Informacje

POWIAT. 9 chętnych na budowę S1 od Oświęcimia do Dankowic

GDDKiA

GDDKiA o. Katowice otwarła kolejne oferty w przetargu na budowę kolejnego, ponad 15-kilometrowego odcinka, drogi ekspresowej S1, tym razem od Oświęcimia do Dankowic.

10 października 2019 r. ogłoszone zostały przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch z czterech odcinków realizacyjnych nowego fragmentu ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. 14 lutego br. otworzyliśmy oferty na pierwszy z nich, odcinek od węzła Kosztowy II (z węzłem) do węzła Oświęcim (bez węzła). Dziś otworzyliśmy oferty na odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice, w zakres którego wchodzą:

 • droga ekspresowa o długości 15,165 km,
 • trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze.

Wpłynęło dziewięć ofert. Najniższą cenę (989 751 443,10 zł) złożyło konsorcjum firm: PORR z Warszawy z partnerem Mota – Engil Central Europe z Krakowa, a najwyższą Mostostal Warszawa (1 151 186 779,79 zł). GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 1 030 448 818 zł brutto. Pełne zestawienie ofert.

Oprócz ceny zastosowano dwa dodatkowe kryteria oceny ofert: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji. Wszystkie odcinki S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą realizowane będą w formule „Projektuj i buduj”. Teraz komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty.

Jednocześnie informujemy, że przesunięciu uległ termin składania ofert w zamówieniu publicznym na budowę trzeciego odcinka drogi S1 Kosztowy – Bielsko-Biała: Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem). Nowy termin składania ofert wyznaczono na 13 marca 2020 r. do godz. 10:00.

 Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (16 grudnia 2019 r. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1), oraz budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.).

Kalendarium

30 czerwca 2016 r. – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

15 marca 2017 r. – uzgodnienie przez ministra właściwego ds. transportu Programu inwestycji

10 października 2019 r. – ogłoszenie przetargu

21 lutego 2020 r. – termin składania i otwarcia ofert

kwiecień 2020 r. – planowane zawarcie umowy

2021 – 2023 – planowany okres budowy

Źródło: GDDKiA

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Witam. Tym wariantem drogi S1 powinny się zająć ABW i CBA, może być także NIK. Już widzę zakorkowaną drogę Oświęcim – Brzeszcze.Węzeł „Oświęcim” miał być w planach na Pławach, a będzie o 4,5km dalej bo pod Jedliną w gminie Bojszowy. Szerokości życzę może za 10 lat.HA HA .POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ

 2. Nie podoba mi się tylko, że najniższą kwotę zaoferowali, czyli prawdopodobnie przetarg wygrali Chińczycy, ponieważ doświadczenia z chińskimi firmami mamy jak najgorsze. Pewnie skończy się to odwołaniami i dalszym opóźnieniem.

 3. Ciekawe czy powstanie kiedyś jakiś łącznik pomiędzy A-4 a S-1 w rejonie Imielina, żeby można było od strony Bielska wjechać od razu na autostradę w kierunku Krakowa nie zahaczając wielkim łukiem o Mysłowice.

 4. Nasz jaśnie wspaniały prezydent, będzie mógł powiedzieć, że razem z Markiem Sową mieli kiedyś sen, że Oświęcim będzie połączony S1 ze Śląskiem. Tak, im ten sen objawił się pierwszy…

 5. Mając takie drogowe połączenia, to dopiero Chwierut PO-zyska inwestorów strategicznych do Oświecimia. Już czekam z niecierpliwością na nowe ,,Wieści z Ratusza”!

 6. Tak, słyszałem, Ukraińcy mogą teraz wyjeżdżać za pracą do Niemiec. No to Oleg – До побачення!

 7. Hotin
  Budowa tej drogi była objęta plan na lata 2011-2015 . Problemem był przebieg trasy . Ładne pare lat trwały konsultacje między zainteresowanymi stronami .

 8. Szybka droga do wyjazdu na zawsze z Oświęcimia jest piękną perspektywą 🙂

 9. Młodzi ludzie powinni rozpocząć nową kulturową rewolucję. Wartości starego świata są już mocno zatęchłe.

 10. No właśnie! Przecież to Polska jest płatnikiem netto, a może i brutto i utrzymuje takie kraje jak Niemcy czy Francja. Tak pisze w gazetach, które czytam.

 11. PiS nie paluje na Brukselę, tylko w Brukseli na siły, które powodują, że w UE są pierwsi wśród równych. Sprowadzając to do głupoty czytających: niemieckie proszki do prania porią lepiej…

 12. Wczoraj w terenie napotkałem ekipe robiącą odwierty geologiczne na planowanej trasie. Bardzo ciekawa sytuacja , bo dokładnie w tych samych miejscach robiono już odwierty w zeszłym roku.
  O co chodzi ,i kto za to płaci? Czy są to pieniądze wydane podwójnie ?

  Nie uwierzę jak nie zobaczę ciężkiego sprzętu. A do tego jak widać droga daleka…

 13. Ideologicznie nie zgadzam się z Pisem, ale gospodarczo trzeba im oddać racje. Są skuteczni.

 14. Co przez lata nie mogła zrobić Platforma zwana kiedyś Obywatelską,to PiS w ciągu 5-lat dokonał. Brawo i na pohybel z Platfusami ! Niech żyje i zwycięża Wielka Polska!

Send this to a friend