Informacje

POWIAT. Dwie inwestycje bez wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Niezwykle ważne społecznie inwestycje, które mają służyć mieszkańcom naszego powiatu, nie zostaną dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z niezrozumiałych względów wnioski Zarządu Powiatu w Oświęcimiu do II naboru rządowego funduszu zostały odrzucone.

Powiat Oświęcimski zgłosił do rządowego funduszu dwa zadania: rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz budowę stadionu lekkoatletycznego przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych.

Na budowę nowoczesnej areny przy popularnym “Chemiku”, do którego uczęszcza młodzież z całego powiatu, a także uzdolnieni pływacy z różnych zakątków kraju, Powiat Oświęcimski wnioskował o 11,5 mln zł.

Z kolei na dwa etapy rozbudowy SOSW w Oświęcimiu, w którym uczą się niepełnosprawne osoby nie tylko z naszego powiatu, a także z ościennych, w sumie nieco ponad 24 mln zł.

– Niestety oba projekty zostały pominięte – podkreśla z rozgoryczeniem starosta Marcin Niedziela.

Z niezrozumiałych względów oba wnioski, które były solidnie udokumentowane zostały odrzucone. Jest to zaskakujące, zważywszy na wyjaśnienia, które pojawiły się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, iż podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak m.in. pomoc osobom niepełnosprawnym i liczbę osób, które skorzystają z inwestycji.

– Uważam że ta decyzja ma podtekst polityczny. Odrzucono również wnioski innych samorządów, w których rządzą siły opozycyjne w stosunku do Zjednoczonej Prawicy, natomiast doceniono samorządy cieszące się poparciem tej opcji politycznej – dodaje starosta.

Sternik Powiatu Oświęcimskiego przypomniał, że w I naborze środki z rządowego funduszu otrzymały wszystkie samorządy. Powiat Oświęcimski dostał wówczas fundusze w wysokości 6,67 mln zł na II etap rozbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

– Decyzja o braku wsparcia dla wspomnianych inwestycji jest przede wszystkim krzywdząca dla niepełnosprawnych dzieci uczęszczających do SOSW oraz uczniów popularnego “Chemika”, do którego chodzą m.in uzdolnieni pływacy z całego kraju – skwitował starosta Marcin Niedziela.

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. Warto napisać ile Selin dał na Powiatowe Muzeum …. Śmiało coś ponad 30 mln zł. Z punktu widzenia realnych lokalnych potrzeb….? Muzeum czy miejsce do rehabilitacji i terapii słabszych? Trzeba jeszcze jakiegoś komentarza?

 2. Rozbudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – szkoda
  Ale budowa stadionu lekkoatletycznego przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych – czy kogoś tu po…ło ? Robicie z Osw szkołę sportową ?

  Połowa podstawówek w Oświęcimiu to są szkoły sportowe. Skończcie z tą sportową zasłoną dymną i zacznijcie porządnie uczynić polskiego i matematyki.

 3. Ja bez żadnego trybu. Pisowskie kanalie i mordy zdradzieckie będziecie się za to smażyć w piekle. Że tak językiem firerka z Żoliborza przemówię.

 4. Stadion lekkoatletyczny niekoniecznie, ale budowa szkoły dla dzieci niepełnosprawnych – pisowskie kanalie!

 5. Do 'Podatnik”
  Internauto to nie są zadania inwestycyjne miasta lecz Powiatu Oświęcimskiego(Starostwo Powiatowe).

 6. W sensie, dajemy tylko swoim. Ot i Prawo i Sprawiedliwość. Komuniści pełną gębą.

 7. Jak tak dalej będziesz Chwierut rządził to za niedlugo młodzieży będzie w Oświecimiu jak na lekarstwo….Trza szkoły zamykać i DPS tworzyć w tym miastecku emerytów i rencistów.

Send this to a friend