Informacje, Kultura, Sport

OŚWIĘCIM. Radni prezydenta Chwieruta, radni PO i radni KOS przeciwko podwyżkom dla pracowników

To nominacja kanału Zmęczony Prezydent do samorządowego wydarzenia mijającego roku.

Przypomnijmy. 22 grudnia podczas sesji Rady Miasta w Oświęcimiu przetoczyła się burzliwa dyskusja na temat wysokości wynagrodzeń pracowników Urzędu Miasta oraz powiązanych z nim jednostek organizacyjnych. Powiedzmy to wprost. Oświęcimscy urzędnicy zarabiają raczej marnie. Wiadomo to od lat. Temat odżył, zwłaszcza po tym, gdy zmiana krajowych przepisów umożliwiła m.in. skokowy wzrost zarobków samorządowych włodarzy. W tym prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, który zarabia teraz niemal dwa razy tyle, czyli ok. 20 000 zł co miesiąc.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Niech sobie chłop ma! Tylko, Moi Drodzy, jak na tym tle wygląda, gdy pracownik tego samego urzędu zarabia jedynie 10 czy 15 procent tego, co dostaje pan prezydent? Sorry bardzo. To jest samorząd czy średniowieczny feudalizm?

Przypomnijmy, że 14 września, czyli na długo przed sesją budżetową, radny Waldemar Łoziński złożył wniosek o umieszczenie w projektowanym na 2022 r. budżecie Oświęcimia stosownej, godnej kwoty na podwyżki płac pracowników. Wniosek poparli także członkowie Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta.

Kondycja finansowa miasta jest ponoć niezła. Popatrzmy ile betonu się leje. Ile krzaków na rondach trzeba podlewać. I nagle ta góra urodziła mysz. Prezydent Janusz Chwierut w budżecie na 2022 rok zaprojektował aż… 6-procentową podwyżkę dla swoich pracowników! I to dopiero od lipca 2022. Hojny pan. Jeżeli oceniać rozmach pana prezydenta tylko po tym geście, nie można się też dziwić zastojowi i gnuśności w wielu innych dziedzinach.

W tych okolicznościach radni klubu PiS w Radzie Miasta Oświęcim ponawiali wnioski o zaplanowanie poważniejszych podwyżek dla urzędników w nowym roku. „Składamy zatem do Pana Prezydenta wniosek do budżetu o co najmniej 10-procentową podwyżkę dla wszystkich pracowników Urzędu Miasta w Oświęcimiu oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Naszą intencją jest, co podkreślamy, żeby każdy z pracowników otrzymał te minimum 10 procent podwyżki” – pisali radni Waldemar Łoziński oraz Jakub Przewoźnik. „Szacujemy, że w skali roku potrzeba na to ok. 2 mln zł. Pieniądze na ten cel muszą zostać przesunięte z innych zadań. Nawet kosztem rezygnacji z jednej lub dwóch, mniej istotnych w tych okolicznościach, inwestycji” – podkreślili radni.

No i nadszedł w grudniu ten sądny dzień i sesja budżetowa. Po słownych przepychankach z prezydentem Januszem Chwierutem oraz sekundującym mu Michałem Homą, przewodniczącym Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, wniosek radnych Łozińskiego i Przewoźnika trafił wreszcie na sesyjną wokandę. Potem dalej szło jak po grudzie. Po godzinach jałowej dyskusji, gdy zanosiło się, że temat zostanie pogrzebany pod płaszczykiem urzędowych procedur, radny Michał Chrzan (także z klubu PiS), znalazł rozwiązanie. Złożył wniosek o utworzenie tzw. rezerwy celowej w budżecie miasta w wysokości blisko 2,5 mln zł. Właśnie na 10-procentowe podwyżki od stycznia 2022. Dla kogo? Dla pracowników Urzędu Miasta, MOPS, DDP, ŚDS, OCK, MBP, Muzeum Zamek, ZBM, MOSiR, pracowników administracji szkół i przedszkoli.

Doszło do głosowania. Przeciwko zagwarantowaniu pieniędzy na wyższe wypłaty dla pracowników zagłosowali: Ireneusz Góralczyk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Agnieszka Komendera, Elżbieta Kos, Mariola Madej, Zygmunt Osoba, Jacek Stoch, Agnieszka Tobiczyk i Paweł Warchoł – czyli radni klubów prezydenta Janusza Chwieruta, PO oraz KOS2018.

Dodajmy, że radni – z tej właśnie listy – nie wzdragali się raptem sesję wcześniej, przed solidnym zwiększeniem, sami sobie, na podstawie ww. krajowych przepisów, diet radnych (poza A. Komenderą, KOS2018, która wstrzymała się wtedy od głosu). Może i wielkiego wyboru w tej kwestii nie było. Ale refleksji potem, że szeregowy pracownik administracji i jego dzieci mają jakby te same żołądki, jednak najwyraźniej zabrakło.

W kuluarach pamiętnego głosowania ws. podwyżek – bo będziemy je pamiętać, a pracownicy Urzędu Miasta zapewne jeszcze lepiej – zauważono też pewną dość nietypową sytuację. Radna Marta Babiuch z koalicji rządzącej prezydenta Chwieruta, była nieobecna na sesji. Z tego co wiemy, pani radna jest pracownikiem Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu. Możemy jedynie spekulować, że w jej przypadku zagłosowanie przeciwko podwyższeniu mizernych pensji kolegów z pracy, byłoby już skrajnie niewdzięcznym rozwiązaniem…

W Oświęcimiu sytuacja jest dość nietypowa. Większościowa koalicja: klubu radnych prezydenta Janusza Chwieruta, klubu Platformy Obywatelskiej i niezależnego rzekomo, mającego ponoć lewicowe korzenie KOS2018 głosuje przeciwko podwyżkom dla ludzi.

O podwyżki dla pracowników z determinacją walczy opozycyjny klub radnych PiS. No ale nie o partie tu chodzi, a o zwykłych ludzi. O których w morzu frazesów władza w Oświęcimiu pamiętać nie chce.

Źródło: www.facebook.com/zmeczony.prezydent

Poprzedni artykułNastępny artykuł

114 komentarzy

 1. Niestety premia półroczne nie była dla wszystkich pracowników…nie we wszystkich jednostkach takie bonusy były….mimo to,brak słów!teraz będzie cisza ze strony Pana Prezydenta,który jeśli myśli że to koniec tematu…to niestety jest w błędzie…może „lekki”paraliż w urzędach albo zbiorowa grypa rozjaśni umysły rządzących w tym mieście?może trzeba iść za przykładem kolegów i koleżanek z innych miast?.…. myślę,że warto się zastanowić 😊

 2. No to przy takich pensjach teraz tylko pozostaje RCP w domach pracowników pozakładać żeby się nie „obijali” z głodu o ściany własnych mieszkań.

 3. W czasach przedpandemicznych w styczniu były podwyżki 2%, w lipcu dostawało się kilka stówek nagrody i potem na koniec roku znów kilka stówek. Jak nadszedł COVID to Chwierut powiedział, że trzeba być solidarnymi z przedsiębiorcami i przeniósł podwyżki na lipiec. I tak w lipcu ludzie dostali podwyżki, ale zabrana została nagroda półroczna. Miało to być tylko jednorazowo. Niestety Chwierut jak zwykle kłamał i w 2021 roku schemat się powtórzył. Czyli z nagród półrocznych, które zawsze były wypłacane Chwierut teraz realizuje podwyżki (czyli de facto są to obniżki w stosunku rocznym). Jakoś płace w przedsiębiorstwach nie zmalały ani nie stanęły w miejscu w czasie COVIDU, tylko Chwierut dostał sposób jak jeszcze bardziej obniżyć zarobki pracownikom.

 4. W dzisiejszych czasach realne wynagrodzenia płacy zasadniczej powinno opiewać na kwote:
  Referent 3500 zł brutto
  Podinspektor 4000 zł brutto
  Inspektor 4500 zł brutto

  A jest odpowiednio: 3100, 3200 i 3300 wystarczy zobaczyć ogłoszenia o pracę. Jak już podają kwotę to jest to 3100… I jakich specjalistów chce Chwierut ściągnąć do pracy? Jak ktoś ma wybrać MOPS a kasę w Biedronce to wybierze kasę w Biedronce bo więcej dają. Tak to dobry gospodarz zarządza.

 5. Czy tylko mnie dziwi sposób argumentacji Prezydenta? Pracownicy zarobią więcej, jak przyjmą na siebie więcej obowiązków? To logiczne???!!! To, gdzie w tym korzyść dla pracownika? Przecież piszą w komentarzach, że są przeciążeni pracą i nie dają rady, do domu zabierają pracę, a mają jeszcze więcej pracować, by lepiej zarobić? A to nie jest jest sprzeczne z czasem pracy i kodeksem pracy? W sensie więcej w domu siedzieć, zamiast się rodziną zająć? Ten sposób argumentacji dziwnie do mnie nie przemawia. W podobny sposób argumentuje Czarnek i wszyscy na nim psy wieszają, a tu cisza?

 6. Ha, ha, ha, ale Pan Prezydent Chwierut popłynął z tym wypłacaniem nagród dla pracowników MOPS z kasy Urzędu Miasta. To może uchylmy rąbka tajemnicy, co pewnie już dla nikogo myślącego nie stanowi zaskoczenia, jak łatwo jest zmanipulować fakty. Otóż powyższe nagrody zostały wygenerowane przez samych pracowników MOPS, którzy pracowali za tych, którzy odeszli, a na ich miejsce (co nikogo nie powinno dziwić z taką pensją – proponuję zapoznać się z ofertą pracy zamieszczoną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu – i to jest fakt) nie ma innego pracownika. Jak to pięknie ujął Pan Prezydent, te pieniądze trafiły do pracowników, którzy i owszem pracowali więcej, ale za większe pieniądze. I znowu rozmijamy się z prawdą – do takich sytuacji nie doszło. Pracownicy wykonują dodatkową pracę za te same pieniądze, co z podstawowym zakresem obowiązków lub proponuje się im nagrodę na koniec roku, przy czym jest to kwestia kilkuset złotych (!) za zwiększoną ilość obowiązków przez wiele miesięcy. Pracownicy odmówili przyjęcia pieniędzy z etatu, z uwagi na nieproporcjonalny podział tych pieniędzy w stosunku do zakresu pracy. Wynagrodzenie pracownika, na którego jest wolny wakat, tylko w części miała trafić do pracowników, reszta stanowi oszczędność, ponownie na pracownikach. Stąd bunt w załodze. Także tego – nikt nie zabija się za te pieniądze, bo dla każdego wiążą się z jawnym wyzyskiem (taka sama praca za mniejsze pieniądze). I ostatni gwóźdź programu. Pracownikom MOPS Pan Prezydent Kania „obiecał” gratyfikację finansową za wzmożone obowiązki w trakcie pandemii (dzisiaj wszyscy starają się zapomnieć, że gdy wszystkie urzędy pozamykały się, MOPS pracował non stop, w tym realizował pracę w terenie, jeśli zaszła taka konieczność, wspierając mieszkańców, zostały mu dorzucone dodatkowe obowiązki związane z pandemią i kwarantannami,w tym dyżury weekendowe) w wysokości 1.000,00 zł dla pracownika. Otóż, jak ładnie wypomniał Pan Prezydent Chwierut, pracownicy MOPS otrzymali większe nagrody o ten 1.000,00 zł, ale już nie dodał, że pracownicy nie zobaczyli tego tysiąca. Dla większości było zrozumiałe, że większa nagroda o 1.000,00 zł powinna brać się (bo przecież musi być jakiś punkt odniesienia do wyliczenia) ze zwiększenia o tą kwotę nagrody ubiegłorocznej. I wtedy nikt nie miałby pretensji (choć przyznać należy, że gratyfikacja mizerna w stosunku do miesięcy, jakich dotyczy). A tu zonk, z wyliczeń zupełnie to nie wynika, gdyż pracownicy MOPS, jak twierdzi Pan Prezydent otrzymali o 1.000,00 zł więcej od innych pracowników samorządu (co pewnie, w związku z wieloma rozminięciami się z faktami należałoby wcześniej ustalić). W praktyce oznacza to, że wyższa nagroda jest o kilkaset złotych. Coraz trudniej przymykać oczy na podobne manipulacje. Niech dla nikogo nie będzie tajemnicą, że wynagrodzenia w samorządach są złe, patologicznie złe. A wyliczenie 200,00 zł z nagrody przyznawanej raz w roku, która wzbogaca miesięczną pensję i która, według Pana Prezydenta Chwieruta ma stanowić potwierdzenie, że pracownicy nie mają się na co skarżyć, gdyż całkiem nieźle zarabiają, jest żenujące, gdy ma się świadomość, że te 200,00 zł, na których opiera się „zamożność” rodziny pracownika, Pan Prezydent z lekkością wydaje na koszulę lub krawat.

 7. Jeśli prezydent taki cwany to niech poda średnie wynagrodzenie zasadnicze szeregowego pracownika MOPSu, referenta, podinspektora i inspektora w UM. Bez wliczania stawek naczelnikow i ich zastępców. Znam przypadki gdzie pracownik z kilkunastoletnim stażem, na stanowisku inspektora zarabia jedynie 100 zł wiecej od minimalnej krajowej, jedynie jako tako ratuje go wysluga lat, ale i tak dużo brakuje do 4000 brutto. Czy to jest normalne wg pana panie prezydencie? Tak nagradzana jest wiedza, lojalność i kilkunastoletnia służba miastu? Gdyby nie zmiany PISu i to, że obecnie wysluga lat nie wlicza się do minimalnej byłoby jeszcze gorzej. Ale i tak pamiętam jęki jak trzeba było podnieść pracownikom pensje zasadniczą do minimalnej. Najbardziej oberwało się sprzątaczkom bo musiały przejść na część etatu żeby nie zarabiać tyle co urzędnik. A radny za pare godzin zarabia na czysto tylo samo… Radny powinien dostawać dietę za utracone zarobki w tym czasie, a nie pobierać drugie wynagrodzenie. Bo taki jest sens diet.

 8. 10% to nadal marginalna podwyżka! Zaniedbania w wynagrodzeniach sięgają 10-15 lat!!! Pracownicy socjalni z wieloletnim stażem pracy, wykształceniem a często specjalizacją zarabiają niewiele ponad 3000 zł brutto! Czy nie jest Panu wstyd Panie Prezydenie?! Wynagrodzenia i BRAK PANA WOLI do poprawy warunków zatrudnienia w tym płacy spowodowaly lawinowe odejścia z MOPS i nadal będą nimi skutkować, bo mamy takie same brzuchy jak Pan Panie Prezydencie, których nie napełnimy powietrzem! Jesteśmy przeciążeni nadmiarem pracy i obowiązków, bo ktoś musi obrobić wolne etaty, co realizujemy z pełnym poświęceniem, zaangażowaniem i oddaniem, często kosztem czasu wolnego naszych rodzin! Robimy to z szacunku do drugiego człowieka, obowiązkowości, poczucia zrozumienia i empatii oraz usprawniania pracy naszego a przez to i Pana Urzędu… Niestety od wielu lat nie doświadczamy niczego dobrego ze strony przełożonych w tym Pana Panie Prezydencie. Pytanie: na jaką emeryturę może liczyć pracownik MOPS przy jego pensji? Odpowiedź brzmi: emerytowani pracownicy MOPS będą klientami MOPS.
  Wstyd i hańba! Panie Prezydencie.
  I jeszcze wspomnę: 10% podwyżka nadal nie byłaby konkurencyjna w stosunku do wynagrodzeń pracowników ościennych ośrodków. Dzieli nas kilkunastoletnia przepaść, którą może zminimalizować podwyżka rzędu nie 10 a 30%! A Pan w ten sposób z nami?!
  Wstyd i hańba! Panie Prezydencie.

 9. Spokój Prezydenta i przekonanie, że mieszkańcy potępią pracowników budżetówki za domaganie się podwyżek są porażające. Moim pragnieniem jest go zaburzyć. I nie miał wpływu na podwyżki radnych? Ciekawe. A może to była transakcja wiązana? Jak mi dacie, to w Waszych Wam nie przeszkodzę? Coś to wszystko grubymi nićmi szyte…

 10. Szkoda, że znów wygrywa polityka….tutaj chodzi o ludzi! pracowników tego miasta,szkoda że mało kto to dostrzega…bo pomimo przekonań politycznych, tego czy zgadzamy się z PIS,PO czy też innymi partiami….my urzędnicy zarabiający najniższą krajową plus wypracowane stażowe jutro stawimy się w pracy,którą szanujemy!!! Szkoda że NAS nikt z mających głos w tym mieście nie szanuje!!!

 11. Do @anonim

  Sorry idę spać. Idę jutro do pracy.
  Sam wiesz, ktoś musi pracować na was biednych, skrzywdzony przez peło…

  A ty? Jutro browarki czy coś mocniejszego?

 12. Do @anonim

  A widzisz, a to jednak działania PiS. Czyżby wzorowali się na KODzie? Odradzam zgłębianie tematu wzorców PiS bo niechybnie zaprowadzi cię to w czasy komuny, faszyzmu, lub średniowiecza…

  Poczytaj, porównaj, pomyśl…

 13. Normalnie mózg wyzarty od tych manifestacji KODu!
  „Bycie biernym ale wiernym. Szkalowanie, hejtowanie, wyśmiewanie – cały wachlarz działań skierowany na jedną osobę.
  Jednocześnie są głusi i niemi gdy trzeba działać w sprawach ważnych.” Jakbym czytał o radnych PO KO. Kropka w kropkę. Wypisz wymaluj.

 14. Do @Anonim

  Pudło…
  Nie jestem urzędnikiem miejskim. Akurat działania lokalnego PiS to wierna kalka działań rządu. Bycie biernym ale wiernym. Szkalowanie, hejtowanie, wyśmiewanie – cały wachlarz działań skierowany na jedną osobę.
  Jednocześnie są głusi i niemi gdy trzeba działać w sprawach ważnych.
  Dodatkowo wycieranie sobie „pyska” patriotyzmem inttadycja.
  Mam ci wymieniać „działania” lokalnego PiSu? Podobno czytasz każdą interpelację…

  Działalność lokalnego PiS to (z malymi wyjątkami) głównie:
  Niedorzeczne interpelacje
  Fotografowanie się na rocznicach
  Fotografowanie się z politycznymi idolami
  Dyskredytacja miasta i jego władz

  @hanna
  Od radnego PiS nie dowiesz się o drożyźnie, inflacji, zadłużeniu kraju.
  Dowiesz się o tym robiąc zakupy, płacąc rachunki, tankując auto.
  Rządzący robią dobra minę do złej gry – do czasu. Zobaczysz jak wkrótce pozbędą się skrupułów…
  Radny PiS nie będzie promował szczepień iwprowadzania restrykcji bo boi się swojego niezaszczepionego wyborcy (dokładnie tak jak rząd)
  PiS samorządowy nie jest taki jak rządowy – jest nieco gorszy…

 15. straszycie tym pisem i liczycie że wygracie. z tego co wiem zaden radny pisu nie głosował za polskim lądem ani za żadna inna ustawa w sejmie. co ma wspólnego samorząd z rządem? to dwa inne byty. za to Januszek był posłem i co zrobił dla Polski i oswiecimia? nic. jedynie tusk nadal go na pana oswiecimia bo nie mieli kogo. poprzednio wygrał wybory bo nie było z kim przegrać. ale teraz wystarczy jakiś obojetnynspolecznie kontrkandydat inprzegra

 16. Nie wiem czy to pan panie radny Góralczyk, ale tak mi to wygląda. No ewentualnie Homa. Czy to nie Chwierut jest głównym siewcą wojenki polsko-polskiej w Oświęcimiu? Czy to nie on ślepo powiela warszawskie wojenki w Oświęcimiu? Czy to nie on bierze udział w każdej manifestacji antyrządowej w Oświęcimiu? Więc proszę mi nie mówić, że to radni PiSu ślepo idą linią partii. Co by nie mówic złego o PiSie z wiejskiej to jest on zupełnie inny od tego samorządowego. PiS w samorządzie jest blisko ludzi, zwykłych ludzi. Dostrzega ich problemy. A PO KO na kazdym kroku czy to w samorządzie czy rządzie chce uderzać w PIS, choć jakoś elektorat im nie rośnie. Czy to źle, że radni pytają z czego finansowane są zadania niemające nic wspólnego z promowaniem Oświęcimia? Czy to źle, że negują postępującą betonoze? Czy to źle, ze domagają się wolnych mediów w Oświęcimiu? Czy to źle, że podważają wątpliwe inwestycje za grube miliony? Wiadomo, że źle dla Chwieruta i jego koalicji.

  Nawet ostatnio wymyślone przez zespół Chwierut-Tarnowski-Kwiecien publikacja filmików o podwyżkach na fb Oświęcimia poszła nie po myśli władzy, bo liczyli, że mieszkańcy rzucą się na urzędników. A tu klops. Jednak narracja Chwieruta, że mieszkańcy – jako pracodawcy nie zgodzą się na podwyżki legła w gruzach. I to zakłamanie, że radni sami sobie podnieśli pensje i prezydent nie miał na to żadnego wpływu. O Boże. Znów Piłat umywa ręce i zwala decyzyjność na innych… Jakby ktokolwiek uwierzył.

 17. Do@ anonim

  Ostatnio najwięcej mówi się o tym jak wydymano nas na polskim ładzie…
  Wracając do interpelacji PiS – przeanalizuj je z uwagą i zrozumieniem.
  To głównie populizm zgodny z linią partii i ślepa realizacja postanowień pattii tyle l, że w skali lokalnej.

  Ja np.nie doczekałem ujawnienia przez radnego Przewoźnika materiałów podważających prawdziwość słów z głośnych już billboardów.
  Co więcej – nie doczekałem się też sprostowania gdy okazało się że wadliwe prawo zostało zmienione. Przyznanie się do błędu jest w PiS nieznaną praktyką.

  Zwróć uwagę na fakt, że znaczna część interpelacji PiS ukierunkowana jest na osiągnięcie poklasku wśród ludzi którym nie chce się dokładnie zgłębiać tematu.

  Przecież pensje radnych też wzrosly…
  Widzisz gdzie kryje się „kruczek”?

 18. Wiem, że wyborcy PO mają wybiórczą pamięć, ale ja oglądam każdą sesje RM i czytam każdą interpelację. Nie mówię, że wszystkie interpelacje PIS i Pana Adamaszka są trafne, ale na pewno i tak jest więcej trafnych interpelacji niż radnych PO KO. Wystarczy oglądnąć sesje i widać jak na dłoni. PO KO siedzi, żeby odsiedzieć. Większość przez całą kadencję nawet słowa nie powie. Głosują tak jak mają zapisane na kartce i tyle. Równie dobrze mogłoby ich nie być. Większość to nawet nie wie za czym głosuje. Co chwila przerwa w głosowaniu bo znowu nie potrafią wrócić do programu bo oglądają pudełka na tablecie. I myślą, że tego nie widać. Wystarczy, że w trakcie sesji opozycja zgłosi niespodziewanie ujęcie w porządku obrad nowej uchwały to radni PO KO się gubią. Przecież to są kukły, wydmuszki, blaszane drwale bez swojego zdania. Mogliby chociaż udawać, że zależy im na czymś innym niż kasie za sesje i komisje i pilnowaniu swoich prywatnych interesów.

  A ten post jest popularny dlatego, że ludzie w końcu mogą wyrazić swoje zdanie. W każdej jednostce, w każdym wydziale od kilku tygodni nie ma innego tematu niż ta sesja. Ludzie są wściekli i niektórym już puszczają nerwy. Zobaczycie co za niedługo będzie działo się w MOPSie. Potem dołączą inne jednostki i UM.

 19. @wyborca

  Inni również składają…

  Rzecz w tym, że nie chwalą się tym na swoim prywatnym blogu lub na miejskiej stronie internetowej.
  Treści zamieszczane w interpelacjach radnych PiS są z reguły niedorzeczne i oderwane od rzeczywistosci. Najczęściej obnażają też brak wiedzy radnych PiS o aktualnych sprawach. O tym, że często podpierają się nieprawdziwymi informacjami chyba nie muszę mówić. Mam wrażenie, że wrzawa pod tym artykułem też jest taka nie bez powodu. Rzadko który artykuł jest tu komentowany po spadnięciu z „głównej”. Pomijam fakt jak sprawnie wykreowano wrażenie, że to nie niskie zarobki pracowników są problemem lecz pensja Chwieruta…

 20. Wiecie dlaczego radni PO KO nie składają interpelacji? Bo bez zgody Chwieruta nie mogą nawet skorzystać z toalety.

  Radny Chrzan na prezydenta!

 21. Takie pytanie – czy ktoś pamięta choć jedną rozsądną interpelację radnych PiS w ciągu ostatnich 10 lat? A czy ktoś pamięta jak część tego „gremium” wisiało na układach z poprzednim prezydentem i jakie z tego tytułu mieli możliwości? Zacząłbym od przeznakomitego pana W. Łozińskiego. Niezwykła osobowość i niezwykle społeczne dokonania.

 22. Każde 5 pln w budżecie miasta jest ważne, aby móc robić biznes. Na waszych pensjach biznesu się nie zrobi. I to jest JEDYNY powód braku podwyżek.

 23. Odpowiadam na czyjś komentarz, za ostatnich prezydentów było źle, za obecnego jeszcze gorzej, Tragiczna sytuacja w budżetówce pod względem zarobków trwa od wielu lat. O ile kiedyś dostanie się do samorządu było spełnieniem marzeń, bo stali la prac. W chwili obecnej zupełnie nie cieszy się uznaniem. Nie przyjmuje do wiadomości, że kasy na podwyżki nie ma. To gadanie słyszymy od wielu lat. Były nie tak dawno tłuste lata, wszystko hulało, a budżetówka otrzymywała i tak swoje 2 lub 3 procent, należy nadmienić, że kilka lat pensję były całkowicie zamrożone i nic nie dostawaliśmy, to spowodowało taka zapaść w wynagrodzeniach. Zawsze coś było pilniejsze, a w ostatnich latach szły inwestycje, ale nie w ludzi. I krew się burzy, że pracownicy budżetówki obejdą się znowu że smakiem, jeśli chodzi o podwyżki, na rzecz, jak to stwierdził Pan Prezydent, bardzo ważnych, oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Naprawdę uważacie, jako mieszkańcy, że lepiej wybudować park dla piesków albo postawić wiaty przystankowe w mało uczęszczanych częściach. Miasta, poprawić byt wielu rodzinom pracowników miasta? Tego nie da się pominąć milczeniem. To kwestia czlowieczenstwa i doży empatii w stosunku do ludzi, którzy pracują dla Pana i za Pana, Panie Prezydencie.

 24. Ciężkie jest życie w związku z pracownikiem budżetówki, a już z szeregów pomocy społecznej podwójnie. Jako małżonek musisz przyglądać się zmęczeniu, frustracji i zniechęceniu. Widzisz to poświęcenie, że zamiast poświęcić czas dziecku, niby już po pracy, weekend, a tu zamiast domowego ciasta na stół wyjeżdża tona papierów, bo terminy, bo styczeń, bo mnóstwo roboty, bo znowu kogoś nie ma w pracy, bo się zwolnił i nikogo nie potrafią znaleźć na to miejsce przez miesiące. I wiesz, że nie możesz pomóc, w żaden sposób, bo nie jesteś w stanie tego ogarnąć, z czym bez problemu śmiga Twoja kobieta. I za co? Za minimalne wynagrodzenie. Pytam po co ci to, gdzie indziej zarobisz więcej i słyszę ale jeśli nie ja to kto, ludzie czekają, trzeba pomoc, a na koniec, usłyszę lubię swoją prace, wiem, że ma sens, mimo wszystko. Dlatego wstydźcie się wszyscy Wy, którzy twierdzicie, że troszczycie się o mieszkańców, bo ja się pytam, a pracownik i jego rodzina to kto? Obcy? Nie zasługują na godziwe pensję? Dzięki nim możecie spokojnie spać i lansować się publicznie na ich ciężkiej pracy, bo ich na scenie brak…

 25. Nie no, to jest jakiś cyrk i żenua. Współczuję Wam pracownicy. Pracując w jednej z firm na terenie Oświęcimia, nie mam wyższego wykształcenia, pracuję od dzwona do dzwona, jestem zwykłym pracownikiem i zarabiam więcej od Was. Śmieszne.
  To się na pracowników władza i dyrektorzy wypięli. Wcale się nie dziwię, że chcecie walczyć o swoje, należy się Wam. Nieraz jak przejeżdżam koło Noclegowni to widzę jak te kobiety mają trudno i muszą się użerać i nasłuchać. W Urzędzie Miasta, MOPSie też często psy wieszają na pracownikach, bo ktoś nie rozumie przepisów. Ciekawe jak odejdziecie z pracy to kto przyjdzie do tych Urzędów? za taką wypłatę to nikt się nawet nad tym nie zastanowi żeby pracować w samorządzie oświęcimskim. Szacun dla Was, bo odwalacie kawał dobrej roboty i dbacie o interesy mieszkańców.

 26. I myślisz, że dlaczego nie ma już Marszałka? Urzędnicy zrobili mu cichą reklamę i przegrał. To tak samo będzie z Chwierutem. Chwierut zapomniał, że urzędnicy to nie tyko kilkaset osób, to też ich rodziny i znajomi.

 27. A podobno to za rządów p. Marszałka było źle w oświęcimskim samorządzie?

 28. Jakie to upokarzające… wykształcić się,zdobywać kilkanaście lat doświadczenia w swojej pracy,niejednokrotnie okradać własną rodzinę z czasu aby zrealizować powierzone zadania,dawać z siebie wszystko aby godnie reprezentować swój urząd,aby mieszkańcy naszego miasta byli profesjonalnie obsłużeni,zabezpieczeni,poinformowani…jakie to upokarzające, gdy wraz z kolegami i koleżankami z pracy musisz walczyć o godne wynagrodzenie,gdyż co roku Twoją pensje podnosi minimalna krajowa a dyrektorowi Twojej placówki nie po drodze z ideą solidarności z własnymi pracownikami! ….Jakie to upokarzające…, gdy słuchasz Pana Prezydenta i …no właśnie-jakie to upokarzające Panie Prezydencie!!! Wstydźcie się Panie i Panowie za to głosowanie,za te słowa i kłamstwa które padły na sesji…To dopiero początek,my się nie poddamy…jesteśmy bardzo zmobilizowani i zdeterminowani …i jak to pięknie Pan Prezydent zliczył,jest nas dużo, jesteśmy silni!!! będziemy dalej walczyć Panie Prezydencie o godne i sprawiedliwe warunki pracy…jest nam Pan to winien od wielu lat!!! Czas zadbać o kapitał ludzki w Tym mieście,otwórzcie szeroko oczy szanowni Radni…puki są jeszcze wartościowi,wykształceni i doświadczeni pracownicy w tym mieście aby nie uciekli do ościennych gmin…bo to może być kwestia czasu….jakie to upokarzające…Podziękowania dla Pana Chrzan za postawę, determinację i intencję, przywrócił Pan swoją postawą wiarę w drugiego człowieka… dziękuję

 29. Również oglądałam sesję i wywiad z Panem Prezydentem. Aż krew się w człowieku gotuje. Panie Prezydencie i większość Radnych: wstyd, hańba, żenada, dramat. Wy, którzy macie zajmować się interesem społecznym i inwestycjami dla miasta, oszczędzacie na pracownikach? Szczyt głupoty i przede wszystkim hipokryzji. Chcecie się pokazać ile to nie robicie, a tak naprawdę Wasza praca to jest kropla w morzu w pracy Waszych pracowników bez których instytucje, by nie działały. Sobie możecie podnieść zarobki, ale o innych nie pomyśleć, bo przecież oni to zrozumieją. Nie tym razem. Dosyć już tego. Myślę, że pora teraz zawalczyć o swoje, by zapewnić byt swojej rodzinie skoro nawet Dyrektorzy, Naczelnicy swoich jednostek mają w nosie los swoich pracowników, bo oni też mają wysokie wynagrodzenia. Jak to mówią „W kupie siła” pracownicy. Brawo i pełen szacunek dla Radnego Pana Chrzana.
  Park dla psów? To może jeszcze dla kur, świnek morskich, chomików i innych zwierząt. Rozumiem, że zwierzęta są ważne, ale bez parku dadzą radę, a pracownicy za chwilę będą korzystać z pomocy społecznej. Widać jak Prezydent i część radnych mają gdzies pracowników. No ale ważne, że oni mają świetne wynagrodzenia i ciepłe posadki. Tak dłużej się już nie da.

 30. Oglądłam sesje Rady Miasta  wysłuchałam wywiadu z Prezydentem i jak większość kolegów i koleżanek z branży samorządowej jestem zażenowana i wstyd mi że reprezentują mnie osoby, które tak niedawno walczyły o moj głos. I stało się tak jak zwykle. Dzisiaj większość z Państwa Radnych widzi czubek własnego nosa. Jestem jednym z tych wykształconych  pracowników, który za marne wynagrodzenie służy i dba o interesy mieszkańca Panie Prezydencie i zastanawiam się ile jeszcze mam wykonywać swoje obowiązki za przysłowiową miskę ryżu?  Czy podnoszone przez Pana na sesji wysokości nagród rocznych dla pracownika mops w granicach 2600 brutto na pewno pochodzą z UM Oświęcim? Czy aby  to nie są oszczędności ośrodka m.in. z niebsadzonych etatów, na które rzekomo od wielu miesięcy poszukiwani są potencjalni kandydaci, których do dnia dzisiejszego nikt nie widział.  Zaangażowanie w poszukiwania jest tak duże, że marne ogłoszenie wisi gdzieś tam na stronie urzędu pracy, a do dnia dzisiejszego brakuje go na stronie internetowej mops. Niech każdy odpowie sobie na  pytanie kto przejął obowiązki  z tego etatu? Albo jak jest super, że nikt nawet nie rozważa złożenia podania. Myślę, że w przyszłości wezmę dzieci na spacer do parku dla  piesków, a później postoimy pod wiatą autobusową może od tego napełnią nam się brzuchy albo zapłacą rachunki- chyba, że te podwyżki nie wszystkich dotyczą, a może poprostu uda mi sie poprostu empatii do garnka nalać. Panie Chrzan bardzo dziękuję za podjęcie niewygodnego tematu .

 31. Może warto zrobić wywiad z pracownikami samorządowymi, żeby zobaczyć jak to wygląda, bo naprawdę ich szkoda. A Pan Prezydent pięknie koloruje rzeczywistość i ją kreuje na swoje potrzeby, kosztem innych. Widać brak szacunku Władzy dla swoich pracowników. Krzywdzące to dla ludzi, którzy wypruwają sobie żyły, by pomóc innym ludziom oraz włodarzom miasta.

 32. Władza samorządowa miasta pokoju doszła do wniosku że miejscy urzędnicy zarabiają stanowczo za dużo. Im jako wybrańcom ludu się po prostu należy a pracownikom już nie koniecznie.

 33. KOS2018 – niespełnione karierowiczki, judaszki…..Pani radna Agnieszka K.wstyd,wstyd,wstyd!!!! Wstydze się, że Panią popierałam i że na Panią głosowałam.
  Pan Adamaszek proponuje pracownikom jakiś bliżej nieokreślony rodzaj buntu….Panie Janie, chyba Pan nie wie, jak wygląda praca u pupilek pana prezydenta, naczelniczek, dyrektorek, które za nic maja swoich pracowników (lubią szydzić, poniżać, wyśmiewać pracowników) Rzygać się chce, jak bardzo jesteście oderwani od życia normalnych ludzi. A to Ci normalni ludzie-urzędnicy zasuwaja dla Was! Kto Wam pisze uchwały, regulaminy, przepisy, decyzje,procedury…. kto dba o to, żeby wszystko było merytoryczne, prawne i na czas? Kto obsługuje ludzi w tym mieście? Wy ?Uchwaliliście sobie bez mrugnięcia 100 i 50 procent podwyżki, to może sami sie teraz obsłużcie.
  Pan Michał Chrzan, Pan Waldek Łoziński – szacunek! za człowieczeństwo!

 34. Trudno nad powyższym przejść do porządku dziennego, jak właśnie się dowiedziałeś, ze niewiele znaczysz, mimo ze od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat pracujesz dla mieszkańców miasta. Prezydent podwyżka 95% i twierdzi, ze mu się należy, bo sciagnal do miasta duże pieniądze – polecam ku Waszej uwadze wywiad z Panem Prezydentem, który można obejrzeć na Fakty Oświęcim. Na pewno Panie Prezydencie ściągnął Pan te pieniądze w pojedynkę, bo przecież zaden z pracowników, któremu teraz Pan odmawia prawo do godnego zycia i elementarnego poczucia bezpieczenstwa ręki do tego nie przyłożyłeś. Może wartaloby o tym pamiętać? Jasne, ze bardzo ważna inwestyja jest park dla piesków, bo przecież nie inwestycja w kadry, kapitał ludzki, którego Pan zyje i który na Pana robi. Sesje Rady Miasta powinien obejrzeć każdy, by zobaczyć jakie słomiane kukły bez własnego zdania mienia się radnymi, reprezentantami mieszkańców naszego miasta. Gdy trzeba było głosować za swoimi podwyżkami i umówmy się nie na poziomie 4 czy 6 procent, jakoś większości ręka nie zadrżała. Dobrze się oszczędza na kimś innym, mając pełne kieszenie hajsu. Wtedy można rzucać hasłami, ze wszyscy musimy się poświęcać i zaciskać pasa. Mam nadzieję, ze wyborcy zapamiętają ta lekcje szacunku do pracy znacznej liczby pracowników miejskich. Tym razem nie przejdzie bez echa, kroi się rewolucja. Za Wasza pychę, jak najbardziej się należy. Brawo Panie Chrzan, za odwagę i stoicki spokój, choć wierzę, ze w takiej atmosferze ciężko było go zachować. Dziękuje!

 35. Inwestycje mogą poczekać, ludzie nie. Przy takiej inflacji wszędzie szykują się porządne podwyżki. Nie rozumiem po co w Oświęcimiu z tym zwlekać i dawać ochłapy pracownikom, którzy tego tak naprawdę nie odczują. Tu się kłania Konstytucja i prawo do godnego życia, czego obecne zarobki pracownikow samorządowym w Oświęcimiu nie zapewniają.

 36. Prawda jest taka, że zarówno radni jak i prezydent wcale nie musieli dawać sobie takich podwyżek, mogli dać sobie mniejsze, ale po co, skoro można tyle zyskać. Jest to bardzo niesprawiedliwe wobec szeregowych pracowników. Dlaczego? Ano dlatego, że pracują za najniższą krajową, mając znacznie więcej obowiązków, gdyż koledzy z pracy odeszli, a Ci którzy zostali otrzymali dodatkowe zadania do wykonania, bo nikt nowy nie chce przyjść do pracy, a podwyżki mimo to nie zobaczyli. Obserwując stronę Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu widzę, że ogłoszenie na pracownika socjalnego w MOPSie w Oświęcimiu wisi już kilka miesięcy. Ciekawe dlaczego? No tak trzeba mieć wyższe wykształcenie, znać conajmniej kilka ustaw, pracować z trudnym klientem często z narażeniem zdrowia i życia, być narażonym na duży stres oraz mieć predyspozycje osobowe i według włodarzy miasta Oświęcim najniższa krajowa to godne wynagrodzenie. Śmiech na sali. Nie wiem skąd Prezydent wziął średnią zarabianą kwotę 4 tys. przez pracowników. Wstyd i kpina. Większość radnych, którzy powinni rozumieć pracowników, po prostu wypięli się na nich, pokazując jak nie wiele znaczą. Brawo Panie Chrzan za Pana postawę i dla pozostałych radnych, którzy byli za podwyżkami. Jeśli nadal będą takie zarobki nawet z rzekomą 6 procentową podwyżką (bo przecież 6% nie dla każdego, jeden dostanie 2%, inny4%, a kolejny 6%) to nikt w Oświęcimiu nie będzie pracował, gdyż w okolicznych miejscowościach są znacznie wyższe zarobki. I nie bawcie się w politykę, tylko zacznijcie myśleć o ludziach, którzy większość pracy wykonują za Was rządzących. Do boju pracownicy.

 37. Ireneusz Góralczyk
  Piotr Hertig
  Tadeusz Hoła
  Michał Homa
  Andrzej Jakubowski
  Agnieszka Komendera
  Elżbieta Kos
  Mariola Madej
  Zygmunt Osoba
  Jacek Stoch
  Agnieszka Tobiczyk
  Paweł Warchoł
  Janusz Chwierut

  Splunąć wam w twarz to jakby nic nie zrobić

 38. Czy to prawda, że wydział inwestycji szykuje niezwykle potrzebną inwestycję Plac zabaw dla psów?

 39. Zamiast inwestycji dać pracownikom podwyżki aby mogli przeżyć ten nowy trudny rok – to jest chyba normalne i zrozumiałe.

 40. PiS dodrukuje pieniędzy i będą podwyżki
  dla pracowników Urzędu Miejskiego w Oświęcimiu.

 41. Krytyka prezydenta Janusz Chwieruta i PO jest złośliwa i bezzasadna,
  ponieważ te rządy są jedyną alternatywą dla Oświęcimia.

 42. Jakże miło poczytać większość komentarzy. Chodzi o społeczna sprawiedliwość. W poniedziałek Prezydent Kania spotyka się z pracownikami mops prosi ich o cierpliwość, jeśli chodzi o podwyżki twierdzi, ze sytuacja miasta jest trudna, wszyscy musimy zacisnąć pasa, a w srode w tym samym tygodniu zostają uchwalone kolosalne podwyżki dla radnych i władz miejskich, o czym nawet się nie zająknął podczas spotkania z zdesperowanymi pracownikami. Sztyk hipokryzji. Szeregowemu pracownikowi należy sie tylko i wyłącznie uścisk ręki dyrektora i musi się zarzynac w dodatkowych robotach, by utrzymać rodzinę. Pracownicy apelują, ze nie mają co do gara włożyć, a ten panisko mówi, ze tez ma dylematy, bo musi się zastanowić, czy stać go na mercedesa, czy na gorszy samochód. Zupełnie odleciał i nie rozumie, ze takie uwagi nie są na miejscu, przy słabo wynagradzanych pracownikach. Oj, szybko zapomniał, skąd wyszedł…

 43. @ktoś (raz jeszcze)

  Skoro dość powszechną prawdą jest ta, że za uczciwą pracę należy się uczciwa płaca to czy przyzwoitość nie nakazuje politykom i urzędnikom państwowym wykonującym ją źle, że powinni podawać się do dymisji?

  Mam wymieniać aferami czy nazwiskami? Ile dekad wstecz?

 44. @ktoś

  Tam gdzie pojawia się kasa tam kończą się sentymenty (i przyzwoitość) . Czy uczciwa płaca to ta zgodna z umową o pracę ?
  Gdybym mógł sam podnieść sobie wypłatę chętnie bym to zrobił (jak każdy zresztą) Z drugiej strony gdybym miał robić zbyt wiele za zbyt mało to dążyłbym do zmiany pracy. Czy sytuacja finansowa pracowników rzeczywiście jest taka jak się tu pisze – pewnie tak. Z drugiej strony – czy w UM ktoś kogoś zmusza do podpisywania niekorzystnych finansowo umów o pracę? Nie sądzę…

 45. Czytając to forum, zastanawiam się, gdzie podziała się przyzwoitość. To, że trolle z po, podobnie jak ci z pis, przyzwoitości nie mają, to jest jasne. W końcu natura trolla, wyklucza, przyzwoite zachowanie się.
  Mnie zastanawia co innego. Skoro dość powszechną prawdą jest to, że za przyzwoicie wykonywaną pracę należy się przyzwoite wynagrodzenie. To dlaczego pracodawca zachowuje się nieprzyzwoicie, obdarzając swoich podwładnych głodowymi pensjami? Dlaczego ten pomysł popierają radni w większości.
  Syty głodnego nie zrozumie, to kolejna znana prawda, ale co zabrania mu zachowywać się przyzwoicie?

 46. Pan Prezydent Janusz Chwierut i PO w Oświęcimiu są liderami sukcesu w 2021 r.

 47. Liderem oświęcimskiego pis-u jest chyba pisowiec, tak na zdrowy rozum, prawda? Chyba że macie jakiegoś ziobrystę, trzymanego w szafie.
  A może Macierewicz?
  A może Mejza?
  A może Misiewicz?
  A może kot prezesa?
  Zresztą to wszystko jedno.

 48. Ile postów masz tu wkleić dziennie zgodnie z umową – dziesięć?

 49. Mieszkańcy Oświęcimia pod rządami PO
  muszą w 2020 r. zacisnąć pasa, Prezydent Janusz Chwierut i jego radni z PO nie, bo sobie podwyższyli wynagrodzenie i diety.

 50. Radni którzy zagłosowaliście przeciwko minimalnym podwyżkom jak mozecie popatrzeć sobie w oczy. Urzednicy zarabiają ochłapy, 2600 złotych z wysługą lat. Jak za to przeżyć pani Agnieszko?
  Błagamy o parę groszy więcej. Tylko o to i co? Nic.

 51. Ale poważnie – kto jest obecnie liderem oświęcimskiego pis, kto stanie na czele grodu nad Sołą gdy zwyciężycie, jaka znakomitość: Starzec, Łoziński czy Chrzan? Ja stawiałbym na Chrzana – jeszcze młody, energiczny, z mnóstwem doskonałych piarowskich pomysłów. Natomiast Starzec i Łoziński są już wyraźnie zmęczeni.

 52. Dalsze rządy PO w Oświęcimiu z genialnym Prezydentem z tego ugrupowania i niemniej genialnymi jego radnymi z PO zapewnią rozwój
  Miastu Pokoju i jego niezwykle mądrym mieszkańcom.⁹

 53. Jest jest mi żal, ludzi którzy nie chcieli zaszczepić się przeciw COVID 🙂

 54. Jedziecie po Chwierucie ale każdy dobrze wie że nie ma tak naprawdę osoby która jest od niego lepsza i mogłaby z nim powalczyć.
  Ba myślę że jeszcze się taka osoba nie urodziła.
  Miasto się roZwija i to was boli w oczy że nie możecie Mienić władzy ani przeforsować waszych projektów.
  Ojjjjjjj boli. Wszystkiego najlepszego panie prezydencie

 55. @pislamiści i pisiorki

  Życzę wam wszystkiego dobrego z okazji nadchodzącego, nowego roku. Przede wszystkim życzę empatii, zdrowego rozsądku, życzliwości i przyzwoitości.
  Od rządu macie gratis w prezencie podwyżki, inflację i zadłużenie.

  Zabawa w Zakopanem (z kłamcą covidowym na czele) trwa w najlepsze. Zero przestrzegania zasad wśród publiczności. Szczyt zakażeń. Codziennie kilkaset osób traci swoich bliskich. Zabawa trwa w najlepsze… Kryzys na granicy już też nie jest ważny…
  Zero refleksji, zero wstydu, zero przyzwoitości… Zabawa trwa.
  Polska made in pis. XXI wiek.

 56. To jak tam – już podzieliliście skórę na niedźwiedziu – już uzgodniliście między sobą kto będzie prezydentem, a kto siedemnastoma wice?
  No kto jest niekwestionowanym liderem pis w Oświęcimiu? Starzeć? Łoziński? Chrzan?
  Co jeden, to lepszy.

 57. A czy ty już zapisałeś się do Pracowniczego Planu Kapitałowego? Czy uiściłeś już 15% opłaty przekształceniowej?
  Jak już przećwiczyła opozycja: manifestacje, pikiety, masowe protesty wiszą zdrajcy Kaczyńskiemu jak kilo kitu. Społeczeństwo może sobie krzyczeć co sił, a i tak ochraniany na Nowogrodzkiej przez siedemdziesiąt radiowozów don Kaczoro ma to w nosie.
  Cała ta złodziejska mafia pis powinna kiedyś trafić do więzienia.
  Amen.
  A teraz usmaż sobie fileta z dorsza (50 zł kilogram) na oleju rzepakowym (10 złotych litr) i dodaj troszkę dobrego masełka do smaku (8 złotych za 200 gramowa kostkę). Smacznego i najlepsze życzenia noworoczne. Abyś nie musiał siedzieć wieczorami po ciemku (horrendalne podwyżki) i abyś kąpał się (horrendalne podwyżki) w ciepłej wodzie częściej niż raz w miesiącu.
  Pa.

 58. Może czas wygnać wieśniaka z urzędu do wiochy pod Kątem. Pomysł do poparcia społecznego.

 59. Można też powiedzieć ludziom: „weź kredyt, zmień pracę”, potem okraść ich z OFE i spierd*lić na zachód. Chwierut niczym nie różni się od Tuska i jego bandy. Byle namieszać, poparadowac w protestach, powykrzykiwac, pomachać szabelką, a jak trzeba podjąć męskie decyzję to schować się. Tak jak Platforma nie istnieje już politycznie w Polsce, tak i Chwierut nie będzie istniał w Oświęcimiu po 2023. Pójdzie na śmietnik historii razem z całą PO, tam gdzie miejsce dla zdrajców narodu.

 60. Oczywiście można rozdawać pieniądze na prawo i na lewo. Zwłaszcza swojemu twardemu elektoratowi. Tu pięćdziesiąt dodrukowanych miliardów, tam sto dodrukowanych miliardów. I parę miliardów za ciężką pracę przy rozdawaniu aparatczykom pis też się należy. Aż tu nagle?!
  Ooooio! Inflacja?

 61. Tak sobie przeglądam:
  W 2020 roku prezes NBP Adam Glapiński zarobił 947 tys. zł brutto. To o 152 tys. zł, czyli prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Łącznie na wynagrodzenia zarządu, dyrektorów departamentów wraz z zastępcami, dyrektorów oddziałów okręgowych i zastępców oraz doradców prezesa NBP wydał 46,9 mln zł.
  Centralny Port Komunikacyjny: w 2019 r. wynagrodzenia zarządu (Horała plus trzech zastępców) wyniosły 2 002 525 złotych. Ponadto Na dzień 31 grudnia 2019 r. spółka utworzyła rezerwę na premie dla członków zarządu w kwocie 792 000 złotych.
  Nie dziwię się, że jak nasi pisowscy radni to czytają – szlag ich trafia. Też by tak chcieli.

 62. A mi się podoba odwieczne hasło Platformy Obywatelskiej „Pieniędzy nie ma i nie będzie” (Oczywiście dla zwykłego człowieka). Nie słyszałam żeby jakikolwiek wójt, burmistrz bądź prezydent inny niż Januszek ciągle narzekał, że nie ma pieniędzy. Chyba peowcy mają to wryte w bańki.

 63. @radny adamaszek

  czekamy na związki zawodowe i koordynację akcji ze wszystkimi jednostkami miejskimi. wszystkich mieszkańców z góry przepraszamy za utrudnienia ale to wina tylko i wyłącznie prezydenta chwieruta i jego świty. to będzie gorący rok. wszystkim pracownikom samorządowym życzymy szczęśliwego nowego roku i owocnych zmian na zaborskiej.

 64. …… szanowni Państwo „x” ew „y” lub „z” fajnie się pisze jako anonim ??? , można napisać co na język przyjdzie , głównie mało merytoryczne lub polprawde . Zacznę tak : była wolę części radnych aby przygotować projekt uchwały o podwyżkach dla pracowników samorządowych . ….. świetna robotę na samej sesji wykonał radny Michał Chrzan ( dużo szacunku ) niestety ta większą część radnych związanych z p. Prezydentem nie zagłosowało za tym projektem , czy słusznie czas pokaże . Jak powinni postąpić urzędnicy , powinni wziąć sprawy w swoje ręce , tak jak zrobili to urzędnicy w Jastrzębiu Zdroju. Akcja symboliczną ( bo urzędnicy nie mogą strajkować) ale dali do zrozumienia Prezydentowi że są zwarci i pokazali ilu ich jest . Oczywiście jest to akt odwagi ale tak można rozwiązać problem , który narasta już od dawna …… życzę powodzenia ! Natomiast w tym momencie składamy wszystkim mieszkańcom najlepsze życzenia noworoczne , oby nadchodzący rok był zdecydowanie lepszy niż obecny 👍💫🙂 ps nie dyskutuje z anonimami 👋

 65. Plinta pisząc ten artykuł za pewne widział się wcześniej z mądrym inaczej przed lustrem. Poszłyby podwyżki to pisowskie trolle zaczęły ujadać że można by te pieniądze przeznaczyć na inwestycje. Po drugie podwyżki wynikają z ustawy przygotowanej przez KACZORA, plancie się zapomniało o tym wspomnieć. Po trzecie sesja pokazała że dwa trolle pisowskie nawet nie umieją sporządzić wniosku. Po 4 pisowscy radni glosowali za podwyżkami dla siebie. Po 5 to radny Chrzan pokazał p. Przewoźnikowi i Łozińskim gdzie ich miejsce i kompromitując ich wysuwając swój wniosek. Oczywiście ma dobrych doradców, zapewne od zwierzchnika i zwierzchniczki z marszałkowskiego. Adieu

 66. Tutaj nie chodzi o to, żeby komuś nie dać. Bo co to jest 20 tys dla prezydenta jak byle informatyk w większym mieście tyle zarabia. Chodzi o sprawiedliwość. Taki radny za parę godzin miesięcznie spędzonych na paru komisjach i sesji zarabia więcej niż merytoryczni pracownicy um i jednostek miejskich, którzy pracują cały miesiąc, przygotowują im wszystkie uchwały i podsuwają pod nos itd. A wielce pan radny przyjdzie na sesje na 3 godziny, parę razy podniesie rękę i już 2,5 tysiąca bez podatku do kieszeni. Radni od Chwieruta to nawet nie wysilają się żeby przeczytać za czym głosują bo dzień wcześniej dostają rozpiske za czym zagłosować a gdzie dać sprzeciw. A taka pani co siedzi cały miesiąc w MOPSie z trudnymi klientami zarobi 2100 zł na rękę. I to jest ta POwska sprawiedliwość? A niech chwierut zarabia i 100 tysięcy i co roku kupuje sobie nowy samochód, ale niech nie pier*oli że nie ma pieniędzy i trzeba zaciskać pasa – tzn urzędnicy niech zaciskają, przecież nie on i radni.

  I tak, podwyżki dla radnych i prezydenta nie były obligatoryjne w takim wymiarze jak sobie przyznali. Wystarczy spojrzeć na niektóre gminy w Polsce, gdzie nie doszło do takich podwyżek. Czemu jest tak dobrze jak jest tak źle?

 67. Chcesz iść na wyzwiska? Po prostu niedobrze mi się robi, gdy czytam taką demagogię: „Popatrzmy … Ile krzaków na rondach trzeba podlewać” (pewnie, zieleń należy wykarczować), „No ale nie o partie tu chodzi, a o zwykłych ludzi” (akurat) „wszyscy maja takie same żołądki” – to może w ogóle wrócić do komunizmu?
  Po co są potrzebne podwyżki płac? Nie przypadkiem z powodu galopującej inflacji będącej rezultatem polityki rządu pis?
  Na koniec: sami daliście się złapać na kłamstwie: „Dodajmy, że radni – z tej właśnie listy – nie wzdragali się raptem sesję wcześniej, przed solidnym zwiększeniem, sami sobie, na podstawie ww. krajowych przepisów, diet radnych. MOŻE I WIELKIEGO WYBORU W TEJ KWESTII NIE BYŁO”. To jak w końcu – był wybór, czy nie? Podwyżki płac w samorządach zadekretowane przez rząd pis były obligatoryjne czy nie?

 68. @ z programu KOS 2018

  Ciekawe czy pani Agnieszka Komendera i Mariola Madej będą potrafiły spojrzeć urzędnikom i wyborcom w twarz. Tak to jest jak dla stołka człowiek potrafi wyrzec się składanych obietnic. Gratuluję postawy dla tych pań. Widać łatwo było przygarnąć dla siebie 2500 na rękę za parę godzin „pracy”, ale dla kogoś kto pracuje cały miesiąc już tyle to byłoby za dużo… Wstyd, wstyd, wstyd! Żenada!

 69. Polska PRLowska mentalność jeszcze nie dorosła do tego, żeby zobaczyć to co jest na zachodzie – sprawne państwo, sprawne urzędy to informatyzacja i zatrudnianie specjalistów. Ale jaki specjalista przyjdzie pracować za 3300 zł brutto? Czy ktoś za 3300 złotych będzie dawał z siebie 100% widząc, że dla szefa jest się nikim? Wątpię. Proszę zobaczyć ile za Chwieruta odeszło urzędników z pracy do innych gmin. Zostają głównie panie, które chcą doczekać tę parę lat do emerytury. A młodzi liczą, że po 2023 roku przyjdzie lepszy gospodarz, jak nie to też odejdą. Dobry gospodarz, skuteczny prezydent. Kiss my a…

 70. „pracownik-urzędnik też człowiek i podatnik – wyrównanie i urealnienie płac w Urzędzie Miasta i jednostkach organizacyjnych”

 71. Widzę, że z logicznym myśleniem u Ciebie krucho. Co ma być? 2023. Zaplanowanie budżetu w oparciu o rozsądne inwestycje. Myślisz, że 2,5 mln złotych to niewiadomo jakie pieniądze w stosunku do budżetu? Park and ride który nie jest nikomu potrzebny kosztował 30. Na głupie duperele chwierut lekka ręką wydaje setki tysięcy i miliony złotych. Tu nie chodzi o to, że tych pieniędzy nie ma. Tu chodzi o to, że prezydent chce mieć niewolników za minimalna krajową. Wydając pieniądze na zbędne inwestycje i pomysły, które nikomu nie służą.

 72. „Nie kasować inwestycje tylko przenieść o rok” – przecież to na jedno wychodzi. A co się stanie za rok? Cud jakiś? Manna spadnie z nieba?

 73. Nie kasować inwestycje tylko przenieść o rok w czasie. Proszę nie kłamać. Tyle lat nie było przystanku to i rok dłużej może nie być. To był właśnie konsensus żeby nie likwidować, ale to mniej ważne inwestycje przesunąć o rok.

 74. To jest prawdziwa twarz Polaka. który robi wszystko aby wyje… rodaka. Radnu zdradzili pracowników = mieszkańców Oświęcimia

 75. Generalnie w Polsce urzędnicy, zwłaszcza na szczeblu powiatowym i gminnym, są źle opłacani.
  „Pracownicy administracji publicznej są nisko wynagradzani. Większość z nich już dziś pracuje za minimalną pensję. To sprawia, że administracja publiczna nie jest atrakcyjnym pracodawcą – trudno ściągnąć do pracy wysokiej klasy specjalistów a tych, którzy są – utrzymać – mówi Piotr Jankowski, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Administracji Publicznej”.
  „Niedawne podwyżki dla VIP-ów wysadziły system mnożników obowiązujący w administracji publicznej – mówi dr Liwiusz Laska, adwokat, b. przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. I wylicza: – W administracji publicznej nie ma spójnego systemu wynagradzania, wspólnego systemu dodatków, wartościowania stanowisk, nie ma systemu corocznej waloryzacji wynagrodzeń o stopień inflacji i nie ma układów zbiorowych dla sfery budżetowej. Jest za to zapaść wynagrodzeń i brak pomysłu na nowy, spójny system”.

 76. To słucham – jakie genialne pomysły mają radni pis i ich troll. Skasować inwestycje, a te pieniądze przekierować na podwyżki dla urzędników, tak? Tylko że wtedy pis będzie jęczał, że nic w mieście się nie dzieje, że Oświęcim się zwija, itd.
  Znakomity prezydent Krawczyk – żarty?

 77. Czytam te komentarze i jestem załamany prostactwem waszych myśli. Radni PiS zamiast budować mosty z innymi radnymi, przekonywać i próbować złamać opór prezydenta, wolą iść na totalne starcie. Takie naparzanie jest męczące dla zwykłego mieszkańca. Sprawiacie wrażenie ludzi opętanych. Obie strony!

 78. Jeździcie po prezydencie a czemu nie po radnych, którzy przy najważniejszym głosowaniu w roku czyli budżecie nie wzięli udziału w głosowaniu…. choć byli cały czas na sali.
  Są 3 możliwości: TAK, NIE albo WSTRZYMANIE SIĘ. Czwartej nie ma – w takich sytuacjach powinno być odebranie mandatu.

 79. Jak można być tak obojętnym na „byle jakie” pensje pracowników oświęcimskiej budżetówki? Niech Pan prezydent Chwierut się wyciszy i uspokoi!

  W każdej branży pojawiają się trudności i zmiany – również w samorządzie. To co robi aktualnie Chwierut to przejaw hipokryzji i politykierstwa. Panie prezydencie nie z takimi wyzwaniami już się mierzył samorząd w swojej historii. Przypomnę tylko inflację z początku lat ’90, która wynosiła 1300%. W kolejnych latach, początków polskiej samorządności wystrzeliło mocno bezrobocie i firmy bankrutowały jedna za drugą. Mimo braku kasy w budżetach samorządów jakoś to wszystko działało – nikt nie zarzekał jak to robi Pan! Przypomnijmy choćby prezydentów Telkę, Płonkę, czy Krawczyka.

  Wtedy prawdziwi samorządowcy pracowali z entuzjazmem dla dobra mieszkańców, szukali rozwiązań. Nie robili politykierstwa! Nie zarzekali! A Pan Chwierut ciągle narzeka – staje się to już nudne! Może trzeba nieco ostudzić swoją rozpaloną głowę od nienawiści do PiS? Może trzeba usiąść razem z PiSem i rozwiązać WSPÓLNIE problemy miasta?

  PS. O radnych klubów pana Chwieruta, PO i KOS2018 nie wspominam. Oni swojego zdania nie mają… Wiadomo, że wszystkim rządzi Pan Chwierut,

 80. @ przeciwnik PiSu

  za niedługo chwierut nie będzie miał problemu z urzędnikami i spieciem budżetu bo nie będzie urzędników. już teraz jak pojawia się oferta pracy w urzędzie w gminach ościennych to pracownicy tam odchodzą, albo do starostwa a potencjalni kandydaci jak słyszą jaka mają dostać pensje to rezygnują albo w ogóle nie ma chętnych do pracy. starzy pracownicy uciekną na emeryturę. oświęcim jest fenomenem w całej Polsce. to jedyne miasto powiatowe gdzie w ościennych gminach na prawach wiejskich urzędnicy na start dostają kilkaset zł więcej. ludzie uciekają za praca na wieś zamiast do miasta. fenomen! wszystko dzieki chwierutowi i jego swicie. ciekawe kiedy oświęcim straci prawa miejskie jak już się całkiem wyludni

 81. Ciekawe kiedy zostaną usunięte komentarze nie sprzyjające P. Prezydentowi i jego zastępcy. Bo ostatni znikneły?

 82. Świetnie ci idzie. Ponieważ – jak mawiał klasyk – „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”.

 83. PO świetnie rządzi w Oświęcimiu, a radni związani z tą partią są rewelacyjni.

 84. Jeśli rząd pis dalej będzie odbierał pieniądze samorządom, to nie tylko trzeba będzie podwyższyć „ceny biletów na hokej i basen”, ale ogóle zamknąć i basen i lodowisko. Samorządy nie mają jak rząd pis drukarni pieniędzy i swojego Glapińskiego na zawołanie, który w każdej chwili może dodrukować z paręset miliardów. To jaka jest alternatywa? Obciąć pensje urzędnikom? Zwolnić ich połowę? Zlikwidować ze trzy szkoły i ścieśnić dzieci w pozostałych, żeby uczyły się na dwie zmiany?

 85. „Największy wpływ na finanse samorządu będzie jednak miał nowo dodany pkt 4 w ust. 2 art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych, który wprowadza nowe pojęcie, jakim jest minimalne wynagrodzenie, które nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że „maksymalne wynagrodzenie na danym stanowisku” jest to suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego, a w przypadku wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz starosty i marszałka województwa także kwoty dodatku specjalnego”.
  Więc pole manewru jest jak widać dość nieduże. Ciekawe jest również spłaszczenie pensji wypłacanym prezydentom wielkich miast (gdzie z zasady rządzi opozycja) i wójtom małych wiejskich gmin (które często ma pis). W efekcie prezydent Krakowa zarabiać będzie niewiele więcej od wójta gminy Pcim.

 86. Dobra. Małe zło. Podniesie się cenę biletów na hokej i basen, to zbilansuje się koszty podwyżek uposażenia.

 87. Nikt nie nakazywał podnieść wynagrodzeń wójtów, prezydentow, burmistrzów o 95-100%. Można było mniej i dalej byłoby to zgodne z ustawą.

 88. Natomiast dzięki zadekretowanym przez rząd pis obcięciu wpływów podatkowych do dyspozycji samorządów i jednocześnie wielkiemu wzrostowi kosztów utrzymania obiektów typu szkoły, domy kultury, urzędy gminy itp. faktycznie samorządy będą miały pieniędzy znacznie mniej. Wybór jest więc taki: albo dać urzędnikom wyższe pensje i ciąć do bólu szczątkowe zresztą inwestycje – albo odwrotnie. Samorządy robią najczęściej tak: trochę podwyżek dla urzędników i trochę cięć w innych wydatkach.
  Szczytem obłudy i hipokryzji są teraz wystąpienia radnych pis: „dlaczego Chwierut nie dał więcej ludziom! Gdybyśmy rządzili, to podwyżki wyniosłyby co najmniej 10%.”. Akurat. Więc przypominam: przecież w Polsce rządzicie. Kto broni centrali w Warszawie wyasygnować dodatkowe środki na podwyżki dla urzędników samorządowych i przekazać je jako dotacje celowe w dół, do samorządów? Co z podwyżkami dla urzędników w instytucjach podległych administracji państwowej? Ni ma? No cóż, ale gigantyczna kasa na pensje np, dla pisowskich urzędników (kumpli Horały i kumpli ich kumpli) w zarządzie nieistniejącego Centralnego Portu Lotniczego jakoś się znalazła.

 89. Przecież dobrze wiecie pisowcy o co chodzi.
  W 2018 r Kaczyński obniżył pensje samorządowcom o 20% pod hasłem, że „za dużo zarabiają”. Teraz jednak pis wypichcił ustawę z 17 września br. o wielkich, prawie dwukrotnych podwyżkach dla samorządowców, którą miesiąc później podpisał Duda. W ten sposób osiągnął dwa cele: pierwszy – dał zarobić swoim, pisowskim burmistrzom i radnym. Ponieważ jednak nie dało się podnieść pensji tylko pisowcom, podniesiono z automatu wszystkie pensje w samorządach i jednocześnie rząd rzucił swoich trolli do szczucia na samorządowców wszędzie tam, gdzie rządzi opozycja – to cel drugi.
  Na podstawie tej ustawy nie da się nie podnieść do ok. 18-21 tys. złotych pensji burmistrzom i prezydentom miast. Podwyżki są obligatoryjne. Tam gdzie samorząd jest pisowski, radni i media pisowi przychylne twierdzą, „że to bardzo dobrze, że burmistrz dostał podwyżkę, bo jest świetnym burmistrzem i ta podwyżka mu się absolutnie należała”. Natomiast tam gdzie rządzi opozycja, pisowska propaganda aż pluje się w napaściach. I ludzie to często kupują: „Przecież pieniędzy nie ma, a na podwyżki są? To w końcu jak to jest?” – komentarz pod adresem burmistrza małej gminy Czerwionka-Leszczyny, którego pensja może wzrosnąć do ok. 18 tys. zł. „Czy Gminę na to stać?
  Zawsze mówiłem, że w intrygach i szczuciu Kaczyński jest genialny.

 90. Skoro uważacie ze wnioski radnych PiS były złe to dlaczego radni Chwieruta+PO+KOS2018 nie zaproponowali innego, oczywiście lepszego rozwiązania?

 91. Ja się niczemu nie dziwię. Przecież to stare: Pieniędzy niema i nie będzie. No i tutaj pasuje jak ulał. Prezio ma 20tysi, a robole ochłap. No, ale jakiego wybraliście takiego macie. A tak na koniec to znowu wina PIS-u bo chcieli żeby ludzie podwyżki dostali.

 92. Przecież radni PO i KOS są tylko od przyklepywania woli Chwieruta. Ładnie było widać na transmisji sesji jakie larmo podniósł Chwierut, gdy nie udało mu się odrzucić wniosku PIS bez głosowania. Ponoć cały sztab kierownictwa siedział z prawnikiem parę dni i szukał kruczków prawnych aby odrzucić wniosek, ale radny Chrzan okazał się sprytniejszy. Po tej porażce Chwierut od razu przywołał swoje pieski i nakazał im głosować przeciw. Pytanie – po co nam tacy radni, którzy nie mają swojego głosu i muszą siedzieć jak mysz pod miotłą, gdy ich pan stuknie nogą?

 93. Do Abcd. A czy prawda jest że tylko nie myli się ten który nic nie robi? Czyli radni p. Chwieruta i PO

 94. Mam nadzieję, że radny Michał Chrzan napisze jakie to „ważne” inwestycje miały być przesunięte o rok w czasie, a nie likwidowane. Bo ktoś z kierownictwa UM lub radnych PO chce bronić swoich tzn. Chwierutowych decyzji.

 95. Oj widać, że radni PO dzięki się za komentowaniem czy chodzi o te poważne inwestycje, które miały być przesunięte na 2023 – budowa wiat przystankowych i chodników? Jak widać lubicie wprowadzać społeczeństwo w błąd i ciągnąć swoją narrację o „likwidowaniu inwestycji”.

 96. Czy to prawda że radni PiS podczas tej sesji chcieli ściągnąć nie 2 inwestycje jak w tekście powyżej tylko 8?

  Czy to prawda że jedna z nich miała być…. która jest już w realizacji czyli na Bloniach tylko jeden pan radny który przecież tam nie tak dawno mieszkał chyba tego nie dostrzegł? Ba tą inwestycją jest też współfinansowana że środków rządowych?

  O grozi jakich mamy radnych….

 97. Wszyscy nadają na Starca, ale on nie miał tak durnych pomysłów jak nikomu niepotrzebny Park&Ride za dziesiątki milionów złotych, toaleta za 0,5mln, Cafe Rynek za 1mln, otoczakowy rynek, niedziałające tablice przystankowe, most duchów, pusty park pamięci narodów z toaletą dla szczurów. Takie atrakcje tylko dzięki „dobremu gospodarzowi”, który tak gospodaruje, że zawsze narzeka, że nie ma pieniędzy. To może czas ustąpić jak nie radzisz sobie z prowadzeniem miasta?

 98. Głodowe pensje w urzędach i pan Wójt, przepraszam Prezydent Miasta Oświęcim zarabia 20000 zł. Na taka podwyżkę z wyrównaniem od sierpnia pieniądze się znalazły.

 99. Panowie radni z opozycji działajcie , opisujcie wszystko niech mieszkańcy widzą jakich mamy włodarzy!!!! I gdzie mają mieszkańców. Bo wszędzie tylko wieści z ratusza i Pan prezydent ze swoimi frazesami. A tu wtopa z parkingiem i nowym pustym , niszczejącym placem zabaw.

 100. W przeciwieństwie do PO i KOS radni PISu chcieli dać podwyżki wszystkim. Tylko PO i KOS uważają, że zwykłym, szarym pracownikom należy się miska ryżu. A zarabiać godnie mogą tylko wybrańcy i panowie. Reszta ma *ebać i cieszyć się za poklepanie po plecach. Dokładnie jak miało to miejsce jak w Polsce rządził kolega Chwieruta – Rudy z Niemiec.

 101. Rozumiem, że radni opozycji (PiS) zrezygnowali z prawa do podwyżki swoich diet?

 102. Lista wstydu: Janusz Chwierut, Ireneusz Góralczyk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Agnieszka Komendera, Elżbieta Kos, Mariola Madej, Zygmunt Osoba, Jacek Stoch, Agnieszka Tobiczyk i Paweł Warchoł.

  Tym państwo już dziękujemy. Administracji, która im wszystko przygotowuje i podsuwa pod nos 3% podwyżki, a sobie 100%. Widać było po co pchali się do rady.

Send this to a friend