Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Wśród dzikich plemion Etiopii

24 marca 2021 roku o godzinie 18:00 odbędzie się trzydzieste – z cyklu podróżniczych „Spotkań przy globusie” – online w formie transmisji na Facebooku Oświęcimskiego Centrum Kultury – spotkanie z Michałem Szulimem – pt. „Wśród dzikich plemion Etiopii”.

Zapraszamy w podróż w zupełnie egzotyczny zakątek świata.

To tutaj znajduje się pewna niezwykła pustynia z lawy, będąca najgorętszym miejscem na ziemi, stąd także wywodzi się kawa, którą pija się z solą i masłem. Ale podczas spotkania poznamy też z bliska najbardziej dzikie plemiona świata i będziemy świadkami pewnej dziwnej ceremonii pasowania chłopca na mężczyznę… Posłuchamy też o plemieniu, w którym do dzisiaj wykonuje się szokujące zabiegi inicjacyjne dziewcząt. Dowiemy się też jak smakuje sfermentowany naleśnik i poznamy historię najstarszego człowieka na ziemi.

Michał Szulim…
– autor książek „Miejsce za miejscem”, czyli podróże małe i duże” (2017) oraz jej kontynuacji (2019)
– wokalista zespołu PLATEAU, z którym nagrał 6 płyt i zagrał blisko 900 koncertów
– podróżnik, dziennikarz Radia Dla Ciebie
– współpracownik pisma podróżniczego „All Inclusive”
– twórca bloga www.MiejsceZaMiejscem.pl

 

OCK Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

 1. Znający dorobek Ryszarda Kapuścińskiego, do których Hotin zapewne nie należy, wiedzą, że chodzi tu o Haile Selassie, kontrowersyjnego cesarza Etiopii.

  „Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król królów Etiopii”- tak w tłumaczeniu na język polski brzmiał pełny tytuł tego cesarza.

  Równie barwny i równie kontrowersyjny jak on sam… Z jednej strony próbował wprowadzić swój kraj w dwudziesty wiek, zakazując niewolnictwa i dając mu pierwszą w historii konstytucję. Z drugiej strony, wytykano mu traktowanie kraju jak prywatnej własności, utrzymywanie feudalnych stosunków czy dawanie pożywki korupcji.

  Kres panowaniu cesarza Hajlie Selassie położył w roku 1974 pucz wojskowy, wspierany przez komunistów.

  Warto też wspomnieć o związkach cesarza z Polską. W kraju nad Wisłą złożył wizytę w 1964. Cesarz odwiedzał m.in. Kraków i Oświęcim. Jeszcze wcześniej, bo w 1930 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 2. Drogi Hotinie,
  Polska gospodarczo jest obecna w Etiopii, ponieważ Etiopia jest wielkim rynkiem, perspektywicznym i interesującym. Etiopia jest krajem bardzo szybko rozwijającym się, co dostrzegł Prezydent Andrzej Duda, odwiedzają Etiopię w 2018 r. celem nawiązania jeszcze bliższych kontaktów godpodarczych.
  Odwidziłem ten kraj i widziałem pracujące tam firmy polskie.
  A przy okazji Hotinie, proszę opowiedz, jak nazywał się cesarz Etiopii i kiedy odwiedził on Oświęcim, witany przez jego mieszkańćow na dworcu kolejowym PKP, czekam na odpowiedź,
  która będzie też zapewne interesująca dla innych Czytelników tego potalu.

 3. My,mieszkańcy Oświęcimia już tam podobno też jesteśmy z powodów oczywistych.Nic o nas bez nas.

Send this to a friend