Informacje

OŚWIĘCIM. Reaktor atomowy w firmie Synthos w Stawach Monowskich

Teren firmy Synthos w Stawach Monowskich został oficjalnie wskazany, jako potencjalna lokalizacja jednego z pierwszych małych reaktorów atomowych SMR w Polsce.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej ogłosił pierwsze wstępne lokalizacje dla reaktorów SMR w Polsce. Zastrzegł, że miejsca te będą musiały być poddane trwającym ok. 2 lat badaniom.

Pierwszymi potencjalnymi lokalizacjami mają być Włocławek, Ostrołęka, Kraków – Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna, Stawy Monowskie oraz okolice Warszawy.

Wstępne lokalizacje kolejnychreaktorów mają być znane pod koniec roku, podał Obajtek na konferencji prasowej poświęconej realizacji planów Orlenu co do rozwoju technologii SMR. Łącznie w 2023 roku Orlen chce podać 20 potencjalnych lokalizacji.

PKN Orlen oraz Synthos planuje uruchomić pierwszy SMR w Polsce na przełomie 2028 i 2029 roku.

Wspólnie z naszym partnerem przeprowadziliśmy analizy, które doprowadziły do wniosku, że technologia GE Hitachi jest technologią najbardziej zaawansowaną jeżeli chodzi o mały reaktor jądrowy. Nie tylko my wybraliśmy tą technologię, tę technologię wybrali również Kanadyjczycy i Amerykanie. Reaktor BWRX-300, który powstanie w Polsce, będzie drugim reaktorem na świecie. Pierwszy obiekt powstanie w Kanadzie w Darlington – powiedział Daniel Obajtek.

 

Ponadto, dziś w Ambasadzie USA, podpisano również list intencyjny pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a EXIM Bank oraz DFC w sprawie możliwości wsparcia łączną kwotą 4 mld dol. budowy dwóch pierwszych bloków z reaktorami BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy.

 

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy. GEH – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

31 komentarzy

 1. Tak, asie. Szczepionki powodują autyzm. Reptilianie są wśród nas. Ziemia jest płaska.

 2. Kiedys duzo spozywalem co2 razem z pepsi, czasami mimeralna i to z butli, a dalej zyje…bywalo, ze lykalo sie nawet „wysokonasycona”…

 3. Ja uważam, że ta konferencja to fejk… Nie było na niej chlebusia i Iwonki więc jest nieważna….😅

 4. „Jakim gnojem trzeba być, aby twierdzić, że CO2 jest szkodliwe”? Proponuję więc asie, abyś pociągnął sobie z parę łyków co2 z butli i udowodnił nam, że co2 wcale nie jest szkodliwe.
  Jaki napis wybierasz na nagrobku? „Tu spoczywa As, co się co2 nie kłaniał? R.I.P.

 5. Kto nie chce CO2? Banksterscy komuniści. Jakim gnojem trzeba być, aby twierdzić, że CO2 jest szkodliwe. NIE CHCEMY CO2.W czyim imieniu ten coś się wypowiada???

 6. Wszyscy zamykają reaktory, my budujemy, wszyscy wycofywali się z świateł w dzień, my wprowadzaliśmy, krajem rządzi ciemnogród Kaczora i moherowe berety, to jakaś masakra

 7. Nie jest niebezpieczne. We Francji 3/4 energii pochodzi z atomu, od prawie półwiecza.
  Załóżmy, że jest noc i nie wieje wiatr. Nie istnieją technologie do magazynowania tak wielkich ilości energii. A zanim nie zostaną wynalezione i jeśli nie chcemy co2, pozostaje tylko atom.

 8. Nie w tą stronę. Nie atom. To niebezpieczne.
  Nic się ludzie nie uczą na błędach.

  Farmy fotowoltaiczne, to jest energia przyszłości.
  Jak można się nazywać Orlen Synthos GREEN ENERGY? Toż to kłamstwo w biały dzień!

 9. Niech już teraz PJCH załatwi z Sołowowem tani prąd dla miasta,by potem nie gonić po Prokuraturach z donosami na polski Tauron S.A.🤪

 10. Na profilu salon24 na YT jest dyskusja o tym zagadnieniu. Wśród gości prezes Synthosu, który jednoznacznie wskazuje, że otrzyma przede wszystkim ciepło do produkcji. Energia elektryczna pewnie jak do tej pory, jako odpad.

 11. Jak znam życie, prezydent Oświęcimia znów przepuści świetna okazję i winą obciąży lokalnych radnych z PiS 🌈⚡️☃️

 12. @ czysta energia Zaczyna się. Już zlecenie uwalenia. Postaw sobie w Monowicach 150 wiatraków 2,5 MW plus magazyn energii. Ceny działek wzrosną. Ewentualnie odłącz się od prądu.

 13. Jest już sukces. Działki w Monowicach właśnie potaniały o 1/3. Dalsza rozbudowa budownictwa OTBS na starych stawach jest nieopłacalna. Monowice to jeszcze dzielnica miasta.

 14. @ Albert To jest właśnie niejasne. Czy reaktor będzie postawiony do generacji ciepła systemowego czy do produkcji energii elektrycznej.

 15. To jest bardzo dobra informacja. Jeśli tylko uda się wygrać w tym wyścigu, to Oswiecim dołączy do elitarnego grona miast atomowych. Tutaj prosiłbym aby wypowiedział się jeszcze starosta Andrzej S., jako wybitny specjalista od dostarczania mieszkańcom ogrzewania systemowego. Czy będzie taniej?

 16. @ckm W Oświęcimiu większość ma ciemny elektorat Chwieruta i to o nim pisałem. To ten ciemny elektorat Chwieruta wraz z zainteresowanymi biznesmenami uwalili spalarnię.

 17. @NVX Wyjdzie, wszyscy będą przeciw. Zaraz będą manifestacje urzędów i szkół.

Send this to a friend