Wideo

Porozmawiajmy.O. Po I sesji. W powiecie ciepłe gesty, w mieście wieje chłodem

W tym odcinku „Porozmawiajmy.O” Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński i Paweł Plinta komentują przebieg pierwszych w tej kadencji sesji Rady Miasta Oświęcim i Rady Powiatu w Oświęcimiu.

Już na samym początku kadencji starosta Andrzej Skrzypiński zaprosił opozycyjny klub PiS do współpracy i rozmów. Pozytywnie jestem zbudowany taką postawą starosty Skrzypińskiego – mówi Waldemar Łoziński, w obecnej kadencji radny powiatu oświęcimskiego.

W mieście Oświęcim relacje są raczej chłodne. – Po pierwszej sesji rady miasta nie padła żadna poprozycja ze strony przewodniczącego rady Piotra Hertiga, czy też prezydenta Janusza Chwieruta, abyśmy wspólnie się spotkali, porozmawiali i współpracowali w radzie – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

Pozytywnym akcentem był wybór Renaty Fijałkowskiej z naszego klubu radnych PiS-Nowy Oświęcim na funkcję wiceprzewodniczącej komisji zdrowia w radzie miasta. Odnoszę wrażenie, że to osobista inicjatywa i ładny gest przewodniczącego komisji zdrowia dra Andrzeja Jakubowskiego. Przebieg samej sesji raczej nie zapowiada jednak ocieplenia relacji – dodaje radny Paweł Plinta.

Rozmawiamy o mocno kontrowersyjnym sposobie ustalenia składów komisji w Radzie Miasta Oświęcim. – To co zdarzyło się podczas pierwszej sesji rady można śmiało nazwać skandalem. Większość związana z PO-KO narzuciła nam w praktyce w jakich komisjach możemy jako radni pracować. Wracamy tu do tematu braku normalnej współpracy. A przecież wystarczyło się spotkać przed sesją, np. w ramach szefów klubów radnych i ustalić racjonalny podział, tak aby wszystkie strony były zadowolone. Tak się nie stało. Czyli woli współpracy, deklarowanej na plakatach ekipy PO-KO, w rzeczywistości jednak nie ma – ocenia Jakub Przewoźnik.

Okazuje się, że można inaczej i wcale nie trzeba daleko szukać. – Gdzie jest w tej sytuacji przewodniczący rady miasta pan Piotr Hertig? W radzie powiatu wyglądało to już zupełnie inaczej! U nas bez problemu udało się wszystkim porozumieć co do składów komisji. Czyli można współpracować, jeśli się tylko chce – zauważa radny powiatu Waldemar Łoziński.

Mówimy o powstaniu nowego klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość-Nowy Oświęcim w Radzie Miasta Oświęcim, którego przewodniczącym jest Paweł Plinta. Rozmawiamy również o nominacji dla kolegi Pawła w konkursie Osobowość Roku „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna. – Cieszymy się, że ta nasza wspólna praca społeczna dostała doceniona, bo to jest rezultat pracy zespołowej – zaznacza Paweł Plinta.

 – Zachęcam Państwa do głosowania na naszego kolegę Pawła. Głosy można oddać do 19 czerwca za pomocą esemesów – dodaje Waldemar Łoziński.

A wśród inicjatyw, do których wspólnie przyłożyliśmy rękę, jest właśnie program „Porozmawiajmy.O”, współpraca publicystyczna i obywatelska z „Kurierem Oświęcimskim”, utworzenie Stowarzyszenia Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim” czy zbudowanie od podstaw internetowej mapy potrzeb mieszkańców Oświęcimia (www.mapapotrzeb.com.pl).

Obecujemy, że mamy głowę pełną pomysłów i inicjatyw na nową kadencję samorządu. To i jeszcze więcej już w najbliższym czasie – zapowiada z uśmiechem Jakub Przewoźnik.

Zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

 

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend