Informacje

OŚWIĘCIM. Orlen i Synthos chce nawet 4 elektrowni jądrowych w Stawach Monowskich

wizualizacja

W czwartek 15 czerwca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktorów typu BWRX-300 w Stawach Monowskich koło Oświęcimia.

Jak wynika z informacji GDOŚ, łączna wnioskowana moc reaktorów w lokalizacji Stawy Monowskie ma wynosić do 1300 MW, co oznacza budowę do czterech bloków BWRX-300. Jak podał GDOŚ, wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej inwestor wystąpił również o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

wizualizacja

Stawy Monowskie koło Oświęcimia to jedna z siedmiu potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE. Pozostałe to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz bliżej niesprecyzowane okolice Warszawy. Reaktory planuje zbudować tam Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – spółka Orlenu i Synthosu.

Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r.

wizualizacja

Zobacz także:

OŚWIĘCIM. Więcej o małym atomie i szansie na tysiące nowych miejsc pracy

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. Na pewno mają powstać cztery elektrownie? Może cztery bloki energetyczne?

 2. Oby jak najszybciej to powstało.Społeczenstwo ma dość utrzymywania nierentownych kopalń i nienażartych kasy ryli.

 3. Do wredny
  Zgadza się – jestem prawdziwym. Dlatego księdza który skrzywdził dziecko nazywam po imieniu czyli zwyrodnialcem, pojebem i człowiekiem któremu należy jaja wkręcać w imadło i patrzeć jak mu gały wyłażą na wierzch . A nie jak hochsztapler z Torunia który mówi że ksiądz krzywdząc dziecko- popełnia grzech i tyle.

 4. Policjant…… nie ujmując tym prawdziwym, rzeczywiście z ciebie policjant.

 5. do @5 gwiazdek PO
  O przepraszam… potrafię inaczej ale o fanatykach inaczej się nie da!!! A jak ci się nie podoba to nie czytaj ćwoku Pisow-yj

 6. Tusk sieje nienawiść??!! Naprawdę?. A to Tusk nazywał obywateli czerwoną zarazą a kobiety aborcyjnymi prostytutkami. Nie glosujjj. j Pierdole ciebie i twoją rodzinę

 7. Tusk I jego ekipa coraz skuteczniej sieją nienawiść, bo chyba Ci ludzie nic innego nie potrafią zobaczymy jakie zbiorą żniwo, ale Polacy to dumny i mądry naród I odpowiednio to oceni.Na takiej narracji i ciaglych kłamstwach daleko nie zajedziemy ,przykre to i niestety po raz pierwszy na PO nie zagłosuję ją i moja rodzina !

 8. Do cholery jasnej gdzie jest jakiś moderator odpowiedzialny za to co tu się wypisuje i publikuje? Czy boi się jakiegoś pseudo „policjanta” gdy ten pisze (cyt.) o ” wyjebywaniu” i „PiS-owskich pojebach”?. Fakt że ten osobnik inaczej nie potrafi i obnaża swój niski poziom intelektualny i rynsztokową kulturę osobistą jak większość tych co na marszu 4 czerwca z gęb nie mytych potrafili wydobyć tylko dwa słowa :”***** PIS” wcale mnie nie cieszy, bo to co tu się pisze czytają też nieletni. I pomyśleć że taki sort kategorii „Z” miałby po najbliższych wyborach sprawować w tym kraju władzę i wyznaczać normy kultury w społeczeństwie oraz poziom w merytorycznej dyskusji…. Przerażające! Nie pozwólmy im na to!!! A ten „policjant” to chyba z 13 posterunku

 9. Ktoś napisał że średnie zarobki z tej dziedziny to 5tyś euro.
  To Synthos czeka wiele wizyt w północnej koreji w ramach rekrutacji pracowników na te stanowiska.
  Bo za to co oni proponują pracownikom to na innych stać ich nie będzie.

 10. Do Q
  Nic nie brałem i nie jestem na nic,yim pasku. Pisiory nawet normalna elektrownie w Jaworznie potrafili dwa razy zjebac bo w swoich prostych jak budowa cepa łepetynach nie potrafili pojąć ze w nowoczesnym bloku energetycznym nie da się palić gównianym zasiarczonym weglem jaki Sasin dostarczał do elektrowni. Oni zjebaliby nawet ręczną sieczkarnię a co dopiero mówić o elektrowni atomowej

 11. Czy ktoś zastanowił się dlaczego te reaktory nie mogą powstać po drugiej stronie soły

 12. Nie będzie żadnej ( ych) elektrowni atomowej w Polsce dopóki u władzy są Pisowski-e pojeby!!. Sojusznicy dysponujący technologią nuklearną doskonale wiedzą że Pisowscy patokatoliccy fanatycy na czele z człowiekiem za to odpowiedzialnym – Sasinem nie gwarantują w żadnym wypadku bezpieczeństwaaaa!!! podczas użytkowania technologii atomowej i mogliby wyjebać w powietrze pół ziemi!!. Oni wiedzą że Dać Pisiorom atom to tak samo jak dać atom Islamskim talibom.

 13. Oby jak najszybciej i jak najwięcej. Im czystsza energia w mieście tym lepiej. No i miejsca pracy, raczej wysoko wykwalifikowane. Raczej dobry plan na rozwój, spora szansa na wyjście na plus.

 14. No nie wiem. Czarnobyl głęboko tkwi w pamięci. Tym bardziej, że dzieci, które dorastały w tym czasie zmagają się z chorobami tarczycy. Ludzie znowu zaczną uciekać z Oświęcimia. Trochę pustych mieszkań już jest, a po wybudowaniu elektrowni może być jeszcze więcej.

 15. A co ze zdaniem lokalnych społeczności ??? Ich już to nie interesuje ??? Mieszkańcy Dworów, Monowic i okolicznych przysiółków, CO WY NA TO ???

Send this to a friend