Informacje

POWIAT. Coraz więcej pacjentów covidowych w szpitalu w Oświęcimiu

Komplikuje się sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu. O problemach placówki, która decyzją wojewody małopolskiego pełni wiodącą rolę w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem, dyskutowano na dzisiejszej wideokonferencji Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu. Obradom, w których wzięli udział m.in. włodarze gmin i szefowie powiatowych służb, przewodniczyli starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz.

Dyrektor szpitala Edward Piechulek nie krył, że sytuacja w podległej mu placówce jest dynamiczna.

– Mamy bardzo dużo pacjentów covidowych, jak również pacjentów, którzy zdradzają takie obawy. Niestety musieliśmy przekształcić nasze trzy oddziały internistyczne w covidowe. Pacjenci internistyczni będą kierowani do placówki w Chrzanowie, co jest wynikiem uzgodnień poczynionych z wojewodą małopolskim – przypomniał szef powiatowej placówki.

Piechulek zapewnił, że cała specjalistyka funkcjonuje, podobnie jak i SOR.

– Pacjentów, którzy trafiają do nas m.in. z wypadków, przejmujemy i hospitalizujemy na wyodrębnionej, “czystej” specjalistyce. Jak już informowaliśmy, zawiesiliśmy planowe zabiegi, bo musimy przesunąć personel z bloku operacyjnego do obsługi pacjentów covidowych. Na chwilę obecną mamy 73 takich pacjentów, w tym 10 podpiętych do respiratorów. Docelowo poszerzymy OIOM do 20 łóżek z respiratorami – przybliżył Piechulek.

Problemem pozostaje duża absencja personelu medycznego. Dziennie około 70 osób przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu COVID-u, a pracujący czasem po kilka dni z rzędu medycy są przepracowani i znużeni.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu zwrócił się z apelem do włodarzy, którzy sprawują nadzór nad podstawową opieką medyczną na swoim terenie.

– Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitala ze skierowaniem od lekarzy POZ z naprawdę błahych powodów. Nie możemy ich zbyć, musimy poświęcić czas na diagnostykę, minimum godzinę. W trudnej dla nas sytuacji, powinni się nimi zająć lekarze rodzinni pogłębiając diagnostykę, a nie wysyłając od razu do nas – wyznał Piechulek.

W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor ds. lecznictwa Andrzej Jakubowski.

Podsumowując dyskusję starosta Marcin Niedziela przypomniał, że ostatnie decyzje o zmianach organizacyjnych w naszym szpitalu zapadły poza Starostwem.

– Jeszcze tydzień temu odbywały się wideokonferencje ze starostami i włodarzami gmin, podczas których wojewoda prosił o wsparcie i wygospodarowanie łóżek covidowych w szpitalach powiatowych i miejskich. Teraz decyzje zapadają w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim – podkreślił starosta, dodając że nasz szpital potrzebuje dodatkowego sprzętu specjalistycznego w związku z decyzją wojewody o przekształceniu powiatowej lecznicy w wiodąca placówkę w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem.

powiat oświęcimski / foto: RL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. Władze na to zrobiły wrzutkę pt. nakaz rodzenia potworków. I jak na razie – działa.

 2. Niestety podążamy w złym kierunku i będzie TYLKO GORZEJ. Żona otrzymała pozytywny wynik czwarty dzień i zero kontaktu z sanepidem(mail, telefon) osoby które miały kontakt jak również mieszkańcy domu nie są objęci Kwarantanną. NIKT NIC NIE WIE I NICZEGO NIE MOŻNA SIĘ DOWIEDZIEĆ.

 3. Panie hotinie, w sprawach cenzury proszę zwracać się bezpośrednio do specjalistów z centrali. Telewizja Polska 00-999 Warszawa ul. Woronicza 17. Powodzenia.

 4. @Buzu To samo w Chełmku. Wygląda na to, że lekarze są wzajemnie na zwolnieniach, na wakacjach lub przyjmują prywatnie. Kto jest odpowiedzialny za ZOZY?

 5. Ja oczywiście jestem za demokracją i za wolnością słowa.
  No ale nie, ale k. hotina należałoby zbanować do końca epidemii.
  Ludzie i bez niego są już wystarczająco zdenerwowani.

 6. Nieeee, nie ma żadnej pandemii. Pandemia to ściema, spisek Sorosa z Tuskiem, miedzynarodowymi koncernami i Billem Gatesem. Tak idioci?

 7. Doswiadczylem dzis na wlasnej skorze w jak fatalnym stanie jest polska sluzba zdrowia.
  Od ubieglego wtorku(rejestracja poz) do dzis(skierowanie na test):! tyle minelo czasu zanim dostalem skierowanie na test.
  Historie po drodze sa nie do ogarnięcia przez istoty rozumne .Tylko Bareja jest w stanie to przyswoic.Gdyby nie moj upor i bezczelnosc czekalbym do nastepnego poniedzialku minimum.NA TEST!!
  To panstwo jest z dykty,tektury ,szkoty i poklejone gumą do żucia.Niech ten rzad ktory psuje juz 5 rok ten kraj WYP*******!!!

 8. Dobra, ale do lekarza POZ nie da się dostać. Mamy wtorek 27.10 a w Multimedzie można się umówić na teleporadę na przyszły wtorek, czyli 03.11!!!! Lekarze w Multimedzie przyjmują tylko pacjetntów covidowych!!! Wszyscy poszli na zwolnienia bo boją się zarazić przez telefon!!! Żonę boli gardło i potrzebowała jakiś antybiotyk, skierowano ją na nocną pomoc do szpitala. To gdzie mamy iść?

 9. Szkoda, że nikt nawet nie wspomni o poświęceniu pielęgniarek na oddziale covidowym. Znaczna ich część jest również chora, ale nie odchodzą od łóżek, bo pacjenci byliby pozostawieni sami sobie.

Send this to a friend