Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent prosi kandydata PSL do Senatu RP o misję podjęcia lobbingu

Od prawej: Janusz Chwierut, Krzysztof Klęczar

– Zwróciłem się więc do Krzysztofa Klęczara, który kandyduje do Senatu RP, aby w przypadku wygranej lobbował na rzecz naszej inwestycji i wspierał nasze starania o środki zewnętrzne – informuje Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia.

Krzysztof Klęczar, burmistrz Kęt przyjechał z wizytą do Oświęcimia. W Urzędzie Miasta spotkał się z prezydentem Januszem Chwierutem. Samorządowcy rozmawiali o Klastrze Energii Kotliny Oświęcimskiej, który ma być odpowiedzią na obecne wyzwania bezpieczeństwa energetycznego. Pomysłodawcą powstanie klastra jest burmistrz Kęt. Do projektu przystąpiły też Brzeszcze, Chełmek, powiat Oświęcimski, miasto Oświęcim, gmina Oświęcim oraz Agencja Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej. Trwają już prace nad przygotowaniem dokumentów strategicznych, które są niezbędne, aby składać wnioski o finansowanie europejskie. Rozmawiano również na temat budowy małych reaktorów jądrowych BWRX-300, inwestycji, która ma szansę powstać w Stawach Monowskich. Reaktory mają być źródłem energii dla firmy Synthos. Ogromne przedsięwzięcie w energetyce jądrowej budzi wiele zainteresowania, ale też wątpliwości i obaw ze strony lokalnej społeczności, która chce poznać jak najwięcej szczegółów związanych z samą inwestycją oraz kwestiami bezpieczeństwa.

Spotkanie było też okazją do rozmów o problemach samorządowców, obniżaniu dochodów i próbach radzenia sobie w tej sytuacji. – Uważamy, że dzisiaj największą bolączką samorządów jest próba podporządkowania ich Warszawie. Martwi nas powolne odbieranie nam samodzielności w decydowaniu o tym, co w mieście powinno być robione. Rządzący podejmują różne próby wprowadzenia takich regulacji, które grożą tym, że samorządy przestaną być samodzielne i niezależne. Stąd wiele uwagi poświęciliśmy tej kwestii oraz wymianie doświadczeń, jak radzić sobie w zaistniałej sytuacji – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Poruszono też kwestie związane z przymiarkami miasta do przebudowy hali lodowej. Blisko 60-letni obiekt wymaga dostosowania pod względem wizerunku i funkcjonalności do innych nowoczesnych aren w kraju czy w Europie. Miasto wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział w Katowicach ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy hali lodowej. Zwycięską pracę poznamy w przyszłym roku. Przebudowa hali jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym, przerastającym możliwości budżetowe miasta, stąd musi starać się o inne, zewnętrzne środki. – Zwróciłem się więc do Krzysztofa Klęczara, który kandyduje do Senatu RP, aby w przypadku wygranej lobbował na rzecz naszej inwestycji i wspierał nasze starania o środki zewnętrzne – dodaje.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

58 komentarzy

 1. Ciekawe co zrobią Amerykanie po aferze wizowej, czy wstrzymają wydawanie wiz Polakom chcącym wyjechać do USA.

 2. Koleżka z KO nagle wstawił się na dywanik,a dzisiaj już nie nie pamięta co ten gościu odwalił z wyboru i ,,śmiertelnymi kopertami’, wraz z oświadczeniem że nie przekaże danych adresowych .Tak.Yo była wina Sasina! Wiem,bo ten Kraśko od prawarządności tak na krześle wtedy POdskakiwał.

 3. Gang olsena omawia plan,problem bo to pomysł Prawa i Sprawiedliwości, a tu trzeba szkodzić!

 4. PIS=bieda , nędza , zadłużenie Polski na około 2 biliony zł..Od nowego roku podwyżka cen prądu o 70%.Polska w ruinie. 322 miliardy wyprowadzone poza budżet państwa.

 5. Dokładnie tak ,dlaczego UE zdjęła embargo na zboże z UA? Żeby wykończyć polskie rolnictwo!

 6. Narracja PO:
  – Orlen ma zyski – źle (zarabia na Polakach)
  – Orlen ma straty – źle (źle zarządzanie)

  – PIS nie wpuszcza migrantów – źle
  – PIS wpuszcza migrantów – źle

  – Polacy mało zarabiają – źle
  – minimalna idzie w górę – źle

  – 500+ – źle (niech będzie 800 od czerwca)
  – 800+ od stycznia – źle (rozdawnictwo)

  – 30 tys. kwoty wolnej – źle (samorządy zbankrutują)
  – obietnica Tusku braku podatku do zarobków 5 tys. – dobrze (samorządy nie zbankrutują??? Sic!)

  – Tusk obiecuje podwyżkę w budżetówce 20% – dobrze
  – urzędnicy Janusza Chwieruta chcą podwyżki 10% – źle! Za dużo!

  PO istnieje tylko po to żeby być antyPISem i tyle. Są tak niewiarygodni w swoich obietnicach jak nikt inny.

 7. Małpa najgorsze jest to że ty też korzystasz na tej prospericie państwa i niestety nic nie można z tym zrobić, szukałem ale nie mogłem znaleźć takiej telewizji, twój mózg kiedyś tego nie wytrzyma / oglądanie gadzinówy/.I na koniec tusk =bieda ,nędza!

 8. @
  „Wielomiliardowe straty Orlenu pokryje budżet państwa.” Oj boroki, boroki. Gonicie w piętkę. Jeszcze parę tygodni temu marudziliście o „wielomiliardowych zyskach Orlenu”, który się „na nas dorobił”. Teraz już straty.

  PiS-owi może i przypadało by się zluzowanie przy korycie. Ale jak ludzie widzą jakimi jesteście partaczami, bez programu, bez logiki, bez elementarnej uczciwości w argumentacji to zamkną oczy i zagłosują na PiS.

 9. Marianie – spokojnie, do wyborów jeszcze 4 tygodnie, zdążą obniżyć nawet jeszcze więcej .

  Wielomiliardowe straty Orlenu pokryje budżet państwa.

  Rząd załata dziurę w budżecie państwa poprzez zaciągnięcie nowego długu.

  Postpisowskie długi + odsetki Polska będzie spłacać jeszcze przez dziesięciolecia. Ale – byle do wyborów

 10. @
  Ty się módl żeby PO w ogóle cokolwiek rozdawało, bo w budowlance trzeba zapier…

 11. Masz pistrollu absolutnie rację. Peło prawdopodobnie nie będzie rozdawać kierowcom benzyny za darmo.

 12. Małpa ale szczujesz ,nakup sobie do baniek na zapas bo za POpaprancow tak nie bedzie!

 13. Dziś na Orlenie benzyna za 6.20 zł, olej napędowy jeszcze taniej.
  Prorokuję, że zaraz przed 15-tym października benzynę będą rozdawać za darmo.

 14. No dokładnie. Mi jakoś takie rzeczy nie pokazują się, jak wchodzę na ten portal.

 15. @Anonim

  Eeee, jak by ci to powiedzieć. Reklamy są dostosowane do twojej historii wyszukiwań….

 16. Przebudowa według koncepcji Marszałka miała kosztować około 90 milionów. 10 lat temu. Dziękuję że pomogłem

 17. A radni to skąd takie kwoty mają?
  Co są projektantami, branżowcami czy wykonawcą?
  Na.pewno powyżej 100 mln ale na pewno nie więcej niż 130 mln. Owszem jest to duży koszt ale jaki macie inny (realny) pomysł skoro nasza hala pamięta jeszcze koniec lat 60-tych jako nie zadaszona….
  Przypomnę dyskusje na temat remontu pływalni a dziś…. już chyba nikt nie podważy że była to słuszna decyzja choć wiado że z pomocą środków zewnętrznych.

 18. @abcd

  Z tego co mówią radni to koszt na dzień dzisiejszy to będzie między coś pomiędzy 100-300 milionów nowych polskich złotych. W zależności od ostatecznej skali. Z tego już parę
  milionow trzeba będzie wydać na sam projekt niegwarantujacy niczego. Na projekt kładki duchów wydano kilka lat temu prawie milion. Wiesz ile projekt takiego obiektu będzie kosztował? Inwestycja na miarę miasta stołecznego a nie małego Oświęcimia. Będą to jeszcze nasze prawnuki spłacać.

 19. Mongoł tak patrząc realnie tylko PIS może zrobić ten remont bo POpaprancy nie mają na nic pieniędzy!

 20. O jakich wy mówicie kilkaset milionów?
  Co porównywać do Trzyńca gdzie tam obiekt jest gigantyczny a przez to cena.
  Puknąć się w łeb zanim coś napisać.
  U nas jest potrzebny obiekt na maks. 4000 miejsc. Niszowy sport może w Polsce ale nr 1 w Oświęcimiu i powiecie – nie mamy żadnej innej dyscypliny na tym poziomie rozgrywek w Polsce

 21. ŁoMatkoBosko ! Chwierut wracając z Czarnego Marszu, zaszedł do sklepu z dewocjonaliami i kupił se łobrazek ze św. Janem Bosco. Ten facet ma kręgosłup jak jogin !

 22. PiS z pewnością wygra wybory parlamentarne. Pora zmienić na wiosnę gospodarza miasta na takiego który będzie współpracował z pisem.

  #OświęcimCzasNaZmianę2024

 23. A wystarczy prezydent z opcji rządzącej i Oświęcim zamiast ciągle walczyć z rządem za nasze pieniądze to będzie się pięknie rozwijał. Za miesiąc PIS obejmie kolejną kadencję więc na wiosnę oświęcimianie muszą wybrać prezydenta, który nie żyje wyłącznie walką polityczną tylko zadba o dobro mieszkańców a nie partii.

 24. A dlaczego Chwierut nie zaprosi Sowy na rozmowę? Przecież on tyle lat siedzi w sejmie. Nie wierzy w jego „sprawczość”? No to jak nie Sowę to można jeszcze Pana z seicento;)

 25. anonim tobie wszystko kojarzy się z PiSem. Jeżeli nawet jest to PiSowski zamach na tzw. sport zwany hokejem to jest to jedna ze szczytniejszych inicjatyw tego niedobrego PiSu. Oświęcimianie widzą jak bezsensownie są marnotrawione ich pieniądze. Jestem za modernizacją tej hali i przystosowania jej do takich dyscyplin jak siatkówka, koszykówka a nawet tenis ziemny, i może lepiej by tej kasy nie było na to do czasu, kiedy na kacykowym pieńki zasiądzie inny, zdrowo myślący kacyk.

 26. Idzie nowe! Chwierut i Klęczar! Gdzie macie panowie jakiś młodszych następców?

 27. Tak się przez przypadek składa, że nowa dyrektorka MDSM to siostra sołtysa z Kęt.

 28. Do Anonim.

  Tak, każdy w to uwierzy że Waldek Klisiak z pisu chce zlikwidowac hokej.

 29. Jak wróbelki ćwierkają nasz umiłowany lider marzy o hali jak w Trzyńcu, która został wybudowana za około 150-200mln złotych. Czyli na dzisiaj około 300mln. Serio nie ma innych ważniejszych potrzeb na który potrzeba warszawskiego hajsu?

 30. Janusz nie wierzy w wygraną opozycji demokratycznej. Inaczej nie prosiłby o lobbing tylko grzecznie czekał na ustawy.

 31. Rozbudowa lodowiska dla niszowego sportu za KILKASET MILIONÓW złotych w 30 tysięcznym mieście to poroniony pomysł na równi z cafe rynkiem i mostem duchów. Będziemy to spłacać jeszcze długo po chwierucie kosztem innych ważniejszych inwestycji. Przyszły prezydent obejmie urząd z długami…

 32. Senat to niby wyższa izba, ale realnie to Sejm jest ważniejszy. Donek nie da siana?

 33. Sołtys Klęczar lepiej niech przypilnuje swojego stołka, ponieważ nie przez przypadek Jarek J. znalazł się na listach wyborczych.

 34. Zaraz przeczytamy, że prezydent Chwierut był inicjatorem budowy atomu w Oświęcimiu. Zaczyna być wesoło, a do wyborów jeszcze 30 dni.

 35. Im więcej osób będzie wspierać tą inwestycję tym bardziej jest szansa ją sfinalizować. A napewno będą potrzebne środki zewnętrzne.

  I to się tyczy wszystkich zarówno z prawa jak i z lewą a nie map wszystkich można spotkać na lodowisku.

 36. Według mojego nosa, bardziej godziwą osobą do lobbowania jest inny mieszkaniec z Kęt, Paweł Graś, który razem z Donaldem Tuskiem wyemigrował pracować dla Brukseli. Wizyta burmistrza Kęt, „chłopka” z pradziada, potwierdza tylko, że prezydent Oświęcimia nie jest partnerem na brukselczyka.

 37. To poseł Sowa już nie daje rady lobbować? Gdzie to niby pan dr inz. ma lobbować?

Send this to a friend