wręcz niedopuszczalne. Na takie działania zgody Samorządowców nie będzie!
    Na zakończenie dodam, że mamy prawo się różnić, a w tej różnorodności tkwi nasza siła. Gdy jednak wymaga tego sytuacja, stajemy ponad politycznymi podziałami w walce o życie i zdrowie Polaków. Bez zawahania odpowiadamy na wezwania organów Państwa, realizując w terenie zlecone programy, jak choćby obecnie wdrażany program masowych szczepień. Gmina Kęty jako jedna z pierwszych w Powiecie Oświęcimskim odpowiedziała pozytywnie na potrzebę organizacji punktu szczepień, bo gdy chodzi o dobro ludzi, wszystko inne przestaje być ważne. Dlatego jako burmistrzowi, ale przede wszystkim, jako Polakowi jest mi przykro, że dziś nawet przyznając środki na walkę z pandemią, dzieli się nas na lepszy i gorszy sort.
    Głęboko wierzę, że ten list poruszy lawinę, która pozwoli Panu zrozumieć, że zaślepieni własnymi interesami lokalni działacze PiS, zamiast realnie wspierać Obywateli w tak trudnym dla nas wszystkich czasie, tylko pogłębiają społeczne podziały, rujnując tym samym Polski Samorząd, który jest fundamentem Naszego Państwa. Na to naszej zgody nie ma i nigdy nie będzie!

Otrzymują:
•    adresat
•    Beata Szydło, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wiceprezes PiS
•    Marek Polak, Poseł na Sejm RP
•    Dorota Niedziela, Poseł na Sejm RP
•    Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego
•    Media wg załącznika

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. A Pani Maria Czubaszek do jednej z ról dodała tekst: jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom.

 2. Tak samo jest ze szczepieniami. W miastach gdzie wiadomo kto jest gospodarzem zaczynaja szczepić w aptekach, na targowiskach zaraz postawią stolik i krzesło i będą szczepić, a w Oświęcimiu już od wielu dni nie szczepią, bo brakuje szczepionek.

 3. Powinien napisać do Sowy albo do Niedzieli ,może się pomodlą wspólnie przy drzewie o kasę,A pro po Niedzieli o ile mnie pamięć nie myli to mąż pani poseł i byłej vice minister zdrowia z PO jest obecnie starostą Oświęcimskim i dostał 11 500 000 ,00 zł i raczej do PiS-u w raz z vice starostą Kobieluszem z SLD nie należą.

 4. Do tych z PIS-u – zbyt dbacie o kościół (nie o wiarę) i dlatego nie macie takiego poparcia jakie by mogło być.
  Do tych z PO – nikt normalny nie chce powrotu do kłamstw, złodziejstwa, cwaniactwa i chamstwa, czyli to co w dalszym ciągu preferujecie i do czego dążycie. Dlatego jesteście na z góry przegranej pozycji.
  Wasze wzajemne uprzejmości tylko was ośmieszają i świadczą o niezbyt wysokim poziomie intelektu i kultury. Przykładem są wpisy pod innymi artykułami gdzie nawet nie potraficie uszanować tragedii jaką jest śmierć.
  To że regiony PO-wskie mają pod górkę w stosunku do tych PIS-owskich to jest odwrotna strona medalu – za PO było na odwrót. Jak Kuba Bogu tek Bóg Kubie. Zmieni się opcja polityczna to pewnie powróci wszechwładza i wszechwiedza PO a PIS-owcom się powie że „na to pieniędzy nie ma”

 5. Wyborcy PiS to tacy, którzy usłyszeli prezesa i uwierzyli jego słowom.
  Osoby które nie głosują na PiS to ci, którzy usłyszeli prezesa i go zrozumieli…

 6. Sprawa jest jasna: pisowskie władze dają ekstra pieniądze (z naszych podatków) tylko pisowskim samorządom. To jest tak oczywiste i ohydne draństwo, że nie ma w języku kulturalnych ludzi …

 7. Panie burmistrzu. Was dotknęła nie tylko pandemia ale też w większym stopniu choroba bardziej zdradliwa – PO-wszczyzna.

 8. Burmistrz Klęczar chciał aby jego górale niskopienni z Kęt również otrzymali pieniądze z funduszu dla samorządów z terenów górskich. Słabo

 9. A za PO i PSL podziałem pieniędzy kierowali „fachowcy” i „samorządowcy”, a funkcjonariusze jedynie słusznej PO bełkotali w wyborach o dojściach do „cudownego źródełka”, niedostępnego dla niePOmazańców. No to teraz żale meldować do TVN.

 10. Mądry ten Wasz burmistrz. Szkoda, że list ten trafi do niszczarki zanim Mateuszek go przeczyta.
  Dziwny z nas naród, że mamy taką władzę. Najpierw jedni, teraz drudzy. Żyję na tym świecie 34 lata, ale jeszcze nigdy nie mogłem powiedzieć, że w końcu jest NORMALNIE.

 11. Roślinka hotlin pewnie pierdzi z zachwytu. Pieniądze pójdą na jedynie słuszny cel. Napchać brzuchy znanym od zawsze pisowskim nierobom.

Send this to a friend