Kultura

OŚWIĘCIM. Ruszyła adaptacja tuneli pod Zamkiem

Tunele pod wzgórzem zamkowym to nieznana część historii naszego miasta. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII/XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940-44, w czasie II wojny światowej.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu planuje w połowie 2020 roku udostępnić tunele dla zwiedzających w ramach realizacji projektu Interaktywnej Trasy Historycznej. Celem stworzenia trasy jest upowszechnianie wiedzy na temat pierwszej wojny światowej jako polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Piłsudskiego. Motywem wiodącym organizującym całą trasę jest przyswajanie historii poprzez aktywny udział zwiedzającego w prezentowanych wydarzeniach, swoiste współuczestnictwo, zapewnione dzięki interaktywnym narzędziom ekspozycyjnym.

W ramach projektu rozpoczęły się już z prace związane z aranżacją tuneli pod zamkiem.

Zostały także nakręcone sceny do filmu, który będzie krótkim wprowadzeniem do ekspozycji.

Przedstawia on oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Głównymi bohaterowie są – dziadek Antoni Kruczała, murarz, uczestnik bitwy w 1866 r. oraz jego wnuk Ignacy Kruczała.

W początkowych scenach filmu poznamy informacje o przyczynach wybuchu I wojny światowej….. A co dalej? Tego Państwo dowiecie się już niedługo, zapraszamy w 2020 roku do uczestnictwa i aktywnego poznawania historii naszego miasta dzięki Interaktywnej Trasie Historycznej.

Muzeum Zamek

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend