Informacje

POWIAT. Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar został Wojewodą Małopolskim. W tle rozgrywka polityczna

Zdjęcie z ministrem Marcinem Kierwińskim: MSWiA

W czwartek 14 grudnia 2023 r. Premier RP Donald Tusk powołał Krzysztofa Jana Klęczara na funkcję Wojewody Małopolskiego, co oznacza, że automatycznie wygasa mandat Burmistrza Gminy Kęty. W najbliższym czasie Premier RP wyznaczy osobę, która będzie pełniła urząd Burmistrza Gminy Kęty do czasu najbliższych wyborów samorządowych.

Nowy wojewoda odebrał akt powołania z rąk ministra Marcina Kierwińskiego. Po powrocie z Warszawy wojewoda Krzysztof Klęczar spotkał się z dotychczasowymi wicewojewodami małopolskimi Ryszardem Pagaczem i Mateuszem Małodzińskim oraz dyrektor generalną Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Angeliką Bodziony-Durych.

Tajemnicą poliszynela jest, że polityczna gra toczy się o inną, znacznie ważniejszą stawkę. Nominacja Krzysztofa Klęczara na Wojewodę Małopolskiego, związana jest z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Budowanie pozycji nowego wojewody z Kęt może okazać się bardzo pomocne przy wiosennych wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tak więc, całe polityczne warcaby toczą się o funkcję Marszałka Województwa Małopolskiego.

Aktualnie Sejmikiem Małopolskim rządzi Prawo i Sprawiedliwość, który decyduje m.in. o rozdziale środków europejskich, tak kluczowych do dalszego rozwoju Małopolski. Napływ środków z KPO może okazać się dodatkowym paliwem politycznym, aby utrzymać władzę przez „Koalicję 15 Października” na kolejne długie lata.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Poczekajmy na audyt ministerstwa finansów. Jak duża jest ta dziura budżetowa , potem możemy podyskutować o podwyżkach dla nauczycieli, i budżetówki.

 2. Już orżeli nauczycieli,,zniknęło minimum 1500 PLN, przykro mi jakozna zaufać takim ludziom!

 3. 13 grudnia skończyła się w Polsce demokracja ,praworządność,wolne sądy, wolne media,dzięki Tuskowi i spółce!

 4. Wystarczy egzekwować od rodziców żeby podporządkować się rejonizacji tak żeby dzieci chodziły do szkoły swoim rejonie ,a nie gdzie popadnie.

 5. @Zibi prezydent Chwierut już raz chciał zlikwidować SP3, kurator się na to nie zgodził. Rodzice i rada osiedla broniła szkoły ale prezydent Chwierut był nieugięty. Prezydent bardzo się na to oburzał jak kurator może ingerowac w sprawy miasta. Teraz jak kurator będzie sprzyjał PO to SP3 będzie zlikwidowana od września 2024. Myślisz że dlaczego prezydent Chwierut nie chce dać pieniędzy na remont szkoły? Bo wie że będzie zlikwidowana, a to jest jej ostatni rok działania.

 6. Po co mieli by likwidować 3 w innych szkołach w Oświęcimiu są przepelnione klasy po 25 a nawet 27 uczniów. a w 3 w sam raz.

 7. Czyli potwierdzają się, przedwyborcze spekulacje. PJCh na prezesa Orlenu albo Przewodniczącego Rady Europejskiej. Proporcje muszą być zachowane.

 8. @Grażynka
  Obawiam się, że w sytuacji gdy zamiast 300 dzieci rodzi się ostatnio 200 ten los spotka nie tylko trójkę, ale też kilka innych szkół i przedszkoli.

 9. Czyli prezydent Chwierut dopnie swego i zlikwiduje SP3. Ciekawe czy odważy się ogłosić to przed wyborami czy obs*a gacie i będzie trzymał to w sekrecie.

 10. A grzeczniej nie można? Znowu się mylisz: „kuratora na wniosek wojewody, powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania”.

  Każdy zresztą, kto przyłożył rękę do wywalenia tego indywiduum, ma moje pełne poparcie.

 11. Pierwszy ruch – wypierniczenie kurator Barbary Nowak. Niby dość oczywiste, ale i tak – Klęczar – kocham cię!
  .

 12. Pora na wykopanie przyjaciół sołtysowej ze wszystkich spółek i rad nadzorczych.

 13. Kto to napisał? Dlaczego tu wszystko pisze administrator? Bo portal jest inspirowany przez lokalny PiS?

 14. Wierzę, że nowy wojewoda nie będzie blokował związków homoseksualnych.

 15. Nie porównuj porządnego człowieka z Kęt do tego oszusta, cwaniaka, chopsztaplera ,złodzieja
  Polskich kierowców (ceny paliw)Majątek większy niż zarobił w Orlenie.

Send this to a friend