Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Spotkanie z Karolem Wójcickim i wszechświatem

W prosty sposób potrafi wytłumaczyć skomplikowane zasady kierujące (się) wszechświatem. Karol Wójcicki będzie gościem spotkania organizowanego 22 października (piątek) o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Wstęp wolny.

Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpejdżu „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

– Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik, laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową – przypomina dorobek Wójcickiego Agnieszka Tracz z oświęcimskiej biblioteki.

Prowadzi warsztaty i szkolenia z odkrywania sekretów nocnego nieba i sposobów ich ujęcia na fotografii, spotkania i wykłady z obserwacją nieba i kosmicznymi opowieściami, a także wyprawy do Arktyki na polowania na światła północy, czyli zorzę polarną.

Spotkanie z Karolem Wójcickim w oświęcimskiej książnicy jest realizowane w ramach projektu „Biblioteka na wyciągnięcie myszki – szkolenia dla bibliotekarzy powiatu oświęcimskiego”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Działanie jest organizowane również w ramach obchodów roku 2021 rokiem Stanisława Lema i setnej rocznicy jego urodzin.

MBP

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend