Informacje

OŚWIĘCIM. W szpitalu otwarto nowoczesne centrum diagnostyczne

Funkcjonujące dotąd w różnych częściach Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu pracownie specjalistyczne wreszcie znalazły się w jednym miejscu – Centrum Diagnostycznym. To ogromne ułatwienie i poprawa komfortu dla pacjentów. Rok po wbiciu symbolicznych łopat przez powiatowych włodarzy, dziś, 10 maja obiekt został uroczyście otwarty.

W otwarciu podwojów Centrum władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali starosta Andrzej Skrzypiński,  wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Stawili się także radni powiatowi na czele z wiceprzewodniczącym rady Piotrem Śreniawskim.

Na uroczystości obecny był poseł Marek Sowa, a także małopolscy włodarze – wojewoda Łukasz Kmita i członkini zarządu województwa Iwona Gibas.

Wybudowanie Centrum wraz z konieczna modernizacją części budynku szpitalnego kosztowało blisko 7,5 mln zł. Trzy miliony złotych przeznaczył na ten cel Powiat Oświęcimski. Centrum usytuowane jest przy głównym budynku lecznicy, sąsiadując z izbą przyjęć i SOR-em. Z innymi szpitalnymi obiektami połączone jest windą i przewiązką.

W klimatyzowanym Centrum Diagnostycznym o powierzchni użytkowej blisko pół tysiąca metrów kwadratowych znajdują się pracownie: RTG, USG, mammograficzna, endoskopowa, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Ponadto jest punkt pobrań analitycznych

W skład CD wchodzą także pomieszczenia związane z obsługą pacjentów: poczekalnia, rejestracja, sanitariaty, pomieszczenia związane z obsługą pomieszczeń diagnostycznych (sterownie, kabiny pacjenta, zmywalnia), pomieszczenia socjalne dla personelu, gospodarcze i magazynowe. Wykonawcą inwestycji była firma Wodpol, która wcześniej, także dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Oświęcimskiego, wybudowała szpitalne przewiązki.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie tego obiektu. Przypomniał, że gorącym orędownikiem budowy Centrum Diagnostycznego na szpitalnym dziedzińcu był poprzedni starosta oświęcimski, śp. Marcin Niedziela.

Udanej inwestycji pogratulował wojewoda Łukasz Kmita. Podkreślił, że to strategiczne zadanie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego, a także ościennego, bieruńsko-lędzińskiego.

– To dla nasz szczególny dzień. Chciałbym serdecznie podziękować zwłaszcza dyrektorowi Piechulkowi, któremu należą się ogromne brawa – powiedział na wstępie starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Podobnie jak wcześniej dyrektor, także starosta zachęcał do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, finansowanych z budżetu Powiatu, wykonywanych na sprzęcie, który jest teraz dostępny w Centrum Diagnostycznym.

– To naprawdę nie boli, a może uratować życie – stwierdził starosta.

Włodarz odniósł się także do tragicznych wydarzeń, których ofiarami byli młodzi ludzie.

– Wydarzenia z ostatnich dni, gdzie na oczach dorosłych stracił życie zmaltretowany ośmiolatek, skłania do refleksji. Mamy tworzyć nie tylko nowe pomieszczenia z nowoczesnym sprzętem do ratowania zdrowia i życia, lecz przede wszystkim chronić najsłabszych przed okrucieństwem ze strony dorosłych. W marcu br. dziecko, które nie ze swojej winy znalazło się w wirze politycznych wydarzeń, targnęło się na swoje życie. To wielki wyrzut sumienia właśnie dla nas, dorosłych. Róbmy wszystko, rozglądajmy się dookoła, nie bądźmy obojętni na zło dziejące się w pobliżu, by nie powtarzały się podobne zdarzenia – zaapelował starosta oświęcimski.

W nawiązaniu do słów Andrzeja Skrzypińskiego, dyrektor powiatowej lecznicy powiedział, że z inicjatywy Zarządu Powiatu w Oświęcimiu zatrudniono w szpitalu psychiatrę dziecięcego.

Poseł Marek Sowa podziękował dyrekcji szpitala, że własnym sumptem znalazła środki na podwyżki dla pracowników wynikające z ustawy i które powinien zapewnić ustawodawca.

Zaapelował też do rządzących krajem o zrobienie wszystkiego, by odblokować dla Polski środki europejskie z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki nim można by m.in. modernizować kolejne oddziały szpitalne. A potrzeby liczącego sobie ponad 60 lat szpitala w Oświęcimiu wciąż są ogromne. Konieczna jest m.in. rozbudowa bloku operacyjnego.

Źródło: powiat oświęcimski / zdjęcia: RF

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. A Chwirut bidny stoi pod ścianą. Nie pozwolili biedulkowi przeciąć wstęgi. Ojojoj. I jak tu się pokazać i przyssać do czyjejś inwestycji…

  2. Boryna podparł brodę sękatą, urobioną, pokrytą odciskami dłonią, zmarszczył poorane zmarszczkami czoło i westchnął – kiedy wreszcie wjedzie ten catering ?

Send this to a friend