Informacje

OŚWIĘCIM. Oszuści znów próbują wyłudzić pieniądze od seniorów

Seniorze uważaj. Oszuści znów próbują wyłudzić pieniądze,  informując Cię, że ktoś bliski miał wypadek. Nie ufaj nikomu i nie dawaj pieniędzy obcej osobie.

Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy posługując się różnego rodzaju metodami, usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów. Tym razem do przestępstwa nie doszło, gdyż troje mieszkańców Oświęcimia i Włosienicy  od razu zorientowało się, że  taki telefon to próba wyłudzenia pieniędzy.

Dziś po południu (28.10.2020) oświęcimscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy dotyczące metodą „na wnuczka”.  Sprawcy podawali się za bliskie osoby, informując, że córka bądź wnuczka miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy aby  opuścić areszt. Świadomi mieszkańcy, nie dali się jednak nabrać, bo bliskie im  osoby były z nimi w domu.

Policjanci poszukują sprawców i apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na numer stacjonarny wyłudzają pieniądze. 

Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców tego wyjątkowo karygodnego oszustwa, jednakże ponownie apelują aby nie sugerować, się pośpiechem, który narzucają sprawcy, a rozsądkiem,  i nigdy w takich sytuacjach nie przekazywać pieniędzy osobie obcej.

Jak należy postąpić:
W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i  nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktować się z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.

Jak widać na powyższym przykładzie jest coraz więcej osób świadomych, że oszuści wykorzystują wszelkie sposoby, aby wyłudzić pieniądze.

Apelujemy o przekazanie seniorom ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

 

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Są też naganiacze z firm, którzy oklamują staruszków: tak, jestem z elektrowni, mamy taką specjalna promocję dla seniorów, trzeba tylko tu podpisać, tak jesteśmy z telekomunikacji, z nową doskonałą ofertą i niższymi opłatami dla naszych stałych klientów, pani podpisze tu i tu.
    Najgorsze jest to, że te bydlaki są właściwie bezkarni.

Send this to a friend