Informacje

Ponownie nie wybrano marszałka województwa małopolskiego

Ponownie nie wybrano marszałka województwa małopolskiego. Piąta próba wyboru zakończyła się brakiem wystarczającego poparcia dla kandydatów. Decyzja musi zostać podjęta do 9 lipca, w przeciwnym razie odbędą się nowe wybory.

Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego
Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego / foto: UMWM

Ponownie nie wybrano marszałka województwa małopolskiego

W piątej próbie wyboru marszałka województwa małopolskiego kandydaci nie uzyskali wystarczającego poparcia. Wśród kandydatów był m.in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Decyzja o wyborze musi zostać podjęta do 9 lipca, inaczej konieczne będą nowe wybory.

Przebieg głosowania

Głosowanie odbyło się we wtorek przed godziną 22:00. Udział w nim wzięli wszyscy małopolscy radni (39 osób), z czego ważnych głosów było 19, a nieważnych 20. Łukasz Kmita z PiS zdobył poparcie 13 radnych, natomiast Piotr Ćwik uzyskał 6 głosów. Głosy nieważne oddali przedstawiciele KO, Trzeciej Drogi oraz dwóch innych radnych.

Kolejna sesja

Kolejna sesja została zwołana na czwartek o godzinie 18:00 z inicjatywy przewodniczącego sejmiku Jana Dudy.

Konsekwencje niewyboru

Brak wyboru marszałka województwa małopolskiego do 9 lipca skutkować będzie koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów. Małopolscy radni będą musieli podjąć decyzję, aby uniknąć dodatkowych kosztów i komplikacji związanych z organizacją przedterminowych wyborów.

Kontekst polityczny

Trwające próby wyboru marszałka województwa małopolskiego wskazują na złożoność politycznej układanki w regionie oraz na konieczność osiągnięcia kompromisu między różnymi frakcjami. Wynik kolejnych głosowań będzie kluczowy dla przyszłości regionu i jego zarządu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. No i Kaczorek poległ. Jego kandydat przegrał sromotnie. Czy ktoś w z PiS-u będzie jeszcze się z nim liczył?

 2. Pisiorek – nastraszyli Cię w Sieciach i TV Republice? No to jak chcesz, to się bój. Prognozy Urzędu Regulacji Energetyki wskazują na podwyżki średnio za prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego – o 33 złote, za gaz – o 39 złotych miesięcznie. Znając życie to pewnie szarpnie mnie po kieszeni więcej, jakąś stówę. Przez ostatnie trzy lata, kiedy ceny gazu i prądu były „zamrożone”, dostawałem podwyżki, znacznie większe niż te sto złotych. Więc chyba jakoś przeżyję. Czego i Tobie serdecznie życzę.

 3. Drogi Psie – jak piszesz Kmita „podobno to gnój”. Może nie tak obcesowo, ale w sumie przyznaję Ci rację, że z gęby to on za ciekawie nie wygląda. Ot standardowy pisowski karierowicz i arogant, działacz młody a ambitny. Patrząc na jego zdjęcia: przytył ostatnio na partyjnych posadkach ze trzydzieści kilo.

 4. PS. Czy jak stolek bierze pisior to jego pobory to „informacja publiczna” a jak platfus to „tajemnica przedsiębiorstwa”?

 5. @
  o co poszło? O Kmitę. Bo to podobno gnój i to nawet dla swoich, do tego spoza grona wybranych radnych. Czy to tylko pretekst? Być może. I nie zapowietrzaj się tak, bo Marek S. i Krzysiek K. ciężko pracują by znaleźć 3 pisiorków, by cyt. ” Tu – o stanowiska i wysokie pensje w zarządach wojewódzkich spółek samorządowych. Zawsze to w ciężkich dla ** czasach ze sto cieplutkich posad do wzięcia.”

 6. „Pisiorku”,
  jak zwykle bredzisz,
  a ceny za energię i gaz
  idą w górę, wkrótce zostaniesz bez pieniędzy.

 7. Cyt.: „Szaleństwo polega na tym, żeby robić wciąż to samo i oczekiwać różnych wynikówl”
  Abert Einstein

 8. A może jako zorientowany od środka wiesz lepiej? Poszło o różnice w podejściu do sposobu wspierania budownictwa mieszkaniowego w województwie? Albo o strategię rozwoju Kolei Małopolskich? Nie? No to o co się żrą?

  Na pewno walczą o dobro obywateli.

 9. Drogi Pisiorku – jeśli nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o pieniądze. Tu – o stanowiska i wysokie pensje w zarządach wojewódzkich spółek samorządowych. Zawsze to w ciężkich dla PiS czasach ze sto cieplutkich posad do wzięcia. Dwie frakcje pisiurskie, Szydłowej i Terleckiego kąsają się po łydkach. Mam nadzieję, że pozagryzają się na śmierć.

 10. Droga @ – panie Marcinie/panie Marku. Strasznie drętwe te Wasze komentarze.

 11. Tylko na takie przygłupawe komentarze was pisiorki stać? Nie wstyd wam za waszą Partię zjednoczoną i jej Prezesa?

 12. @koalicja
  Klima kiedyś był wojewodą. Może czas na bycie marszałkiem województwa?

 13. Może któryś z trzech oświęcimskich muszkieterów nada się na to stanowisko?

 14. Trzeba zgłosić na marszałka kogoś z Oświęcimia. Proponuję Michała Ch. i Sylwię Ż. Tylko co na to wszystko pan Maciek K.?

 15. Sowa i Klęczar to są jednak małe miki. Powinien pojechać na Podlasie dokształcić się, jak w pisowskim bastionie wyjąć ludzi do głosowania. Albo poprosić Starca o pomoc. Wszak w dawnych czasach pili, jedli i popuszczali pasa nie jeden raz…

Send this to a friend