Informacje

OŚWIĘCIM. Syn podejrzany o znęcanie nad matką

Chroniąc osoby pokrzywdzone śledczy skutecznie izolują sprawców, którzy stosują przemoc wobec swoich najbliższych.  Przekonał się o tym 52 – latek mieszkający w gminie Oświęcim podejrzany o znęcanie się nad matką. Mężczyzna po zarzutach w asyście policjantów musiał opuścić miejsce zamieszkania,  otrzymał również zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Do zdarzenia doszło w piątek (18.03.2022) po południu w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Oświęcim. Tuż po godzinie 17 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wobec swojej matki wszczął nietrzeźwy  52 – letni syn. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali  74 – latkę oraz jej nietrzeźwego agresora. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że syn stosuje wobec niej przemoc fizyczną, psychiczną oraz groźby karalne.

W związku z powyższym policjanci zatrzymali 52- latka . Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,7 promila alkoholu.

W ciągu kilkunastu godzin funkcjonariusze zebrali dowody świadczące, o tym że 52 – latek od sześciu lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad matką, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu przedstawione zarzuty znęcania. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W niedzielę (20.02.br.) przed południem zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad matką. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Następnie podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Swój apel o przerwanie przemocy kierują  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu, znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03;  telefon komórkowy 510 74 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Sprawca przemocy może zmienić swoje życie zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Czy oświęcimscy policjanci znają przepisy drogowe? Wygląda na to, że nie. Więc informuję panów policjantów, że w strefie zamieszkania obowiązuje zasada prawej ręki. Dlatego pojazd wyjeżdżający z ulicy Świętego Jana Bosko ma pierwszeństwo a nie pojazd jadący od Rynku.

Send this to a friend