Informacje

POWIAT. Budynek byłej szkoły średniej zostanie podarowany Gminie Chełmek

PZ nr 8 w Chełmku

Rada Powiatu w Oświęcimiu na sesji w dn. 29 kwietnia jednogłośnie wyraziła zgodę na przekazanie Gminie Chełmek w formie darowizny budynku byłej szkoły średniej (PZ nr 8) przy ul. Krakowskiej 18. Przejęty przez samorząd gminny obiekt będzie mógł być wykorzystany jedynie na cele społeczne.

Tym samym Rada Powiatu uchyliła swą uchwałę z 18 września ub. roku w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż tej nieruchomości. Rada zastrzegła, że przekazany Gminie obiekt ma zostać przeznaczony na „realizację zadań własnych gminy, które obejmują sprawy pomocy społecznej, w tym ośrodków zakładów opiekuńczych, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, gminnego budownictwa mieszkaniowego oraz edukacji publicznej”.

Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wystąpił z wnioskiem o przekazanie na rzecz Gminy Chełmek wspomnianej nieruchomości. Gmina rozpoczyna proces przygotowania „Strategii Rozwoju Gminy Chełmek na lata 2021-2027”, w ramach której z pozyskanych środków europejskich planuje zmiany przeznaczenia obiektu i przystosowania go do celów społecznych.

Przypomnijmy, że szkoła, decyzją rady poprzedniej kadencji, została zamknięta kilka lat temu. Od tego czasu obiekt stał pusty.

Starosta Marcin Niedziela przypomniał, że w zeszłym roku Powiat Oświęcimski przekazał w formie darowizny na rzecz Gminy Chełmek wybudowaną w 2008 r. halę sportową przy dawnym Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku.

Pusty budynek b. szkoły niszczał, nie był ogrzewany. Wartość obiektu została wyceniona na 3 mln zł. Chętni na kupno się nie znaleźli.

Gmina Chełmek wyraziła zgodę na przejęcie obiektu od Powiatu Oświęcimskiego w formie darowizny. Podnoszono argument, że budynek powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców tej gminy i powinien służyć lokalnej społeczności. 29 kwietnia zielone światło na takie rozwiązanie dała Rada Powiatu w Oświęcimiu.

Fot. archiwum UM Chełmek / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Pewnie gmina Chełmek ucieszy się z tego nabytku jak cholera. To się nazywa „biały słoń”.

Send this to a friend