Informacje, Sport

OŚWIĘCIM. Re-Plast Unia Oświęcim dziewięciokrotnym Mistrzem Polski w hokeju na lodzie

Foto: Jarosław Fiedor / Re-Plast Unia Oświęcim

W niedzielę, 14 kwietnia w siódmym meczu finałowym TAURON Hokej Ligi Re-Plast Unia Oświęcim pokonała w Satelicie w dogrywce gospodarzy GKS Katowice 1:0, wygrała w serii do czterech zwycięstw 4-3 i sięgnęła po złote medale. Decydującego gola strzelił Mark Kaleinikovas. Ostatni raz Unia świętowała mistrzostwo dwie dekady temu. Drużyna z Oświęcimia reprezentować będzie Polskę w Hokejowej Lidze Mistrzów, a GieKSa zagra w Pucharze Kontynentalnym.

Po piątkowym spotkaniu w Oświęcimiu, gdzie katowiczanie grali bardzo nerwowo, łapali mnóstwo kar i przegrali aż 0:5, kibice zastanawiali się, czy w ciągu tak krótkiego czasu podopieczni Jacka Płachty zdołają dojść do siebie i w niedzielę przeciwstawić się Unii.

W pierwszej tercji na tafli trwała ostra walka, bramkarze mieli trochę roboty, ale zarówno John Murray, jak i Linus Lundin nie dali się ani razu zaskoczyć. W kolejnych tercjach zaznaczyła się przewaga katowiczan, którzy oddawali więcej strzałów, wygrywali wznowienia. Mimo to po 60 minutach było 0:0. W dogrywce jednak decydujące trafienie zaliczył Mark Kaleinikovas. – Katowiczanie grali naprawdę dobry hokej, a my byliśmy cierpliwi, świetnie spisaliśmy się w obronie i w dodatkowym czasie zadaliśmy decydujący cios. Jesteśmy bardzo szczęśliwi – mówił Krystian Dziubiński, lider złotej drużyny.

Komplet widzów był rozczarowany, ale bardzo głośno podziękował hokeistom za walkę i srebrne medale. – Jesteśmy rozczarowani, bo cały sezon ciężko pracowaliśmy. Czujemy smutek, w finale spotkały się dwie najlepsze drużyny sezonu. Gratulacje dla Unii – przyznał Kacper Maciaś, gracz GKS.

Unia przełamała hegemonię drużyny z Katowic, która wygrywała w dwóch ostatnich sezonach. Klub z Oświęcimia na kolejny tytuł czekał 20 lat. W 2004 roku biało-niebiescy w finale byli lepsi od Podhala Nowy Targ.

7. Finał TAURON Hokej Ligi (do 4. zwycięstw)

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 po dogrywce (0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)

Kaleinikovas 67

Stan rywalizacji: 3-4. Mistrzostwo Polski dla Unii


MISTRZ POLSKI

1992, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2024

WICEMISTRZ POLSKI:

1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2005, 2020, 2022

BRĄZOWY MEDAL:

2011, 2012, 2023

PUCHAR POLSKI:

2000, 2003

 

Źródło: Tauron Hokej Liga

Foto: Re-Plast Unia Oświęcim / Jarosław Fiedor

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Ciekawe co na to minister sportu niejaki Nitras cyt: hokej w Polsce jest sportem niszowym ,i nie ma potrzeby w niego inwestować.

  2. Dobrze, że Oświęcim ma prezydenta miasta, który kocha sport i Unię Oświęcim. Dzięki temu mamy się dzisiaj z czego cieszyć. Warto też docenić fakt, że w Oświęcimiu narodził się duch wspólnoty na trybunach od małych dzieciaków po emerytowanych kibiców. Unii kibicuje sporo kobiet, krótko mówiąc – jest potencjał. Żeby zarządzać takim miastem, trzeba to czuć. Na szczęście jest już po wyborach.

  3. @Psy szczekają…

    Doczytaj kiedy Unia grała w finale zanim walniesz kolejnego babola

  4. Powiększyć trybuny, bo raz na 20 lat Unia gra w finale?

  5. Może teraz włodarze miasta uświadomią sobie że projekt lodowiska który wygrał konkurs nie ma prawa bytu bez powiększenia trybun.

  6. Prezydent będzie mógł teraz przeznaczy 2 mln dotacji na hokej, kosztem wynagrodzeń dla swoich pracowników. PS. Brawo Unia!

Send this to a friend