Informacje

POWIAT. Docelowa siedziba Muzeum Pamięci prawie gotowa

Na przełomie roku dyrekcja i pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przeprowadzą się do nowej siedziby w zaadaptowanym do tego celu historycznego budynku tzw. Lagerhausu. Oficjalne otwarcie placówki, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planowane jest w kwietniu 2022 r.

Z aktualnym stanem prac zapoznali się dziś wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu powiatu – Teresa JankowskaGrażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Obecna była również skarbniczka Powiatu Katarzyna Wanat. Samorządowcy z uznaniem wypowiadali się o zastosowanych rozwiązaniach i udogodnieniach dla przyszłych odwiedzających to miejsce. Po budynku gości oprowadziła dyrektor placówki Dorota Mleczko.

Budynek  zlokalizowany jest 200 metrów od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W okresie międzywojennym był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego, a w czasie niemieckiej okupacji pełnił pomocniczą funkcję dla obozu KL Auschwitz jako magazyn SS „Lagerhaus” (magazyn żywnościowy dla obozowej załogi SS).

Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Choć budynek ma już kilkadziesiąt lat w środku został gruntowanie zmodernizowany i wyposażony w najnowsze zdobycze techniki. Do bryły obiektu została dobudowana klatka schodowa i wmontowana winda.

Trwają prace wykończeniowe. Otoczenie budynku wzbogaciło się o miejsca parkingowe i uliczki dojazdowe z obu stron obiektu usytuowanego przy ul. Kolbego.  W toku są także nasadzenia. Ważnym elementem będzie ścieżka edukacyjna, która znajduje się na placu od strony ul. Kolbego. Na ścieżkach usytuowane zostanie 8 rzeźb-odlewów dzieci, które w czasie II wojny światowej pomagały więźniom Auschwitz.  Wprowadzone zostaną także dodatkowe elementy edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży. Z kolei powstały przy budynku taras ma służyć jako przestrzeń artystyczna, w tym koncertowa.

– Jesteśmy na ukończeniu prac remontowo-budowlanych. Rozpoczynamy prace związane z montażem  wystawy stałej. W najbliższych tygodniach będzie dostarczone i montowane wyposażenie biurowo-komputerowe do części administracyjnej – powiedziała nam dyrektor Muzeum Pamięci, Dorota Mleczko.

Warto wspomnieć, że projekt stałej ekspozycji przygotowuje firma Deko-Bau, która ma na swoim koncie m.in. takie realizacje jak: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Wody – Hydropolis we Wrocławiu, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku (otwarcie 17 września br.), Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

– Jeśli nic złego nie stanie na przeszkodzie, a mam tu na myśli względy pandemiczne, na przełomie roku będziemy przenosić się do naszej docelowej siedziby z obecnej, tymczasowej, przy ul. Wyspiańskiego – dodała pani dyrektor.

Otwarcie placówki dyrekcja planuje w kwietniu 2022 r. Obchodzony jest wówczas Miesiąc Pamięci. W tymże miesiącu przypada także kolejna rocznica związana z deportacją przez niemieckich okupantów mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości w związku z budową i rozbudową obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Źródło: powiat oświęcimski / Fot. RL


Zobacz także:

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. To powinno być ulokowane w jednym z baraków na trasie zwiedzania Auschwitz. Im więcej informacji tym pobieżniejsze ich przeglądanie. Chodzę na filmy związane z historią Polski i zawsze mam ten komfort, że nie czuć popcornu bo na sali najwyżej parę osób i to w zaawansowanym wieku.

  2. Mam nadzieję, że to Muzeum jednak będzie się cieszyć zainteresowaniem odwiedzających, a samym mieszkańcom Oświęcimia, mającym już nikłą wiedzę o okupacji niemieckiej w Grodzie nad Sołą, przypomni wydarzenia z lat 1939-1945. pisze:

    @optymista

  3. Mam nadzieję, że to Muzeum będzie się cieszyć zainteresowaniem odwiedzających, a samym mieszkańcom Oświęcimia, mającym już nikłą wiedzę o okupacji niemieckiej w Grodzie nad Sołą, przypomni wydarzenia z lat 1939-1945. pisze:

    @optymista

  4. Mieliśmy już w Oświęcimiu dwie takie inicjatywy: katolickie centrum dialogu i centrum żydowskie, które liczyły na to, że jak do muzeum przyjeżdżają tłumy turystów, to do nich trafi coś z 10%. Podobnie kombinował Chwierut – na stare miasto przyjedzie przynajmniej odprysk z tych tłumów i zacznie zwiedzać zabytki, robić zakupy itd. A i jeszcze zwiedzać muzeum na Zamku i w ratuszu. Tymczasem mało to kogo interesuje.

  5. Teraz tylko wypełnić to treścią, ustrzec przed „powiatowością” i będzie git !

Send this to a friend