Informacje

Policjanci z Oświęcimia poszukują oszustów – wyłudzenie pieniędzy

Policjanci z Oświęcimia poszukują oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od seniorki metodą „na wypadek drogowy”. Zobacz, jak nie dać się oszukać i jak zgłosić podejrzane zachowanie

Wizerunek poszukiwanego oszusta z monitoringu w Polance Wielkiej
zdjęcie przedstawiające mężczyznę podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy od seniorki

Policjanci z Oświęcimia Poszukują Oszustów – Wyłudzenie Pieniędzy od 74-letniej Seniorki

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu intensywnie poszukują oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od 74-letniej mieszkanki Polanki Wielkiej, stosując metodę „na wypadek drogowy”.

Szczegóły Oszustwa

W czwartek, 6 czerwca 2024 roku, do 74-letniej kobiety zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę. Oszustka poinformowała, że wnuczka seniorki miała śmiertelny wypadek drogowy, potrącając kobietę w ciąży, i grozi jej 8 lat więzienia. Kobieta przekazała, że potrzebne są pieniądze na kaucję, aby wnuczka nie trafiła do więzienia. Seniorka zgodziła się i zgodnie z instrukcjami oszustów, spakowała pieniądze do reklamówki. Kilka minut później na posesję wszedł mężczyzna, któremu przekazała reklamówkę z pieniędzmi. Po odebraniu pieniędzy, mężczyzna szybko opuścił teren posesji.

Poszukiwania Sprawcy

Policjanci zabezpieczyli nagranie z monitoringu, na którym utrwalono wizerunek sprawcy. Jest to mężczyzna w wieku około 30-40 lat, szczupłej budowy ciała. Na głowie miał czarną czapkę z daszkiem, a twarz zakrytą maseczką. Był ubrany w koszulę z długim rękawem w białe i czarne pionowe prążki oraz długie ciemne spodnie.

Apel do Świadków

Policjanci apelują do osób, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciu z monitoringu, o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu pod numerem 47 83 26 280 lub numerem alarmowym 112. Proszą również świadków zdarzenia, którzy widzieli opisywanego mężczyznę tego dnia w Polance Wielkiej w godzinach 13:20-14:10, o zabezpieczenie nagrań z kamerek samochodowych i kontakt z Policją.

Kampania „Ostrzegamy Seniorów Przed Oszustami”

Jak Postępować w Przypadku Oszustwa?

  • Rozłącz się natychmiast: Jeśli ktoś dzwoni z prośbą o pilne przekazanie pieniędzy z powodu wypadku, natychmiast się rozłącz.
  • Skontaktuj się z rodziną: Zadzwoń do krewnego, który rzekomo miał wypadek, lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny.
  • Powiadom Policję: W przypadku podejrzenia oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwoń pod numer alarmowy 112.
  • Nie przekazuj pieniędzy obcym: Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz osobiście, i nie wpuszczaj ich do domu.

Przekaż Ostrzeżenie Seniorom

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby ostrzegli seniorów ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa przed oszustami. Osoby posiadające telefony stacjonarne są szczególnie narażone na tego typu przestępstwa, ponieważ oszuści często korzystają ze starych książek telefonicznych zawierających dokładne dane abonentów.

Im więcej osób będzie świadomych metod działania oszustów, tym mniej osób padnie ofiarą przestępstw.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Rozumiem, że pana po auschwitzcowej koszuli w paski mamy rozpoznać? W Oświęcimiu nie byłoby to trudne 🤭😬🙈

Send this to a friend