Kultura

OŚWIĘCIM. remont wieży z posągiem Chrystusa

Jeszcze w tym miesiącu zakończy się remont wieży z posągiem Chrystusa Króla na Zakładzie Salezjańskim, który powstał w 1901 roku. Inwestycję wsparło miasto Oświęcim przeznaczając na ten cel 30 tys. zł. Umowę o dofinansowaniu prac konserwatorskich i budowlanych podpisali: ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Salezjańskiego im. ks. Bosko i prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Problemy z budowlą pojawiły się w sierpniu 2018 roku. Wtedy odspoiły się fragmenty zdobień i wątku ceglanego wieży spadając obok wejścia do zakładu od strony boiska. Po wstępnych oględzinach okazało się, że konieczny jest gruntowny remont, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom, pracownikom szkoły oraz gościom zakładu. Dodatkowo w tym roku podczas lipcowej burzy od figury Chrystusa Króla został oderwany krzyż, który uszkodził również rynny na wieży i dach pod wieżą.

Renowacja kosztowała ponad 277 tys. zł. Została też dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości blisko 130 tys. zł.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Czy kościół jest zabytkowy, czy raczej jest to stuletnia neogotycka podróba? W sumie chodzi mi o to jak wiele ze średniowiecznych murów klasztoru Dominikanów zostało, a ile wyburzyli i zbudowali na nowo Salezjanie. Wie ktoś?

 2. Tu pieniądze poszły na renowację zabytkowej figury,będącej częścią naszego miasta. Ale żeby ją zobaczyć trzeba choć na chwilkę „oderwać wzrok od ziemi”. To taka przenośnia literacka. Tu ukłon w stronę nszej Noblistki…

 3. Jak można wydawać pieniądze z podatków obywateli na tych co ich nie płaca mało cały czas doją -jest tyle możliwości zrobienia cos dla mieszkańców -chociażby kąpielisko z plażą na lato itd.

 4. Coś ci się pochrzaniło. To trollka Katarzyna insynuowała że kamienica na Planu Kościuszki należy do miasta i OTBS ma z nią coś wspólnego. A kamienica jest własnością prywatną, lecz do obowiązków inspekcji budowlanej należy dbałość o bezpieczeństwo obywateli. Nie ma przepisów prawnych aby właścicieli zmusić do działania? Czy nie można walić im mandatów jednego po drugim?

 5. „Żarcik” się nie udał panie Spostrzegawczy, bo kamienica na rogu jest własnością prywatną a nie OTBS

 6. @Gregor

  A jak. Zawali się to OTBS wstawi tam jakąś gustowną „plombkę”. Przecież mamy tych zabytków od cholery.

 7. Szanowny powiatowy i wojewódzki inspektorze nadzoru budowlanego – co z kamienicą na rogu Placu Kościuszki i Dąbrowskiego? Nic nie da się zrobić? Będzie tak stała aż się zawali?

 8. To piękna figura i niech tam stoi jak najdłużej.

  W Oświęcimiu pełno jest budynków zagrażajacych bezpieczeństwu przechodniów,z odpadajacymi na chodniki częściami elewacji.

 9. Czy może ktoś wyjaśnić dlaczego figura odwrócona jest w stronę pobliskich wiosek a nie w stronę miasta

Send this to a friend