Informacje

OŚWIĘCIM. Straż miejska testuje elektryczny samochód, liczą że uda się taki kupić

Przez najbliższy tydzień strażnicy miejscy będą jeździć na interwencje nowym samochodem elektrycznym marki Mercedes model eCitan.

W kolejnym tygodniu będzie to samochód Vito. – Straż Miejska wypróbuje dwa nowe mercedesy. Będzie to model eCitan napędzany elektrycznie oraz samochód benzynowy Vito. Dzisiaj do Straży Miejskiej dotarł „elektryk”, kolejny przyjedzie w piątek 26 stycznia. Testy prowadzone są nieodpłatnie – mówi Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej. – Według producenta jedno ładowanie samochodu wystarczy, by przejechać nim 360 km. Dzięki temu, że pojazdy są oznakowane, jak radiowozy strażnicy będą mogli w pełni sprawdzić ich zalety i wady – wyjaśnia. Jak podkreśla testowanie aut to sprawdzian przed zakupem nowego pojazdu. Samochody, którymi dysponuje mają duży przebieg i są mocno wysłużone.

Komendant Joanna Brania liczy, że uda się pozyskać pieniądze unijne na zakup samochodu elektrycznego jeszcze w tym roku, w ramach działań związanych z ochroną środowiska. Miasto przygotowuje wniosek do programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027 w zakresie Ochrony Powietrza, co wiąże się z możliwością pozyskania pieniędzy na wyposażenie do prowadzenia przez straże gminne kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Rozstrzygnięcie planowane jest w czerwcu.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

 1. Zmienić Komendantkę na osobę z dużą wiedzą, doświadczeniem, a strażnicy( bez obaw o mobbing) będą widoczni i bardziej przychylni i pomocni Oświęcimskiemu społeczeństwu!

 2. @ masterkosa
  Tylko na tyle cię stać? Banalne ad personam?
  Żenada.

 3. @czytający w zbożu

  Ten niezręczny moment gdy kolejny raz nie do konca wiesz o czym piszesz a nastepnie zapytany o to w kółko powtarzasz śpiewkę o tlumaczeniu…

  Cały ty.

 4. @masterkosa
  Powtórzę
  Ludziom rozumnym tłumaczyć nie trzeba, bezrozumnym wytłumaczyć nie sposób.

 5. @czytający w zbożu

  No nie dąsaj się już tak bardzo. Nie próbuję cię obrażać (gdybym chcial to zrobić to gwarantuję, że nie mialbyś wtedy wątpliwości). Chciałem zwrócić twoją uwagę na fakt że w sprawach dla ciebie ważnych możesz możesz występować samodzielnie.
  Zachęcam cię również do czytania własnych komentarzy przed ich opublikowaniem. Wyjdzie ci na dobre.

  PS.
  Ustawa Prawo o ruchu drogowym obowiazuje na terenie całego kraju. Co najwyżej nie wszędzie jest przestrzegana. Jeśli widzisz wykroczenie to łap kamerę, filmuj i wysyłaj na policję i straż miejską. Nie będziesz się musiał zastanawiać czy mają co robić.

  PS. Wyjaśnij co miałeś na myśli pisząc o „prawidłowości postoju pojazdów” bo póki co żaden obowiązujący przepis nie definiuje takiego pojęcia.

 6. Lubię strażników i mam Wasze upierdliwe docinki pod ich adresem w du..m poważaniu 🙂

 7. abi… czy Wiesz, że ławeczkę na pętli Kamienic wywalczył właśnie były dzielnicowy SM Stare Stawy. Zrobił to dla starszych ludzi, którzy czekają na autobus. Mnóstwo ludzi z niej korzysta w tym osoby niepełnosprawne. Sam pewnie na niej siadasz jak masz „zadyszkę” i popijasz tam piwko, jak więszość młodych gniewnych. SM jeżdzi tam bo mieszkańcy mają za nic znaki drogowe w tym zakaz ruchu, ktory tam stoi i wjeżdżają „podziwiać” budowę nowego mostu opalać się nad Sołą, a wieczorami na dym..ko. Skąd to wiem, bo jeżdżę tam na ryby.Panowie z SM nakładać tam proszę mandaty nie mniejsze niż 500 zł, to się szybko uzbiera duża kwota na nowy radiowóz!!!

 8. @ masterkosa
  Nie pojąłeś sensu pytań, które zadałem?
  Tak mi (nie)przykro.
  Ludziom rozumnym tłumaczyć nie trzeba, bezrozumnym wytłumaczyć nie sposób.
  Twoja próba obrażenia mnie jest równie prymitywna jak twoje wcześniejsze pyskówki.

 9. @czytajacy w zbożu

  Nie umniejszaj sobie i uwierz w siebie. Ty również możesz zadać pytania strażnikom. Jeśli się wstydzisz zrobic to osobiscie to masz do wyboru jeszcze np. e-mail lub drogę pisemną.
  O ile mogę coś zasugerować to swoje pytania ułóż tak żebyś sam wiedział o co pytasz. To sporo ułatwi temu kto będzie na nie odpowiadał.

 10. @ malpiszon
  Cóż, ty znowu przemawiasz językiem miłości. Ja to ty malpisynu.

 11. Proponuję na ustawić im na lato dwie leżanki na pętli na Kamieńcu, mogą dojeżdżać tam autobusem. A co do propozycji xx-a to uważam, że jest sensowna również dla policji.

 12. A gdzież głos wszechmyślącego małpiszona?

  A tak przy okazji.

  Skoro już widzimy świadectwo istnienia straży miejskiej (co najmniej jednego „funkcjonariusza”), to
  może ktoś z tych, co mogą zapyta:
  1. Jakiś czas temu, również w Oświęcimiu, był ogłoszony alert smogowy 3 stopnia, czy heroiczni strażnicy wykonali działania określone w obowiązujących przepisach?
  2. Czy brak informacji w mediach o działaniu hmm strażników oznacza, że nie robią nic ważnego, istotnego, czegoś, czym mogliby usprawiedliwić wydawanie pieniędzy podatników?
  3. Kiedy, na początek, na Starym Mieście zacznie obowiązywać prawo o ruchu drogowym, w zakresie prawidłowości postoju pojazdów?
  To ostatnie pytanie jest szczególnie istotne w kontekście „arcymądrego” oznakowania Osiedla RTM Pileckiego.

  Tak z innej beczki:
  Zachwycające doprawdy jest to jak wielu komentujących i tu i na facebooku nie jest w stanie zrozumieć różnicy pomiędzy testowaniem a zakupem, który ma być (o ile do niego dojdzie, bo przy potencjale wodza oświęcimskich strażników, śmiem wątpić) finansowany ze środków zewnętrznych

 13. Czy nie ważniejsza byłaby podwyżka dla pracowników? W tym straży miejskiej?

 14. Rowery niech im kupią. Może wtedy „strażacy” będą bliżej obywateli. No i może przestaną niszczyć samochodem alejki w parku na Kamieńcu.

 15. Każda formacja siłowa, powinna mieć korzystać z pojazdów niemieckich producentów.

 16. I tak będzie tańszy niż Izera której rząd nie zdążył wdrożyć do dprodukcji przez ostatnie 8 lat.

 17. Każdy pisze że najdroższy i niemiecki i wogóle ale to tylko świadczy o tym że kompletnie nie interesuje się rynkiem, cenami i ofertą. Auto składane w PL? Które? VW? Ktoś czytał ile kosztuje VW albo Peugeot? Ja ze swojej strony proponuje Wartburga e353W z napędem hybrydowym made in DDR. Niemiecki, dobry, sprawdzony, elektryczny, tani i żaden z malkontenów nie powie że luksusowy – a co najważniejsze dla Polaka, nie będzie powodu do zazdrości bo to narodowa cecha.

 18. Zamiast podwyżek dla straży miejskiej, będzie samochód elektryczny. Brawo.

 19. Ponieważ trzy rozruszniki miasta Oświęcim nie dają możliwości skomentowania, korzystam z tego miejsca. To jest pomysł na rozruch miasta, Elon Musk będzie w Oświęcimiu, zaproście go do Haberfelda na piwo i powiedzcie mu że ratujecie miasto przed najazdem popleczników Tuska. Wesprze was paroma miliardami i po temacie. Prawnuki prezydenta miasta nie podniosą się po tym.

 20. nie jest żadną tajemnicą do czego służą samochody w straży miejskiej. Transport pijanych do izby wytrzeźwień i wożenie się po mieście nie wymaga takiego sprzętu

Send this to a friend