Kultura, Sport

KĘTY. Okrągłe urodziny Towarzystwa Sportowego „Hejnał”

Początek pięknej historii kęckiego klubu wyznacza lato 1921 roku. Wówczas to grupa pasjonatów powołała do życia Towarzystwo Sportowe „Hejnał”, które przyjęło biało-fioletowe barwy.
Okrągłe urodziny zasłużonego dla miasta i regionu klubu była okazją do uhonorowania osób, które wspierały TSH i nadal to czynią. Patronat nad jubileuszem objęli starosta oświęcimski i burmistrz Kęt. Na dzisiejszych uroczystościach Powiat Oświęcimski reprezentowali wicestarosta Paweł Kobielusz i sekretarz Powiatu Beata Chmielowska.
Wicestarosta Paweł Kobielusz w imieniu władz Powiatu Oświęcimskiego pogratulował działaczom i sympatykom Hejnału tak zacnego jubileuszu. 100-lecia wypełnionego wieloma sukcesami sportowców, w którym nie brakło także trudnych momentów.
– Bardzo się cieszę, że mogę być tu dziś z Wami. Witam Państwa w imieniu starosty Marcina Niedzieli, kęczanina, który z przyczyn obiektywnych nie może tu z Wami dziś być, ale bardzo cieszy się z okrągłego jubileuszu Hejnału. Jestem rad, że jako Powiat mogliśmy się włączyć w uroczystości jubileuszowe. Hejnał Kęty to po Sole Oświęcim najstarszy klub w naszym powiecie. Czasami mogłoby się wydawać, szczególnie przez osoby spoza Kęt, że Hejnał stoi tylko piłką nożną, a to nieprawda. A przecież ten klub przez lata słynął z wielu innych sekcji, m.in. judo, lekkoatletycznej, podnoszenia ciężarów, siatkówki, brydża – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz, życząc biało-fioletowym kolejnej „setki”. W dowód podziękowania z rąk władz klubu sternik Powiatu otrzymał koszulkę retro Hejnału.
– Hejnał to klub, a klub to ludzie. Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje tym wszystkim, którzy zostaną dziś nagrodzeni – dodał wicestarosta, wyrażając nadzieję, że okazji do spotkań będzie więcej z racji przyszłych sukcesów odnoszonych przez sportowców Hejnału.
Osoby związane z klubem i sympatycy TSH cieszą się z nowej, krytej trybuny, którą sfinansował samorząd gminny. Wzrok przykuwają krzesełka w barwach klubu. Jak podkreślił burmistrz Kęt Krzysztof Jan Klęczar, Hejnał to coś znacznie więcej niż obiekty, to klub, który jest nieodłączną i bardzo ważną częścią miasta, wychowując i kształtując charaktery wielu pokoleń sportowców.
Prezes TSH Jarosław Krystian podziękował byłym zawodnikom i działaczom, którzy tworzyli piękną historię klubu. Na ręce prezesa Hejnału Jerzy Nagawiecki, wiceprezes małopolskiego PZPN wręczył okazały puchar. Z gratulacjami i upominkami pospieszyli także przedstawiciele rejonowych struktur piłkarskiego związku.
W trakcie dzisiejszej uroczystości ogłoszono Jedenastkę Stulecia TS Hejnał Kęty. Oto ona:
Stanisław Waluś (bramkarz), Jerzy Kasolik (obrońca), Ryszard Matyjaszek (obrońca), Karol Pilarski (obrońca), Wiesław Góral (obrońca), Wiesław Bogacz (pomocnik), Wiesław Polek (obrońca), Piotr Flisek (pomocnik), Henryk Jura (pomocnik), Adam Śleziak (napastnik), Tadeusz Tyrloch (napastnik), Antoni Baścik (trener). W imieniu kilku już nieżyjących osób z tej listy listy gratulacyjne i podziękowania odebrali najbliżsi.
Gorąco zachęcamy do poznania historii Hejnału. Można ją prześledzić na wystawie usytuowanej na kęckim Rynku. W ramach jubileuszu wydano publikację pt. „Historia i dziedzictwo. TS Hejnał Kęty. 1921-2021”. Trwającym od sierpnia obchodom towarzyszą turnieje i zawody sportowe.
powiat oświęcimski
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend