Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Ptasie murale na murach cmentarza żydowskiego

Na murach cmentarzu żydowskiego w Oświęcimiu pojawiły się ptasie murale autorstwa Wojciecha Rokosza.

Jak informuje Centrum Żydowskie w Oświęcimiu projekt łączy aspekty historyczne i ekologiczne, nawiązuje bowiem do przyrody, która znajduje się w tej zielonej enklawie w centrum miasta, gdzie swoje naturalne środowisko mają rozmaite gatunki ptaków i innych zwierząt, ale jednocześnie ich wizerunki są nieodłącznym elementem żydowskiej symboliki nagrobnej. Autorem projektu jest krakowski artysta Wojciech Rokosz.

Projekt jest realizowany przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, przy wsparciu Urzędu Miasta.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

32 komentarze

  1. Do @ Jan
    Ty chyba głupcze nie widziałeś antysemity. To jedź z wycieczką do Izraela a zobaczysz stosunek do Polaków. Niemców dziesięć razy lepiej na czek pointach kontrolnych traktują co ich w piecu palili!!!! Jóź nie wspomnę czego nauczają w Izraelskich szkołach o Polsce bo to dopiero „bajka” Więc nie mów mi głupcze o antysemityzmie bo nie rozumiesz obecnego znaczenia tego słowa!!!

  2. @policjant jak widać antypolskich idiotów w tym mieście nie brakuje, którzy jedyne co potrafią to antysemickie bzdury.

  3. @Gwiazdor

    Na schronie przed muralami nie było nic namalowane.
    Betonowy klocek który potem czesciowo pokryto blachą falistą

  4. @masterkosa
    zapomniałeś o czasach przed wykonaniem zdjęć, które są na googlestreetview, murale były od krawędzi budynki (miejsce zasłoniete na zdjęciach przez reklamę i kiosk piekarni Senderów, składał się trzech części, które stanowiły odrębną całość. Wspomniane przez ciebie budynki to był klasztor sióstr Serafitek.
    Gdyby iść twoim tokiem rozumowania ściana na skwerku na Rynku, nalezałoby jeszcze cofnąć się w czasie i zobaczyć np. co było na ścianach bunkra na ul. Śniadeckiego, zanim pojawiły się na nim murale LFO. Moja wina, nie dopisałem, że te na wspomnianym przystanku były jednymi z pierwszych we współczesnym Oświęcimiu (czyli po 1989 r.) Wybacz mi tę drobną wpadkę 🙂

  5. Konkretnie
    Przy prawej twarzy było kolorowe grafitti (na murze)
    Przy lewej twarzy namalowane budynki (na domu na rogu Górnickiego i Dąbrowskiego ‐ od strony przystanku)
    Grafitti stanowiło całość

  6. @gwiazdor

    Cyt.” …pierwsze murale (obecnie nieistniejące) powstały w Oświęcimiu powstały bez związku z LFO, jeden był na ścianie budynku przy przystanku MZK na ul. Dąbrowskiego/Plac Kościuszki…”
    Hmmm… twoje słowa…

    Mural w rejonie przystanku przedstawiał dwie twarze starszych pań (w środku) po obu ich stronach (w brązowo beżowych kolorach) namalowano budynki (również te kojarzące się z Oświęcimiem) . Dodatkowo był tam napis.
    Następnie umieszczono tam mural z Vaclavem Havlem (z cyklu „Gadające głowy”. Teraz chyba jest tam również grafitti Unii Oświęcim. Jak uważnie pooglądasz Street view to zobaczysz fragmenty muralu z Havlem i twarzami starszych pań.

    PS. Tylko pod tym artykułem dwukrotnie napisałeś nieprawdę…
    Tak, że tego…

  7. @masterkosa
    przeczytaj uważnie to co napisałem i wskaż moment gdzie napisałem, że mural na przystanku MZK był pierwszy. Poza tym nie było na nim panoramy miasta..
    Przy okazji wskaz momenty, w których ja nie pisałem prawdy? Jeżeli tego nie zrobisz sam siebie uznajesz za kłamcę.

  8. @gwiazdor

    Kolejny raz piszesz nieprawdę…

    Historia murali w Oświęcimiu dalej niż myślisz. Wspomniany przez ciebie mural (grafiti z dwoma paniami i panoramą miasta) wcale nie był pierwszy. Być może to był pierwszy, który widziałeś albo pierwszy, o którym słyszałeś.

    Kiedyś w rynku tam gdzie teraz jest oddział gazety krakowskiej był skwerek z budką telefoniczną. Na ścianie budynku (ul. Jagiełły 1) był mural promujący bodajże oszczędzanie. Ten również nie był pierwszy i jedyny…

  9. A gdzie ptasie odchody??? Co to za ptaki bez odchodów. Ptasie odchody na murze cmentarza Żydowskiego powinny być obowiązkowo bo uzmysławiają ” głębokie” uczucia jakimi Żydzi z tzw. „narodu Wybranego”darzą Polaków z Polski.

  10. @małpa
    Małpo problem jest w tym, że miasto nic nie robi w sprawie murali, również tych małych, związanych z przesłaniem pokoju. Popatrz małpo na jak obecnie wygąda mural na ul.Wysokiej i porównaj z tym jak wyglądał 10 lat temu (patrz google maps). A potem zapłacz nad swoim małpim umysłem.

  11. @Mieszkaniec
    cyt. „Motyw murali został wymyślony przez firmę consultingowa współpracującą z LFO.”

    mylisz się pierwsze murale (obecnie nieistniejące) powstały w Oświęcimiu powstały bez związku z LFO, jeden był na ścianie budynku przy przystanku MZK na ul. Dąbrowskiego/Plac Kościuszki

  12. Ile wieśniak panujący dał kasy mieszkańców na tą bzdetem.. Zawsze niema kasy dla mieszkańców za to dla tych co nie popierają i wspomagają Ukrainę.

  13. Wszystko mi jedno, kto i jaki mural wymyślił. Ale miasto powinno zadbać o zachowanie tych kilku najlepszych – niewątpliwie dzieł sztuki. Natomiast ten z JP II i o antysemityzmie – no to nie jest żadne wstrząsające dzieło. W dodatku namalowany na starej zagrzybionej ścianie makabrycznego budyneczku przy Jagiełły widocznie się sypie. Dałbym sobie z nim spokój.

  14. Motyw murali został wymyślony przez firmę consultingowa współpracującą z LFO. Wydział promocji nie wzbił się wyżej niż oświęcimska wieża zamkowa.

  15. Zobaczcie jaki jest stan tych oświęcimskich murali? Zobaczcie jak wyglada ten z Janem Pawlem na Klasztornej?

  16. Mural z ptaszków – doskonały pomysł. Ciekawe, że moi znajomi odwiedzający Oświęcim najbardziej z miasta zapamiętują – nie rynek, czy wieżę zamkową – tylko dziewczynę z dmuchawcem (Olbińskiego).Rzeczywiście wspaniały.

  17. Jako mieszkańcy tego miasta, powinniśmy prowadź ze sobą dialog, bez sprzeczek i złośliwości. Nieliczne pozostałości kultury i obecności żydowskiej stanowią dziedzictwo, tak samo jak inne zabytki materialne (kościoły, kaplice czy pomniki). Być może 1 listopada członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej po raz kolejny będą prowadzić zbiórkę publiczną na odnowę zabytkowej części cmentarza. W minionych latach, dzięki nim udało się odnowić kilka zabytkowych nagrobków.To właśnie troska o zachowanie i dbanie o wspólne dziedzictwo powinno cechować naszą tożsamość.
    Serdecznie pozdrawiam użytkowników!

  18. Zabytkowy mur otaczający cmentarz parafialny doczekał się w minionym roku renowacji i remontu w uzgodnieniu z konserwatorem – jest wpisany do rejestru. Tam, gdzie było to możliwe, zachowano istniejące elementy a pozostałe odtworzono. W części od ul. 3 Maja, gdzie mur uległ zawaleniu powstanie nowa konstrukcja ogrodzenia ażurowego nawiązującego do wyglądu bramy wejściowej na cmentarz i przylegającego do niej muru.

    Cmentarz żydowski również jest zabytkiem.
    Podczas wojny został całkowicie zdewastowany przez Niemców. Po wojnie został częściowo odbudowany przez nieliczną grupę ocalonych z Zagłady żydowskich oświęcimian. Odbudowano także mur otaczający cmentarz.

  19. @małpa
    twoja wypowiedź jest tak pozbawiona sensu, że szkoda czasu na jej szersze komentowanie.

  20. Cmentarz może zabytkiem jest, ale czy mur też? W paru miejscach poodpadał tynk i widać, że był tam zrobiony z pustaków. W kilku innych w ogóle się zawalił i zastąpiono go metalowym płotem. To w końcu mur jest pod nadzorem konserwatora, czy nie?

  21. W końcu ktoś kto ma talent! Szacunek! Ale za chwile smarki popiszą to spreyami by pokazać kto tu jest najgłupszy

  22. mondrale
    @ j-23, co to, to nie
    i ty mądry inaczej hotinie

    cmentarz parafialny jest zabytkiem i jako zabytek jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Pojmujecie implikacje? A może wasze ptasie móżdzki nie ogarniają?

  23. Ksiądz proboszcz ewentualnie zgodziłby się na szereg świętych i mural antyaborcyjny, a nie na jakieś ptaszki.

  24. do „hotina”
    Nie czepiaj się innych. Każda sprawa jest dobra żeby komuś przywalić. Opamiętaj się chłopie. A co do malunków na cmentarzu parafialnym, to jak sama nazwa wskazuje jest to „cmentarz parafialny”. Poproś swojego proboszcza z parafii to może coś namaluje lub zleci to innym. Pewnie będzie musiał zapłacić i pewnie się nie doczekasz.

  25. A na mur cmantarza parafialnego to wam już farby czy szekli zabrakło? Tutaj też jest centrum miasta, gdzie swoje naturalne środowisko mają rozmaite gatunki ptaków i innych zwierzat.

Send this to a friend