Informacje

OŚWIĘCIM. Wigilia oświęcimian na Rynku Główny 2019

To jeden taki dzień w roku, kiedy oświęcimianie spotykają się na rynku, by połamać się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Grupa Oświęcimianie Oświęcimianom przy współpracy z Urzędem Miasta Oświęcim zaprasza mieszkańców na 12. Wigilię Oświęcimską. Świąteczne spotkanie odbędzie się w niedzielę, 22 grudnia o godzinie 16, na Rynku Głównym. W ten niepowtarzalny niedzielny wieczór spędzony przy blasku miejskiej choinki będzie też czas na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz degustację świątecznych potraw. Mieszkańcy, którzy przyjdą na rynek będą mogli zabrać Betlejemskie Światło Pokoju, które dostarczą do Oświęcimia harcerze z Hufca ZHP Oświęcim. Warto więc przynieść ze sobą lampiony, świeczki.

Organizator główny:
Grupa Oświęcimianie-Oświęcimianom

Współorganizatorzy:
Urząd Miasta Oświęcim
Ochotnicza Straż Pożarna w Oświęcimiu
Oświęcimskie Centrum Kultury

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. To co tu piszę jest oparte tylko na moich doświadczeniach ,i dalej twierdzę że sektor usług prawnych jest mocno oderwany od polskiej rzeczywistości ,a tym samym bezuzyteczny dla zwyklego obywatela. Tym samym nie dziwi milczące raczej, poparcie spoleczne dla działań PIS-u.
  Niestety ,nie mam złudzeń , jest to tylko próba zastąpienia jednej grupy przez drugą .
  Szanowni państwo, aferę bana—sia utajniono na 70 lat !!!
  Z drugiej strony jeśli w Polsce zgubisz dowód osobisty,to bardzo prawdopodobne że rano obudzisz się z niespłacalnym kredytem na głowie. I dokąd po pomoc? Do prawników? Żarty!.

 2. @ stefanB
  Kilka razy już czytałem Twoje wypowiedzi i dotychczas nie miałem do nich zastrzeżeń ale to co dzisiaj przeczytałem można opatrzyć tylko jednym komentarzem. Takiego steku bzdur dawno nie czytałem. Ty się chyba zatrzymałeś w czasie. Problem z dostępem do zawodów prawniczych był przed 2006 rokiem po czym nastąpiło otwarcie zawodów prawniczych i obecnie corocznie kilka tysięcy adwokatów lub radców kończy aplikację. W każdym dużym mieście ale także w Oświęcimiu na prawie każdej ulicy w centrum miasta jest po kilkanaście kancelarii prawniczych. Wiele z nich ledwo ciągnie bo jest oczywista „nadprodukcja ” prawników. Skutkiem tego jest że ok. 15-20% adwokatów nie wykonuje swego zawodu bo nie jest w stanie się z niego utrzymać. Sam jestem prawnikiem i bez jakichkolwiek koneksji rodzinnych ukończyłem aplikację podobnie jak olbrzymia większość moich znajomych. Teraz wykonuję inny zawód prawniczy ale miałem w swojej karierze epizod sędziowski i z całą pewnością to wyłącznie moje kwalifikacje zdecydowały o tym że ten zawód przez mogłem wykonywać.
  Co do cen usług to po pierwsze, są ustawowe stawki. Po drugie, w każdy zawodzie wysokiej klasy specjaliści są należycie wynagradzani (a takim są z pewnością adwokaci, radcy, notariusze po 7 latach nauki zawodu). Po trzecie, konkurencja wbrew temu co ktoś napisał jest olbrzymia i każdy znajdzie prawnika odpowiedniego do swoich możliwości finansowych. Nie daję niestety gwarancji że ten najtańszy będzie najlepszy.

 3. Ps. precedensy są po to by był porządek. W ten sposób jeden sędzia nie podważy już raz wydanego wyroku w takiej samej sprawie. W Ameryce. A w Polsce ? Tradycyjnie, jak kto chce…

 4. Jako rzemieślnik wierzę w „niewidzialną rękę rynku”. Oczywiście to nie dotyczy samych sędziów. Ale jeśli nie będzie się szarpać tematu to nic tu nigdy się nie zmieni…

 5. Wysokie ceny powiadasz. Nie wiem, w życiu miałem kontakt tylko z notariuszem i racja, odniosłem wrażenie, że cennik miał niewspółmierny do zaangażowania, wkładu pracy i poświęconego czasu. To dlaczego nie można odgórnie stawek tych obniżyć? Kwestia jednej prostej ustawy czy rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Dlaczego więc Ziobro nic nie robi w tej sprawie? Bo ma to gdzieś. kompletnie go nie obchodzi, czy obywatele są obdzierani z pieniędzy, czy nie.
  Z adwokatami jest rzecz trudniejsza, jakiekolwiek byłby ustalone cenniki usług, ludzie i tak będą płacić w kopertach więcej, aby pan adwokat bardziej się postarał. Można oczywiście napuszczać na adwokatów policję, ale nie bardzo wierzę w powodzenie. Rozwiązaniem tego wszystkiego byłoby danie więcej swobody sędziom, aby orzekali zgodnie z logiką, zdrowym rozsądkiem i poczuciem sprawiedliwości, bez oglądania się na sofistyczne popisy adwokatów. Może tak.
  Kompletnie nie znam się na stosowaniu prawa w Stanach Zjednoczonych, ale zdaje się, że honoraria lepszych kancelarii są jeszcze bardziej astronomiczne niż w Polsce. I mają te swoje porąbane precedensy. Natomiast sędziowie są tam niezależni od władzy wykonawczej nieporównanie silniej niż u nas. Sędzia badający aferę Watergate, choć z przekonania republikanin, wierzył jednak że musi orzekać niezawiśle, co zastosował w praktyce i czym doprowadził Nixona do rezygnacji z urzędu. W Polsce pisowskiej będzie to niemożliwe.

 6. Na podobnej zasadzie mógłbyś krytykować lekarzy – ponieważ ich dzieci znacznie częściej zostają medykami, parę innych takich zawodów też by się znalazło.
  Prawo jest w Polsce (chociaż pewnie nie tylko) przesadnie skomplikowane i przez to niezrozumiałe dla zwykłego zjadacza chleba. Ale co stoi na przeszkodzie aby je uprościć? To już nie wina sędziów, tylko polityków, głupie prawo stanowiących. Istnieje wiele sposobów na reformę systemu sprawiedliwości. Lecz to co robi pis, jest tego karykaturą, polegającą na wymianie sędziów doświadczonych na lizusów i karierowiczów o niskich kwalifikacjach (vide mgr Julia Przyłębska, która została prezesem Trybunału Konstytucyjnego ponieważ smacznie gotowała Kaczyńskiemu obiadki). Czy w wyniku tej „reformy” terminy w sądach uległy skróceniu? Jeszcze się wydłużyły. Czy poprawiła się jakość orzecznictwa? Żarty. Jeśli tak to o co w tym wszystkim chodzi? Proste – o uzyskanie większej kontroli nad obywatelami, zwłaszcza tymi niepisolubnymi i uzyskanie dla swoich działaczy faktycznej bezkarności.
  Przy okazji: właśnie niezauważalnie dla obywateli nastąpiła reforma Państwowej Komisji Wyborczej, teraz już całkowicie zdominowanej przez nominatów pis. Jak myślisz, ciekawe dlaczego?

 7. @Gregor, może powtórzę, kiedy dostęp do zawodów prawniczych będzie tak samo powszechny jak np. w stanach, pierwszy pójdę bronić wolnych sądów.
  Tymczasem jest to zamknięta kasta zaciekle broniąca swojego status quo, czego znakiem jest to że my zwykli ludkowie nawet w największej biedzie ,kłopotach prawnych po adwokata dzwonimy dopiero na sam koniec,często za póżno. Wysokie ceny usług wszelkich radców,adwokatów czy notariuszy, dużo za wysokie, są powodowane brakiem konkurencji na rynku usług prawniczych.Braku konkurencji z powodu trudnego dostępu do zawodu , a ten stan jest utrzymywany sztucznie przez grupę najbardziej zainteresowanych. Prościej chyba już opisać się tego nie da…

 8. Ale bzdety czysto z tvn24,od 4 lat ta sama postkomunistyczna sieczka.

 9. @stefan – wiesz to z własnego doświadczenia, z plotek, czy tylko z tvpinfo? Tu nie chodzi o to, czy sędziowie dostana pstryczka w nos, tylko o rzecz znacznie ważniejszą: praworządność w naszym kraju. Jeśli nawet jest tak jak piszesz, sędziowie – jakkolwiek by nie byli – stanowią ostatnią zaporę przed autorytarnymi zapędami rządu. Praktyka Węgier czy Turcji wskazuje, że można wygrać wybory, ale potem wykorzystując aparat władzy doprowadzić do sytuacji, w której demokracja stanie się fasadą. Teraz wystarczy tylko, że pis nie udzieli koncesji tvn, przyciśnie finansowo tych kilka opozycyjnych tytułów prasowych i rozdając pieniądze w plusach, wsadzając do paki wrogów ludu oraz mając w ręku całość propagandy będzie mogło rządzić w nieskończoność.

 10. @Anonim, bardzo chętnie przyjdę , ale tylko wtedy gdy w tym kraju dostęp do zawodów prawniczych zostanie uwolniony. W przeciwnym razie to tylko niepotrzebna strata czasu i energii.
  Człowiekowi z poza „kliki” obojętne co się teraz z nimi (patrz:najbardziej zainteresowanymi) będzie działo…

 11. P.Agato; wstyd zabierać głos pisząc bzdury, trzeba zmienić ustawienia klawiatury.

 12. Czy dzisiaj (1ß.12) nikt nie przyjdzie o dodzinie 18:00 poprzeć sędziów? Dlaczego nie ma zadnych informacji?

 13. Racja Agata. Miasto się dusi w gigantynym smogu, a tu cisza. Nie wiedzą czy nie chcą o tym pisać?

 14. Głupoty piszecie. Ta wigilia na rynku jest super. A dlaczego portal nie informuje o gigantycznym smoku w całym powieści? To najważniejsza informacja dla mieszkańców.

 15. duma czy bzdura raczej , bo oczywiste patent na karierę Krama i spółki , byłych sb , jak pływalnia

 16. Bo już po wyborach samorządowych. Jacy ci ludzie naiwni. Ale nie martw się – jarmark, wróci za 2 lata.

Send this to a friend