
Ontario Power Generation (OPG) oraz Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały list intencyjny, który otwiera drogę do dalszej współpracy przy budowie i eksploatacji małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Dokument zakłada świadczenie przez stronę kanadyjską szerokiego wsparcia w procesie wdrażania tej nowoczesnej technologii.
Kolejny krok w kierunku bezpiecznej energetyki jądrowej
Nowe porozumienie opiera się na wcześniejszej umowie ogłoszonej w czerwcu 2023 roku. Już teraz OPG, poprzez spółkę zależną Laurentis Energy Partners, wspiera OSGE m.in. w opracowaniu wstępnego raportu bezpieczeństwa (PSAR).
OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300, opracowanych przez GE Vernova Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy na świecie reaktor tego typu powstaje właśnie w Darlington pod Toronto, a jego budowę prowadzi OPG. Polska jednostka ma ruszyć na początku kolejnej dekady i będzie to prawdopodobnie pierwszy SMR w Unii Europejskiej.
Co zakłada nowe porozumienie?
Zawarta w Warszawie umowa zakłada m.in.:
- współpracę nad komercyjnym modelem rozwoju reaktorów BWRX-300 w Polsce,
- świadczenie przez OPG usług doradczych i technicznych,
- wsparcie w ocenie lokalizacji oraz zarządzaniu projektami,
- dalszy rozwój kompetencji w zakresie eksploatacji SMR.
Współpraca z kanadyjskim liderem SMR
Jak podkreślają strony porozumienia, wybór partnera takiego jak OPG wynika z wieloletniego doświadczenia firmy w eksploatacji elektrowni jądrowych oraz silnego zaplecza technologicznego Kanady w zakresie małych reaktorów.
W listopadzie 2024 r. Laurentis Energy Partners podpisała z OSGE umowę wartą 40 mln USD na przygotowanie raportu PSAR dla BWRX-300 w Polsce.
SMR – przyszłość energetyki w Polsce i Europie
Budowa pierwszego BWRX-300 w Darlington to przełomowy projekt w świecie zachodnim. OPG planuje zakończyć budowę pierwszego z czterech reaktorów do końca 2030 r., a trzy kolejne mają powstać do połowy lat 30. W realizację inwestycji zaangażowano już ponad 80 firm z Ontario, co czyni z Kanady światowego lidera technologii SMR.
Z kolei OSGE jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem wdrażania technologii SMR w Unii Europejskiej– posiada sześć decyzji zasadniczych wydanych przez polski rząd oraz prowadzi badania środowiskowe dla planowanych lokalizacji.
Kim są partnerzy projektu?
Ontario Power Generation (OPG) to największy producent energii w Ontario i jeden z liderów niskoemisyjnej energetyki w Ameryce Północnej. OPG zatrudnia tysiące osób i rozwija m.in. modernizację istniejących elektrowni jądrowych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla zielonej energii.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to wspólna spółka Orlenu i Synthos Green Energy. Firma odpowiada za rozwój SMR w Polsce, z naciskiem na dekarbonizację energetyki, ciepłownictwa i przemysłu. W ramach projektu powstanie flota reaktorów BWRX-300, które mają zapewnić zeroemisyjną, stabilną energię elektryczną.
Poza tym, Polska samodzielnie nie podejmuje ŻADNYCH decyzji gospodarczych. Może za wyjątkiem kibla w Oświęcimiu.
Synthos nie połaczył się z Orlenem. Spółka zależna od Synthosu ma współnie reaktor postawić.
Synthos nie połaczył się z Orlene. Spółka zależna od Synthosu ma współnie reaktor postawić.
@ Anonim -Gdy doszło do połączenia spółki z państwowym Orlenem ,a w następnej kolejności zmiany zarządu po 2023r widać gołym okiem ,że decyzyjność [właściwie ich brak] i naciski idą raczej od tej drugiej spółki .Przykład proszę bardzo [spory o lokalizację pierwszego BWR, Oświęcim czy Włocławek] o wcześniejszych kombinacjach i gierkach związanych z ABW już nie wspomnę.
@paw Synthos jest prywatną firmą i nie do końca może palić głupa
Na giełdzie, czy nie i tak pozwolenia od niemców nie dostaną. Ostatecznie polacy na wniosek niemców sami to zablokują.
Panie Adamaszek kulturą Pan nie grzeszy. Wręcz bym powiedział, że słoma Panu z butów wystaje. Jak widać polityka demoralizuje.
….. Rodzic , twoja wiarygodność jest równa amebie 🫣 Synthos od 2018 nie jest na GPW . . Warto sprawdzić fakty zanim się „coś” napiszę 😱
Kilka wstrząsów górniczych i po elektrowni.
Synthos nie zbuduje żadnych reaktorów!! To bicie piany trwające juz około trzech lat i mające jeden cel- przekaz medialny że firma ma takie zdolności technologiczne ( a ogóle ich nie ma i jeszcze długo mieć nie będzie) i podbijanie jej akcji na giełdzie!! Nie rozumiem dlaczego dotąd nie zajęły się tym odpowiednie służby bo z tego co jest mi wiadomym sztuczne podbijanie wartości akcji poprzez szerzenie nieprawdziwego informacji jest przestępstwem!.
Od paru lat podpisują i podpisują ,jedno i to samo czas leci a efektów brak. Obie strony palą głupa ,korpo ludzie zarabiają i prawdopodobnie tak pozostanie .Identycznie jak w państwowej PEJ,,BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ ”-ale tylko swoim.