Kultura

„Spotkanie z historią”  i koncert Besides upamiętnią 84. rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 13 czerwca na wyjątkowe wydarzenia z okazji 84. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do powstającego obozu Auschwitz.

O godzinie 17.00 ramach cyklu „Spotkanie z historią” w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie z Markiem Tomaszewskim – tarnowskim kolekcjonerem, autorem publikacji „Tarnów – KL Auschwitz. Pierwszy transport do piekła”. Album zawiera niedawno odkryte fotografie. To 96 unikatowych zdjęć dokumentujących wydarzenia z 14 czerwca 1940 roku – począwszy od przemarszu więźniów ulicami Tarnowa, aż po opuszczenie przez nich wagonów przy budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. Wśród fotografii znajdują się również zdjęcia z drugiego transportu z Wiśnicza z 20 czerwca 1940 roku.

Spotkanie z Markiem Tomaszewskim będzie doskonałą okazją, aby zapoznać się z tą wyjątkową kolekcją, poznać historię jej odnalezienia i porozmawiać z autorem publikacji.

Wstęp wolny.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc dla uczestników „Spotkania z historią”, prosimy o potwierdzenie udziału do 11 czerwca 2024 r. telefonicznie: 33 447 40 84 lub e-mailem: biuro@muzeumpamieci.pl

O godzinie 19.00 zapraszamy na plenerowy koncert zespołu „Besides” przy budynku muzeum. „Besides” to jeden z najpopularniejszych zespołów post-rockowych w Polsce. Członkowie zespołu pochodzą z pobliskich Brzeszcz. W ich dorobku znalazł się wydany w 2020 roku album „Bystanders”, który zrodził się z potrzeby przepracowania emocji związanych z bliskością szczególnego miejsca, jakim jest były obóz Auschwitz. Instrumentalne utwory zamieszczone na płycie inspirowane są historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej.

Jak powiedział menedżer i gitarzysta zespołu Piotr Świąder-Kruszyński, jedną z motywacji, by nagrać taką płytę, była również próba przemycenia idei, że czas zatrzymać się i pomyśleć, do czego prowadzi pozbawianie podmiotowości osób, grup, mniejszości czy narodów.

Podczas koncertu będzie można posłuchać na żywo wszystkich utworów z płyty „Bustanders”: „Intro”, „Ich Bin Wieder Da!”, „For Hanna”, „Miners”, „Touch Of Red Widow”, „Kids”, „Last Lullaby”, „Simon’s Ohel”, „Christmas Tree”.

Zespół wystąpi z kwartetem smyczkowym.

Wstęp wolny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Ul. Kolbego 2A, Oświęcim

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend