Kultura

OŚWIĘCIM. Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

W piątek, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty dokona tego w bazylice Świętego Piotra w Rzymie podczas specjalnego nabożeństwa. Akt ten jest odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na prośbę ukraińskich biskupów i wiernych z różnych krajów świata. Transmisja uroczystości od 17:00 w TVP3.

Uroczystości w Watykanie to odpowiedź na apel biskupów Ukrainy i katolików z całego świata w obliczu trwającej wojny. Do modlitwy o pokój dołączą Kościoły wszystkich kontynentów. Tego samego dnia aktu poświęcenia dokona w Fatimie wysłannik Papieża – kard. Konrad Krajewski.Podobnego aktu zawierzenia dokonywali również wcześniejsi papieże – Pius XII podczas II Wojny Światowej, Paweł VI w trakcie Soboru Watykańskiego II i dwukrotnie Jan Paweł II. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 25 marca 1984 roku na placu świętego Piotra, również w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ostateczny akt zawierzenia wszystkich narodów Niepokalanemu Sercu Maryi zredagował Papież z Polski w oparciu o treści Objawień Fatimskich.

W potwierdzonych przez Kościół Katolickich objawieniach w Fatimie z 1917 roku Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”. Dobrzy – dodała – zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”. Najbliższa inicjatywa Stolicy Apostolskiej jest odpowiedzią na te wezwania Matki Bożej z Fatimy.
Arcybiskup większy Światosław Szewczuk, prymas ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego zareagował na tę zapowiedź mówiąc, że chodzi o „akt duchowy od dawna oczekiwany przez naród ukraiński„, nie tylko od początku obecnej ofensywy rosyjskiej, ale od początku wojny w 2014 roku. „Podczas moich kolejnych spotkań z Ojcem Świętym przekazywałem mu to pragnienie wiernych naszego Kościoła” – zapewniał duchowny.
Transmisja papieskiego nabożeństwa aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca od 17:00 w TVP 3.
Źródło: TVP / foto: Wikipedia

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

 1. Neonazizm i banderyzm żywy na współczesnej zachodniej Ukrainie. Nie musimy cofać się do Wołynia,
  gdzie należałoby poświęcić mogiły wymordowanych tysięcy Polaków/

 2. Hotin w świetnym humorze, rząd znowu zmienia system podatkowy i zabiera ulgę dla klasy średniej. Jak widać więc klasa średnia sfinansuje jeszcze bardziej pasożyta hotina.

 3. @Policjant
  Dokładnie. Purpurowi siedzą cicho i nie wychylają nosa, a później zdziwieni, że coraz mniej wiernych w kościołach, a młodzież to już w ogóle nie ma do nich szacunku.

 4. Aaa to dobre jest. Lepsze niż kabaret. Uśmiałem się do rozpuku A dopiero Putina jak musiało to rozbawic. Może byś coś dziadku leśny dał coś na uchodźców z skarbca w Watykanskich piwnicach zamiast takie pierdoly głosić

 5. @hotin

  Proszę sobie nie schlebiać.
  Pański nick nie jest znany nawet internautom mieszkającym na pańskiej ulicy…

 6. Czy redakcja wie,dlaczego pewien lewak podszywa się pod mój znany w całej Polsce nick?

 7. Skoro Bóg jest wszechmocny to dlaczego dopuszcza do wojny? Ktoś odpowie bo dał ludziom wolną wolę, ale przecież osoba zabijana nie ma wolnej woli… Bóg istnieje? a może jest sadystą?

 8. Wielkie rozczarowanie. Polityka Franciszka przypomina postawę Piusa XII, który jak ognia unikał potępienia zbrodni niemieckich, żeby Boże broń nie wkurzyć Adolfa i nie spowodować zamykania instytucji kościelnych, zamykania katolickich gazet, itp. Może też Pius osobiście się bał. Tylko że właśnie od pasterzy kk wierni powinni oczekiwać jasnej deklaracji potępienia agresorów, na zasadnie nie, nie, tak, tak. Jeśli najwyżsi hierarchowie nie nazywają zła złem, to jakie mają moralne prawo pouczać swoje owieczki i udzielać im rozgrzeszenia?

 9. pieprzenie, niech poświęci parę mld dolarów. Wtedy ludzie uwierzą w cud

Send this to a friend