Sport

OŚWIĘCIM. Zawody otwarcia sezonu łyżwiarskiego

Sezon 2021/2022 zostanie zainaugurowany w Oświęcimiu Pucharem Soły, który potrwa od 10 do 12 września. Organizatorem wydarzenia jest Łyżwiarski Klub Sportowy Soła.

–  Zawody Otwarcia Sezonu są pierwszym sprawdzianem kadry, który decyduje o dalszych startach na arenie międzynarodowej. Mamy nadzieję, że po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym zawodnicy zademonstrują dopracowane programy z trudniejszymi elementami technicznymi. Do samej organizacji zawodów jesteśmy przygotowani i liczymy, że przebiegną one bez problemów technicznych. Zawody będą otwarte dla publiczności, oczywiście z zachowaniem standardów sanitarno-epidemicznych – mówi Grzegorz Baranowski, prezes Soły.

W zawodach będzie uczestniczyć 15 klubów reprezentujących ośrodki łyżwiarskie, takie jak Oświęcim, Katowice, Kraków, Cieszyn, Krynica-Zdrój, Opole, Łódź, Warszawa, Toruń i Gdańsk.

Na Pucharze Soły pojawi się 186 zawodników, czyli klasy – brązowa, srebrna, złota – w których startują dzieci w wieku od 7 do 13 lat, juniorzy – młodzież do 19 roku życia oraz dorośli amatorzy. Zawody zostaną przeprowadzone w trzech konkurencjach – solistki, soliści oraz pary taneczne. Zabraknie pary sportowej, reprezentującej Sołę. Powodem są przygotowania do nowego sezonu w Oberstdorfie, gdzie wcześniej zawodnicy uczestniczyli w Seminarium dla Par Sportowych organizowanym przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU).Komisję Sędziowską będą stanowić arbitrzy, którzy są zapraszani do sędziowania najważniejszych imprez międzynarodowych, w tym Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

– Jesteśmy organizatorem Zawodów Otwarcia Sezonu – sprawdzianu kadry PZŁF – nieprzerwanie od 2012 roku.  Jest to dla nas istotne, ponieważ posiadamy zawodników w Kadrze Narodowej oraz jest to kontynuacja zawodów Memoriału Pani Krystyny Mydlarz, sędzi łyżwiarskiej, a również współzałożycielki pierwszego klubu łyżwiarstwa figurowego w Oświęcimiu, który powstał w 1965 roku – dodaje Grzegorz Baranowski.

Stulecie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

W 2021 roku mija sto lat od powstania Polskiego Związku Łyżwiarskiego. W ramach roku jubileuszowego, Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego zaplanował kilkanaście wydarzeń, których kulminacją będzie Gala Stulecia. W ramach obchodów nie zabraknie też wystaw pamiątek, okolicznościowego folderu oraz publikacji na kanałach social media klipów i zdjęć historycznych, a także prezentacji polskich klubów.

Mecenasem Stulecia PZŁF jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Rok jubileuszowy PZŁF został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronami honorowymi Stulecia PZŁF zostali Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Aktualne informacje na temat przebiegu obchodów Stulecia PZŁF można znaleźć na oficjalnych kanałach PZŁF w mediach społecznościowych:

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend