Informacje

OŚWIĘCIM. Policja zabezpieczyła uroczystość 82. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

W poniedziałek  (14.08.2022) w Oświęcimiu oraz Harmężach odbyły się uroczystość ku czci świętego Maksymiliana Marii Kolbe.

Święty Kolbe 29 lipca 1941 roku podczas apelu na placu w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz,  dobrowolnie zgodził się iść na śmierć głodową za nieznanego mu innego więźnia KL Auschwitz Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku dobity zastrzykiem z fenolu o godz. 12:50 w bloku nr 11.

We mszy świętej przy Bloku numer 11 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz,  upamiętniającej męczeńską śmierć świętego Maksymiliana Marii Kolbe wziął udział  wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele lokalnych samorządów i instytucji oraz blisko 1400 mieszkańcy powiatu oświęcimskiego oraz pielgrzymi z Polski i z zagranicy.

Pierwsza procesja ulicami Oświęcimia wyruszyła z parafii pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Druga pod nazwą „Marsz Życia Polaków i Polonii”  wyruszyła z Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  i Zespołu Szkół Salezjańskich. Natomiast trzecia wyruszyła z Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach.  Mszę koncelebrował ksiądz  biskup Roman Pindel  z diecezji bielsko – żywieckiej.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników procesji, wszystkie trzy trasy przemarszu na terenie Oświęcimia i Harmęż do KL Auschwitz,  zabezpieczali policjanci z oświęcimskiej komendy, KMP Kraków, KMP Nowy Targ, KPP Chrzanów oraz KPP Wadowice.   Po odprawie służbowej funkcjonariusze wyruszyli do realizacji powierzonych zadań, związanych przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości, a także pielgrzymom biorącym udział w  procesjach poprzez wstrzymanie ruchu na trasach procesji, a następnie regulowanie ruchem tak aby sprawnie został przywrócony normalny ruch kołowy.

Dzięki odpowiedniej organizacji zabezpieczenia oraz dobrej współpracy ze służbami uroczystość 82. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego,  przebiegła bezpiecznie i z należytą powagą.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

 1. Marianie – no i po co to pierniczenie? Nie masz co robić, to podlej kwiatki na balkonie.

 2. Marku, na urlopie byłeś ? Nie ? To jedź ! Koniecznie. Jak powiedział Kmicic „Nie zginie przez dwa tygodnie ojczyzna”. Musisz mieć dużo sił do walki z PiSem.

 3. A może Marian i bredzący uważają, że na nich (Prawdziwych przecież Patriotów) czyhają wszędzie dookoła bojówki wrogów Polski na żołdzie niemieckim? Możliwe. Dlatego byłoby słuszne, aby Marianowi i bredzącemu przydzielić 24-godzinną ochronę policyjną. Skoro Prezesa Wszystkich Polaków pilnowało ostatnio 70 radiowozów (co można było policzyć na zdjęciach), więc naszym odważnym pisiorkom też przynajmniej po całodobowym patrolu się należy. I jaki splendor: patrzcie jaki jestem ważny, że aż policja mnie pilnuje.

 4. Marianie, bredzący – a macie coś rzeczowego do powiedzenia?

  „Przemarsz … zabezpieczali policjanci z oświęcimskiej komendy, KMP Kraków, KMP Nowy Targ, KPP Chrzanów oraz KPP Wadowice”. Trzeba było skoncentrować siły aż z pięciu komend policji? Do zamknięcia ruchu na krótkiej trasie wystarczyłoby kilka barierek i kilku policjantów.

  Jesteśmy w Polsce A.D. 2023. Nikt nie atakuje pielgrzymów, np. tych idących do Częstochowy, więc zakładam, że także w Oświęcimiu niebezpieczeństwo było żadne. Zwłaszcza, że chodziło o św. Maksymiliana, który jest postacią w 100% niekontrowersyjną, szanowaną, od lewicy po prawicę. Jeśli byli jacyś goście z zagranicy, to co sobie mogli o Polsce pomyśleć, że katolicy są u nas prześladowani i fizycznie atakowani, że aż potrzeba ich ochraniać batalionem policji? Mam nadzieję, że wśród policjantów nie było antyterrorystów z bronią długą i wozami pancernymi.

 5. @małpiciel
  marku z poddasza boimy się o ciebie … może zmiana lekarza coś d, a może sugestia Mariana pomoże?

 6. Marku, chyba powinieneś się wyciszyć. Może niech brat ci poleci jakieś rekolekcje ? Albo coś w duchu buddyjskim, skoro chrześcijaństwo ci nie leży ? W każdym razie spróbuj zanurzyć się w niedziałaniu. Działa cuda 🙂

 7. A nie uważasz, że policja powinna mieć co innego do roboty niż pilnowanie grupki katolików przed urojonym zagrożeniem?

 8. Skąd w was tyle nienawiści chłopcy ? Odpocznijcie. Wakacje są. Może wam się trochę zmieni optyka ?

 9. Kmita ty Pisowsk-a fałszywa szujo a nie zapomniałeś aby zabrać ze swojego biura specjalnej szafy z twoimi prywatnymi ochroniarzami???

 10. Całe szczęście że było tyle policji, bo dookoła czyhali już żydzi, niemcy i rudy tusk.

Send this to a friend