Wideo

Porozmawiajmy gdzie będzie nowy Urząd Miasta i skąd wziąć na to wszystko pieniądze

Gościem tego odcinka „Porozmawiajmy.O” jest Maciej Klima, społecznik, bloger, b. kandydat Trzeciej Drogi do Sejmu oraz b. kandydat KOS2018 na prezydenta Oświęcimia. W programie, tradycyjnie, uczestniczą także Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta.

Zaczynamy od tematu, który pomału, ale coraz wyraźniej zaczyna się krystalizować w Oświęcimiu, czyli o pomyśle budowy nowego gmachu Urzędu Miasta Oświęcim. – Temat potrzeby budowy nowego urzędu miasta poruszaliśmy już wielokrotnie. Zobaczcie sami Państwo na rozproszenie lokalizacji urzędu miasta oraz na warunki pracy miejskich urzędników – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim. – Cieszę się, że prezydent Janusz Chwierut przyjął ten pomysł. Cieszę się, że nasza aktywność prowadzi do czegoś dobrego – dodaje Przewoźnik.

Wydaje się, że jedną z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji dla nowej siedziby urzędu jest część obecnego targowiska miejskiego. – Pytanie co w takim razie dalej z samym targowiskiem miejskim oraz ludźmi, którzy pracują w tym miejscu od lat. Zastanawiam się jednocześnie, czy prezydent Janusz Chwierut nie podejmuje tego strategicznego tematu zbyt późno. Rządzi miastem od wielu lat, a to nie są przecież tanie rzeczy – zauważa Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.

W ramach „Porozmawiajmy.O” dochodzimy do wniosku, że jest realna potrzeba, by powstał nowy urząd miasta w Oświęcimiu. Drugim głównym tematem odcinka jest kwestia modernizacji oświetlenia miejskiego. – To ważny temat. W mieście mamy wiele przestarzałych opraw oświetleniowych. Wymiana oświetlenia na nowoczesne może spowodować nawet kilka milionów złotych oszczędności na energii elektrycznej – komentuje Maciej Klima. – Cieszę się, że prezydent Chwierut podjął ten temat, ale wymaga on jednak większego tempa – dodaje Klima.

Zastanawiamy się też jak w praktyce sfinansować wszystkie te ważne dla miasta inwestycje. – Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy, Polski Ład, Fundusze Europejskie dla Małopolski, a może będą to po prostu rządowe dotacje z konkretnych ministerstw? Jest dla mnie jasne, że powinno to być oparte o mocne dofinansowanie z zewnątrz – podkreśla Jakub Przewoźnik.

– Nowe lodowisko, nowy urząd miasta, nowe oświetlenie czy inne niezbędne inwestycje, to wszystko kosztuje. Mówimy o kwotach idących w sumie w setki milionów złotych. Liczę teraz, że pan prezydent, wykorzystując swój autorytet i doświadczenie, bez problemu poprosi o potrzebne dla miasta pieniądze w Warszawie, a może nawet gdzieś dalej – dodaje z uśmiechem Paweł Plinta.

A my, jak zawsze zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Państwa i Wasze tematy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend