Informacje

POWIAT. Na samochód osobowy spadła tafla lodu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj (17.01.2022) na trasie Kęty – Andrychów (DK52). Z naczepy tira spadła tafla lodu i uderzyła w przednią szybę fiata Seicento. Zdarzenie zakończyło się jedynie na pęknięciu szyby.

Wczoraj przed południem 48 – letni mieszkaniec Andrychowa powiadomił, że tuż przed godziną 8 jechał ulicą Krakowską w Bulowicach za samochodem ciężarowym marki DAF. W pewnej chwili z dachu naczepy zsunęła się tafla lodu i uderzyła w szybę kierowanego przez niego fiata powodując jej pęknięcie na długości kilkunastu centymetrów. Kierowca pojechał za tirem, a kiedy ten zatrzymał się powiadomił Policję. Najbliżej miejsca zdarzenia był patrol z andrychowskiego komisariatu Policji. Mundurowi ustalili, że za kierownicą tira siedział 23 – letni obywatel Ukrainy.

Materiały sprawy zostały przekazane policjantom Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Kętach, którzy zajmą się ustaleniem okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia.

Policjanci apelują do kierowców o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy

Przypominamy, że na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu.

Odśnieżone, oczyszczone z lodu i śniegu muszą być przede wszystkim szyby, dach, lusterka, reflektory, tablice rejestracyjne oraz kierunkowskazy.

Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym lub zostanie do Sądu skierowany wniosek o jego ukaranie.

Jeżeli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku drogowego kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku wypadku śmiertelnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend