Informacje

OŚWIĘCIM. OSGE czeka na decyzję środowiskową dla budowy reaktorów jądrowych BWRX-300

Stawy Monowskie, Włocławek i Ostrołęka – trzy postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla projektów budowy BWRX-300 są już w toku. Rozpoczęły się również pierwsze konsultacje transgraniczne.

Decyzją z 1 września Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy BWRX-300 w Ostrołęce. Wcześniej, 21 sierpnia rozpoczęło się postępowanie dotyczące projektu we Włocławku, a 15 czerwca w sprawie Stawów Monowskich.

Nie zwalniamy tempa! Wniosek do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w sprawie wszczęcia postępowania o uwarunkowaniach środowiskowych dla projektu w Ostrołęce jest już trzecim wnioskiem dotyczącym projektu budowy BWRX-300. Wykonaliśmy kolejny, ważny etap prac, których celem jest zapewnianie Polsce stabilnej, zeroemisyjnej energii z SMR-ów” – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Zarządu OSGE.

W każdym z tych przypadków, wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, spółka zwróciła się do GDOŚ o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Elementem każdego wniosku jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) – materiały zostały przygotowane przez zespół OSGE.

W przypadku pierwszej złożonej dokumentacji dla Stawów Monowskich, GDOŚ rozpoczął konsultacje transgraniczne. Są to pierwsze w Europie konsultacje transgraniczne dotyczące budowy małego reaktora modułowego (SMR). W swoim postanowieniu dotyczącym projektu budowy reaktora w technologii BWRX-300, zgodnie z Konwencją z Espoo, GDOŚ uznał za zasadne przeprowadzenie konsultacji z Czechami i Słowacją. To najbliższej położone kraje. Do konsultacji, na swoją prośbę, przystąpi jeszcze Austria.

„Dziękujemy GDOŚ za profesjonalne i sprawne rozpatrzenie naszego wniosku. W pełni podzielamy decyzję o rozpoczęciu postępowań transgranicznych ze Słowacją, Czechami i Austrią. Aby dotrzymać harmonogramów budowy niezbędna jest sprawna współpraca z administracją państwową, to że jest to możliwe dobrze pokazuje właśnie współpraca z GDOŚ” – mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Zawiadomienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczące wniosków złożonych przez OSGE (stan na 08.09.2023):

1. Stawy Monowskie: https://www.gov.pl/web/gdos/zawiadomienie-generalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-z-15-czerwca-2023-r-znak-doos-wdszoo420232023aka3

2. Włocławek: https://www.gov.pl/web/gdos/zawiadomienie-generalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-z-21-sierpnia-2023-r-znak-doos-wdszoo420302023sp1

3. Ostrołęka: https://www.gov.pl/web/gdos/zawiadomienie-generalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-z-1-wrzesnia-2023-r-znak-doos-wdszoo420332023sp1

Źródło: OSGE

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Czy osłona reaktora wytrzyma kopalniane wstrząsy? Przy każdy wstrząsie powstają pęknięcia fundamentów bloków i domów prywatnych. O ile bloki mogą to wytrzymać, to nawet mikropęknięcia osłony reaktora mogą doprowadzić do katastrofy. Tym bardziej, że po zakończeniu eksploatacji nikt nie będzie się bawił w jego usunięcie. Czy na terenie Oświęcimia są sejsmografy?

 2. Kłamstwo – masz coś dorzecznego do powiedzenia, czy tylko takie pisowskie bluzgu – bluzgu? Jeśli to drugie, nie wysilaj się, hotin doskonale sobie z tym radzi.

 3. @ faceciku śmieszny. Ty to już upadłeś poniżej jakiegokolwiek poziomu nie zdając sobie sprawy o co biega. Ot poziom obłąkanych nieuków. Myślenie to nie twoja bajka. Tak samo jak wielu gamoni w powiecie i mieście. Zadłużenie i prymitywne decyzje, że tylko płakać nad głupotą decydentów to już od dawna norma dla popaprańców.

 4. „nauczycielstwo to od lat ogromna wylęgarnia lewactwa i wszystkiego co chore i nienormalne” – wreszcie szczery głos pisiorstwa. Chociaż pewnie nauczyciele i tak to już wiedzą.

  ” wyjątki się jednak zdarzają” – zgadza się, za pisu kariery porobili wuefiści. Z nich to głównie składa się oświęcimski pis.

 5. Przypuszczam, że w grupie hiotina – wyborców nie mających ukończonej nawet szkoły podstawowej – 100% zagłosowało na pis.

 6. Wybory w 2019 roku.

  „Wśród wyborców z wykształceniem podstawowych 16,6 proc. zagłosowało na Koalicję Europejską (PO, PSL, SLD, Nowoczesna), a aż 72 proc. – na PiS. Tendencja ta utrzymuje się także przy wyborcach z wykształceniem zawodowym. 67,2 proc. wśród nich zagłosowało na PiS, a 22,9 proc. – na Koalicję Europejską. Także wyborcy ze średnim wykształceniem najchętniej głosowali na partię rządzącą, jednak różnica między obiema partiami w tym przypadku ulega dużemu zmniejszeniu – 46,3 proc. głosowało na PiS przy 36,4 proc. głosach na Koalicję Europejską.

  Koalicja Europejska prowadzi jedynie wśród wyborców, którzy uzyskali co najmniej tytuł licencjata. W tej grupie KE uzyskała 49,9 proc. głosów, a PiS – 28,9 proc. Również wśród tej grupy społecznej najwyższe wyniki uzyskały pozostałe partie opozycyjne”.

  Sam hotinie chciałeś – to masz.

 7. Dobrze, że nieuki i tumany z POxbów nie mają o atomie pojęcia i całkowicie się na tym nie znają. Na dowód: Po pierwsze przez prymitywne rządy nie ustalili nawet lokalizacji przy okazji biorąc kaskę(złodzieje). Po drugie nie od dziś wiadomo(na podstawie GW i jej ustaleń)co można bez problemu było znaleźć w sieci(spis członków PO-stkomuny) około połowa ma podstawowe wykształcenie co mija się z ich opowiadaniem o wykształconych. Teraz rozumiem posunięcie pana Michała Sołowowa. Wszak z takimi nieukami z partii obłąkanych trudno coś zrobić konstruktywnego. Zwłaszcza w dziedzinie energii jądrowej. Jeszcze sprowadziliby następny kataklizm na Polskę. Zastanawia tylko fakt kto uczył takich tumanów i gamoni. Chodź nie od dziś wiadomo, że nauczycielstwo to od lat ogromna wylęgarnia lewactwa i wszystkiego co chore i nienormalne, to wyjątki się jednak zdarzają.

 8. @PO=Bieda
  @Ku

  Słyszałem o tym, że można czytać bez zrozumienia. Ty wszedłeś na wyższy level – potrafisz również pisać bez zrozumienia…

  Gratuluję

 9. @@@ Masz rację.Mnie polskiemu patriocie to Niemcy szkołę podstawową spalili,za która wy polskie Niemce nie chcecie reparacji.

 10. Że co?

  Nie wiem doprawdy gdzie i jakim cudem pisiorskie trolle ukończyły szkoły podstawowe.

 11. Całe szczęście że POpaprancy mają grad super szpec ,nie zapomnij.inajmy o chwierucie!

Send this to a friend