Informacje

OŚWIĘCIM. W Światowy Dzień Chorego, biskup Roman Pindel odwiedził pacjentów hospicjum

O tym, jak naśladować Jezusa poprzez okazywanie miłosierdzia i pomocy potrzebującym oraz zaufanie w Jego łaskę i mądrość przypomniał bp Roman Pindel, który w Światowy Dzień Chorego, 11 lutego 2024 r., celebrował Mszę św. w kaplicy hospicjum stacjonarnego „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”. Biskup bielsko-żywiecki odwiedził podopiecznych placówki w ich pokojach. Rozmawiał z nimi, modlił się i błogosławił.

Oświęcimskie hospicjum powstało 12 lat temu i jest żywym pomnikiem upamiętniającym wszystkich mieszkańców regionu, którzy w latach 1940-1945 nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Placówka pełni całodobową opiekę paliatywną nad 22 pacjentami, a także oferuje psychologiczne wsparcie rodzinom osób śmiertelnie chorych. O historii i dniu dzisiejszym hospicjum opowiedziała biskupowi prezes Zarządu Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” Helena Wisła. Przedstawiła też swoich najbliższych współpracowników.

W homilii biskup skupił się na historii uzdrowienia trędowatego przez Jezusa. Przypomniał kontekst opisanego w Ewangelii wydarzenia, kiedy trąd był traktowany jako choroba zaraźliwa, a trędowaci byli wykluczeni ze społeczności. Omówił też medyczne aspekty trądu, podkreślając postęp w jego leczeniu dzięki nowoczesnej medycynie.

Analizując biblijną opowieść o uzdrowieniu trędowatego przez Jezusa duchowny wskazał na miłosierdzie Jezusa oraz Jego zdolność do przekraczania granic społecznych i religijnych. „Powinniśmy naśladować Jezusa poprzez okazywanie miłosierdzia i pomocy potrzebującym oraz zaufanie w Jego łaskę i mądrość” – zwrócił uwagę i zaznaczył, że pomoc potrzebującym powinna obejmować również towarzyszenie, zrozumienie i troskę o duchowy rozwój drugiego człowieka.

„Jezus nie tylko uzdrowił trędowatego z jego choroby, ale zatroszczył się o to, by odnalazł się we wspólnocie wiary i osiągnął zbawienie w tej religii, którą wyznawał. Na pewno zaangażowanie w hospicjum daje taką możliwość odkrycia i realizowania wyobraźni miłosierdzia i naśladowania Jezusa, który patrzy dalej niż proszący go trędowaty z Ewangelii dziś odczytywanej” – podkreślił, przywołując termin, którym w swym nauczaniu posługiwał się Jan Paweł II.

Biskup powtórzył, że hospicja są miejscami, gdzie „wyobraźnia miłosierdzia” odgrywa szczególną rolę, a ludzie odchodzący w spokoju są owocem tej posługi.

„Jezus oddał swoje życie na krzyżu, aby uwolnić nas od grzechu i cierpienia. Nasza wiara powinna opierać się na Jego mocy i miłosierdziu” – zaakcentował i zapewnił, że życie ukształtowane przez „ wyobraźnię miłosierdzia” prowadzi do słuchania głosu Jezusa i do niesienia pomocy potrzebującym.

Eucharystię z biskupem celebrowali kapelan oświęcimskiego hospicjum ks. Andrzej Trzop i sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

Po liturgii biskup odwiedził podopiecznych w ich salach. Rozmawiał z nimi i błogosławił.

„Pomnik-Hospicjum” w Oświęcimiu działa od czerwca 2012 roku. Zbudowano je jako hołd dla ludzi, którzy ratowali więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawcy przedsięwzięcia to byli więźniowie niemieckiego obozu zagłady, którzy nigdy nie zapomnieli, że często tylko dzięki pomocy oświęcimian przeżyli wojnę. Czołowym inicjatorem budowy hospicjum był nieżyjący już aktor, reżyser i pisarz, August Kowalczyk, były więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804).

Źródło: Diecezja Bieslko-Żywiecka

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. No co ty on by chętnie przytulił kopertę na mszę za chorych .Darmo by tyle kilometrów nie jechał.

  2. Jego wielebność przywiózł jakiś sprzęt w darze, czy tylko się pomodlił?

  3. Nie podoba mi się zatrzymanie mężczyzny który pluł na krzyż w Białymstoku. Nie podobają mi się komentarze po umorzeniu sprawy wykorzystania seksualnego dziewczyny przez księdza z Tyńca. Ks. Łukasz Wieczorek, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej lubi fiuty. Tak bez związku by rozbawić pana z Białegostoku i panią z Tyńca.

Send this to a friend