Informacje

OŚWIĘCIM. Wsparcie z Tajpej dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

Tajwan dołączy do grona darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wsparcie wyniesie 1,5 miliona złotych, a zgodnie z deklaracją środki te zostaną przeznaczone na realizację projektów edukacyjnych poświęconych historii Auschwitz z użyciem nowych technologii.

Porozumienie w tej sprawie podpisali 14 grudnia w Warszawie Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej Weber W.B. Shih, prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński oraz dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

– W ostatnich latach, dzięki Fundacji Auschwitz-Birkenau, zaangażowaniu wielu państw, prywatnych darczyńców i samorządów udało się zabezpieczyć konserwację rozległego, a najważniejszego na świecie Miejsca Pamięci. W 2020 r., w trudnym czasie pandemii, Fundacja rozpoczęła prace nad zdecydowanym wzmocnieniem głosu Miejsca Pamięci – powiedział prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Jest rzeczą zdecydowanie wartą odnotowania, że pierwszy duży projekt edukacyjny realizowany w ten sposób powstaje dzięki zaangażowaniu ludzi z dalekiego – z naszej perspektywy – Wschodu. Auschwitz jako symbol, ma wymowę ogólnoświatową – podkreślił.

Realizowane w przyszłości projekty mają wykorzystywać najnowsze technologie w edukacji, aby pomóc w edukowaniu o historii Auschwitz i tym samym pomóc w zachowaniu pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu.

– Tajwan, stojąc na straży szczytnej wartości, jaką jest poszanowanie praw człowieka, wyraża gotowość przyłączenia się do międzynarodowego grona darczyńców wspierających wysiłki Fundacji na rzecz zachowania miejsc Zagłady jako fundamentów edukacji i świadomości dla przyszłych pokoleń – powiedział Weber W.B. Shih.

– Działania Fundacji są możliwe wyłącznie dzięki solidarnemu wsparciu szerokiej koalicji międzynarodowej. Dlatego tak ważne jest, że stale rozszerza się grono partnerów Fundacji, gotowych przejąć istotną część odpowiedzialności za wspólną przyszłość – powiedział dyrektor generalny Fundacji Wojciech Soczewica.

– Podobieństwo wyzwań, przed jakimi stają dzisiejsze młode pokolenia w Europie czy Azji, oznaczają dla nas konieczność poszukiwania wspólnych odpowiedzi na trudne wnioski z historii. Tym większą szansą dla Fundacji jest tajwańskie wsparcie dla nowoczesnych projektów edukacyjnych – dodał Soczewica.

Źródło: auschwitz.org


Fundacja Auschwitz-Birkenau

Utworzona w 2009 roku przez Władysława Bartoszewskiego, gromadzi i operuje funduszem żelaznym, z którego dochodów jest finansowany długofalowy, globalny program konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Głównym celem Fundacji jest dbałość o Miejsce Pamięci – teren i pozostałości dawnego KL Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau znajdujących się pod opieką Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (…) oraz wspieranie misji Muzeum[1].

Fundacja została zarejestrowana w Warszawie w kwietniu 2009, ale już dwa miesiące wcześniej, premier Donald Tusk rozesłał listy do kilkudziesięciu krajów z prośbą o wsparcie konstrukcji żelaznego funduszu w planowanej wysokości 120 milionów euro.

Prezesem Fundacji jest dr Piotr Cywiński. W Radzie Fundacji zasiadają: Marcin Barcz, Eleonora Bergman, Piotr Kadlčik, Serge Klarsfeld, Edward Kosakowski, Paweł Machcewicz, Zbigniew Nosowski, Jürgen Rüttgers, abp Grzegorz Ryś, Józef Wancer, Marek Zając (przewodniczący Rady).

Źródło: Wikipedia

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Niie ,to niemożliwe… Te komentarze musi chyba wypisywać sama redakcja , bo przecież tak głupich i wrednych ludków nie spotyka się w przyrodzie!
    ps. cała nadzieja w Thai Pei !!!

  2. Masz rację hotin. Kaczor jest Number One! Nikt na świecie nie ma tak patologicznej osobowości, tak dalece zwichrowanych zaburzeń seksualnych… Jedynie może miękiszon zeroziobro może z nim rywalizować!

Send this to a friend